Abby Wambach Kimdir? Yaşam Şekli ve Başarıları


Karışık Kaset 4 Mayıs 2022 52 views 0 Yorum

Abby Wambach Kimdir? Yaşam Şekli ve Başarıları

Ünü: Futbol Oyuncu Uyruk: Amerikan Doğum Tarihi: 2 Haziran 1980 Yaşı: 37 Burcu: İkizler Boyu: 1.80 M Doğum Yeri: Rochester, New York, Amerika Birleşik Devletleri Eşi / Eski Eşi: Glennon Doyle Melton (2017), Sarah Huffman (2016) Eğitimi: Florida Üniversitesi Abby Wambach, emekliye ayrılmaya yaklaşan Amerikan futbol oyuncusudur. İki kez Olimpiyat altın madalya sahibi ve bir FIFA Kadınlar Dünya Kupası şampiyonu olan Wambach’ın kariyeri, sayısız başarılar […]

Abby Wambach Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıÜnü: Futbol Oyuncu

Uyruk: Amerikan

Doğum Tarihi: 2 Haziran 1980

Yaşı: 37

Burcu: İkizler

Boyu: 1.80 M

Doğum Yeri: Rochester, New York, Amerika Birleşik Devletleri

Eşi / Eski Eşi: Glennon Doyle Melton (2017), Sarah Huffman (2016)

Eğitimi: Florida Üniversitesi

Abby Wambach, emekliye ayrılmaya yaklaşan Amerikan futbol oyuncusudur. İki kez Olimpiyat altın madalya sahibi ve bir FIFA Kadınlar Dünya Kupası şampiyonu olan Wambach’ın kariyeri, sayısız başarılar ve başarılar ile dikkat çeken olağanüstü parlak bir performansla doludur. 2001’de ilk kez kazandığı günden bu yana, sahada büyülü bir şekilde oynamaya devam eden, hedeflerden sonra gol atan ve ABD Ulusal Kadınlar takımı için zafer kazandıran Wambach hiç durmadı. İleriye doğru, milli takım için bugüne kadarki en yüksek gol atan oyuncu olma rekorunu elinde tutuyor. Ayrıca 184 gol ile hem kadın hem de erkek futbolcular için en yüksek uluslararası hedefler için dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır. Ticari marka tarzı dalış başlıkları ile gol atıyordu, gençliğinden son oyununa kadar sürdürdüğü bir stildir bu. Tüm hedefleri istisnai olsa da, en iyi ve en dikkate değer olanı, 2011 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda 122. dakikada Brezilya‘ya karşı çeyrek finalde attığı gol oldu. Performansı için o yıl Bronz Çizme ve Gümüş Top ödülü aldı. Wambach’ın gol atma yeteneği, fiziksel canlılığı, mükemmel konumsal anlamı ve olağanüstü iş ahlakı, onu futbol tarihinin tüm zamanlarının en verimli ve en büyük futbolcularından biri haline getirdi.

Abby Wambach Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıAbby Wambach, 2 Haziran 1980 tarihinde Rochester, New York’ta Pete ve Judy Wambach’a çiftinin çocukları olarak doğdu. O, yedi kardeşin en küçüğüdür. Wambach’ın futbol sevgisi, dört yaşında erken sayılabilecek bir dönemde başladı. İlginç bir şekilde, sporu oynamaya karar veren ilk ablasıydı. Esinlenerek, o da spor oynamak için topu eline aldı. 1994’ten 1998’e kadar yerel bir lisede öğrenim gördü. Okuldayken, oyunu istisnai olarak gelişti. Lise kariyerinde 142 gol attı. Bu süre zarfında Wambach, daha sonra uluslararası bir oyuncu olarak imzası haline gelen bir yetenek olan dalış başlıklarını yoğun bir şekilde uyguladı. Olağanüstü kayıtları onun en çok tanınan lise oyuncusu olmasına yardımcı oldu.

Rochester kulüp takımının kaptanı oldu. Ayrıca, aynı zamanda Olimpik Kalkınma Programı (ODP) U-16 Milli Takımı ve Ulusal U-20 Oyuncu Havuzu üyesiydi. Hatta ABD’nin ulusal futbol takımıyla antrenman yaptı ve takımda oynadı. Ayrıca, Pekin, Çin’de rekabet etmek için ilk Amerikan gençlik futbol takımının bir parçası oldu. En iyi üniversiteye üye olarak etiketlenmiş, Wambach’ın ülkenin en iyi üniversiteleri tarafından yoğun olarak aranması sadece doğaldı. Çok düşündükten sonra, 1997-1998 yılları arasında Gainesville’deki Florida Üniversitesine katılmak için tam bir atletizm bursunu kabul etti.

Birinci sınıfında, Wambach takımını Florida Gators’ı 15 kez şampiyon olan North Carolina Tar Heels’in ilk NCAA ulusal şampiyonluğuna taşıdı. Ekibiyle birlikte, Florida Gators birçok şampiyonluğu ve ödülü bir araya getirdi. Ayrıca, okul kariyer kayıtlarını hedefler, asistler, puanlar, oyun kazanan hedefler ve şapka hileleri için belirlemede yardımcı oldu. On yıl boyunca, 96 gol ile önde gelen golcüydü.

Abby Wambach Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıAbby Wambach’ın olağanüstü yetenek ve gelişimleri, 2001 yılında milli takım antrenman kampında yer edinmiştir. İlk maçı, Almanya‘da Nike ABD Kupası’nda Chicago’ya karşı olmuştur. Takımı 4-1 maçı kazandı. Daha sonra, San Jose’de Finlandiya‘ya karşı oynanan bir maçta Wambach, takımının maçı 3-0 kazanmasına yardımcı olan ilk uluslararası golünü attı. Bu arada, kulüp kariyeri 2002 yılında, Kadın Özgürlüğü Futbol Federasyonu’nun ikinci sezonu için Washington Freedom tarafından seçildiğinde başladı. On gol ve asist ile lider golcü oldu ve Yılın WUSA Çaylağı seçildi.

2003 sezonunda Wambach, Washington Freedom’a Kurucular Kupası 3’ü yerleştirme konusunda yardım etti. Atlanta Beat’a karşı yapılan son maçta, kurucuları Kupa tarihinin ikinci en hızlı golünü değil, aynı zamanda oyunun galibiyet golünü 2-1 ile bitirmeyi başardı. 2003 yılı, FIFA Kadınlar Dünya Kupası takımı için ABD kadrosuna seçildiği sırada Wambach’ın uluslararası kariyerinin başlangıcını işaret etti. FIFA 2003’te Wambach’ın performansı önceki rekoruyla aynıydı. ABD takımı içinde turnuvada üç gol attı. FIFA 2004 Yaz Olimpiyatları için milli takımla çalışmaya başladı. Wambach bütün maçlarda çok önemli bir rol oynadı.

Wambach 2004 Yaz Olimpiyatları’nda dört hedefi, Olimpiyat etkinliklerinde tek bir ABD oyuncusu olarak yeni bir rekor kırdı. Milli takım için 30 maçta 31 uluslararası gol ve 13 asist rekoruyla yılı bitirdi. Yılın FIFA Kadınlar Dünya Oyuncusu için dördünü bitirdi. 2007 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda, Abby Wambach Kuzey Kore, İsveç, Nijerya ve İngiltere’ye karşı her maçta bir gol attı. Yarı finalde Brezilya’ya kaybettiler ve Norveç’e karşı alınan galibiyetin ardından üçüncü sırada turnuvayı bitirdiler. Şampiyonada Wambach altı maçta altı gol attı. ABD’nin ulusal futbol takımı tarihinin 100 uluslararası maç kazanan yirminci oyuncusu oldu.

Abby Wambach Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıÇin Pekin’de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatları’nda, kırık sol bacak sakatlanması nedeniyle takımın bir parçası olamadı. Takımın önde gelen golcüsü yoktu. Ancak, turnuvada altın madalya kazanan takımı moralini düzeltti. Wambach’ın 100. golü, 19 Temmuz 2009 tarihinde Kanada’nın Rochester kentinde oynanan dostluk maçında geldi. Dünya tarihinde beşinci ABD’li oyuncu ve dokuzuncu kadın oyuncu oldu. Dahası, daha az oyunda 100 gol atarak, daha önce feat’e sahip olan diğer dört Amerikalı oyuncudan daha fazlasına ulaştı.

Bu arada, 2008’de kadınlar için yeni bir profesyonel lig kuruldu: Kadınlar Profesyonel Futbol Ligi(WPS). Yeni ligde Wambach, Washington Özgürlüğüne atandı. 2009 yılında sekiz golle en iyi WPS Oyuncusu oldu ve 2010 WPS All-Star Takımı seçildi. Olağanüstü performansı, 2010 WPS All-Star Oyununun iki kaptanından biri olmasına yardımcı oldu.
2011 yılında Wambach, FIFA Kadınlar Dünya Kupası için ABD milli takımına seçildi. Brezilya’ya karşı çeyrek finalde, FIFA yarışmasında elde ettiği en son gol için yeni bir rekor kırdı.

Japonya‘ya karşı finalde, ilk yarıda bir gol attı ve böylece 13 golle FIFA Kadınlar Dünya Kupası tarihinde ABD’li olarak tüm zamanların en skorer lideri oldu. Ancak, ABD maçı Japonya’ya kaybetti. Yarışmada Bronz madalya, Gümüş Top ve Gümüş Madalya aldı. 2012 yılında yeni bir kadın futbol ligi ilan edildiğinde, Wambach milli takımdan seçilen birkaç oyuncu arasındaydı. NWSL Oyuncu Tahsisi’nin bir parçası olarak, New York’taki National Women’s Soccer League kulübü, New York’taki Rochester’a devredildi. İlk açılış maçını 14 Nisan 2013’te Sky Blue FC’ye karşı yaptı.

Wambach, FC Kansas City’nin galibiyetindeki iki golün ardından haftasonu NWSL Haftanın oyuncusu seçildi. Ligde, bir gol atıp, Sky Blue FC üzerinden Flash’ın galibiyetine destek olmak için iki kez ödülü kazanan ilk oyuncu oldu. 2012’de Yaz Olimpiyatları’nda, Wambach final dışında her maçta beş gol attı. Ayrıca turnuvada 140. uluslararası hedefini de elde etti. Wambach 2015’te dördüncü ve son FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda Kanada’da oynadı. ABD, Dünya Kupası’nı kaldırarak turnuvayı rahatça kazandı. Aynı yıl ekim ayında emekli olacağını açıkladı. Oynadığı son oyun 16 Aralık’ta New Orleans’taydı.

Abby Wambach’ın kariyeri hep olağanüstü parlaktı. Uluslararası kariyerinde 255 uluslararası maçta 184 gol attı ve bugüne kadar tuttuğu bir rekor olan kadın ve erkekler için tüm zamanların önde gelen uluslararası golcüsü oldu. ABD Futbol Federasyonunun Yılın Futbol Futbolcu Ödülü’nü altı kez aldı (2003, 2004, 2007, 2010, 2011 ve 2013) 2011 yılında Wifbach, FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda prestijli Bronz Çizme ve Gümüş Top aldı. Aynı yıl, Brezilya’ya karşı 122. dakikada eşitlik golüyle En İyi Oyun için ESPY Ödülü’nü kazandı. 2004 ve 2012 Yaz Olimpiyatları’nda Atina ve Londra’da altın aldı. 2012 yılında FIFA Dünya Oyuncusu Ödülüne layık görülmüş ve on yıl sonra kazanan ilk Amerikalı olmuştur.

Abby Wambach Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıABD’nin 2015 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’ndaki zaferi, Wambach ve ekibinin New York City’de bir Ticker Tape Parade ile onurlandırılacak ilk kadın spor takımı olmalarına yardımcı oldu. Ekip ayrıca Beyaz Saray’da Başkan Barack Obama tarafından da onurlandırıldı. 2015 yılında dünyanın en etkili insanlarının bulunduğu Time 100 listesine seçildi. Abby Wambach Ekim 2013’te Hawaii’de uzun zamandır sevgilisi olan Sarah Huffman ile evlendi. Üç yıl sonra, Eylül 2016’da ikili boşanmalarını açıkladı. Kasım 2016’da Wambach, yazar Glennon Doyle Melton ile ilişki içinde olduğunu belirtti. Mayıs 2017’de evlilik yeminlerini aldılar.

Wambach, Epilepsi Vakfı ve Çocuk Diyabet Araştırmaları Vakfı için para toplayan aktif bir hayırseverdir. Takım arkadaşları ile birlikte, Chicago Maratonu’nda Amerika Bankası adına yardım kampanyası yaptı. Hatta Sporcu Ally için büyükelçi olarak görev yaptı.

Yazar: Osman Uçar

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar