Anal Apse ve Fistül


Sağlık 10 Şubat 2022 156 views 0 Yorum

Anal Apse ve Fistül

Makat içinde salgı yapan bezlerin iltihaplanması ve iltihabın birikmesi ile anal apse(makat apsesi) oluşur. gittikçe büyüyerek makatın yanına doğu büyür. Şişlik dışarıdan gözlenebilir hale gelir. Ateş, halsizlik, şiddetli ağrı gelişir. Makat yanında gelişen şişlik dışarıya doğu kötü kokulu akıntı yapabilir. Şişlik nedeniyle hemoroit hastalığına benzer şikayetler verir ancak akıntı ve ateş genellikle fistülde görülür.

Apse kendiliğinden patlayarak dışarı boşalabilir veya teşhis edildiğinde ilaç tedavisi veya müdahale ile boşaltılabilir. Boşaldıktan sonra bir süre daha akıntı olur, şikayetler zaman içinde geçer. Ancak genellikle makatın içinde apsenin başladığı nokta ile dışarıya boşaldığı delik arasında bir kanal oluşur. Bu kanala fistül adı verilir. Fistül içeresinden dış deliğe doğru akıntı gelişir. Bölgenin yeniden iltihaplanma ihtimali mevcuttur, bu gibi durumlarda akıntının rengi, kıvamı ve kokusu değişir. İltihaplı dönemlerde fistül çevresinde yeni apse odakları gelişebilir, bu odaklar da yeni fistül hatlarına sebep olabilir. bu yüzden fistül hattı çok kanallı ve karmaşık bir hale gelir.

Anal Apse ve Fistül Teşhis genellikle muayene ile konur. ancak karmaşık bir fistül yapısından şüphe edildiğinde veya fistül varlığından şüphe edildiğinde MR ve endoskopiden faydalanılır.

Tedavide öncelikle iltihap varsa giderilmeli, apse varsa boşaltılmalıdır. fistül mevcutsa tedavi cerrahi müdahaledir.

Bu müdahaleler:

1-Klasik yöntem: Fistülün iç deliği ve dış deliği arasındaki alan açılır, iltihap odakları temizlenir. bazı cerrahlar eğer mümkünse fistül hattını da çıkarmak ister. Fistülün iç ağzı genellikle makatı tutan kasların arasından geçer. Bu yüzden bu kas dokunun da kesilmesi gerekir. İleri yaştaki hastalarda, makat kasları gevşemişse bu durum sorun olabilir. Bu yüzden kesilmesi gereken kas dokuyu kesmek için özel bir ip kullanılabilir (seton) bu durumu düzeltmek için pek çok ameliyat tekniği geliştirilmiştir. Yara iyileşme süresi hastaya bağlı faktörler(şeker hastalığı varlığı gibi), yaranın büyüklüğü ve iltihabi alan varlığına bağlı olarak değişiklik gösterse de 2-4 haftadır. Sürekli pansuman gerektirir.

2-Lazer fistül ameliyatı: Fistül iç ağzı dikişler ile kapatılır. Fistül hattı kazınır, temizlenir. Fistül hattının tamamı lazer ile yakılır. Dış ağız çıkarılır açık yara haline getirilir.

Tüm ameliyat tekniklerinde değişik oranlarda tekrar etme veya makatın başka bir yerinden fistül oluşma riski vardır. Ameliyat yöntemi hastanın özelliklerine ve apse-fistülün durumuna göre seçilmelidir.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz
Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz

Nöro-oftalmolojinin alanı tam olarak nedir Göz organı, gebeliğin en başından itibaren beyin gibi sinir sisteminin ana...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yenidoğanın göz iltihapları
Yenidoğanın göz iltihapları

Bebeğim doğdu, her şey harika, ama ertesi gün kendime geldiğim­de ve heyecanım yatıştığında gözünde kızarıklık...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Göz tembelliği
Göz tembelliği

Tıp fakültesinde okurken, yakın arkadaşlarımdan biri, mikroskopta gör­meye çalıştığımız mikropların bazılarını...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Kuru göz
Kuru göz

Eminim bu başlığı görünce, sizde böyle bir sorun olmadığını, kuru gözlü olmadığınızı aksine sulu gözlü...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar