Antik Yunan Olimpiyat Oyunları


Karışık Kaset 3 Mayıs 2022 37 views 0 Yorum

Antik Yunan Olimpiyat Oyunları

Kaynaklara göre, ilk Olimpiyat oyunları M.Ö. 776 yılında düzenlendi. Olimpiyat oyunlarından başka bir panhelenik yarışma kesinlikle duyulmamıştır. Bu oyunlara Yunan dünyasının tüm kentlerinden gelen atletler katılırlardı. İlkçağ’ın Olympia kentinde olduğu gibi, günümüzde de olimpiyat oyunlarının açılışı atletlerin yanan bir meşaleyi taşımasıyla yapılır. Olympia’da ileri düzeyde atletler beş spor dalını içeren pentatlonda yarışırlar. Bunlar, uzun atlama, […]

Kaynaklara göre, ilk Olimpiyat oyunları M.Ö. 776 yılında düzenlendi. Olimpiyat oyunlarından başka bir panhelenik yarışma kesinlikle duyulmamıştır. Bu oyunlara Yunan dünyasının tüm kentlerinden gelen atletler katılırlardı. İlkçağ’ın Olympia kentinde olduğu gibi, günümüzde de olimpiyat oyunlarının açılışı atletlerin yanan bir meşaleyi taşımasıyla yapılır.
Olympia’da ileri düzeyde atletler beş spor dalını içeren pentatlonda yarışırlar. Bunlar, uzun atlama, disk atma, cirit atma, koşu ve güreştir. Disklerin üzerlerine sportif sahneler işlenirdi. Cirit, günümüzdeki gibi atılmazdı. Atlet, iki parmağını sopanın üzerine sabitleştirilmiş deriden ince uzun bir kayışın sapına geçirirdi. Bu ona ciriti daha şiddetli fırlatma olanağı verirdi.
Atletler çalışmalarına başlamadan önce vücudunu yağla ovardı. Çalışma bittikten sonra yağı vücudundan “Strigilis” adı verilen maden bir çubukla kazıyarak çıkarırdı.
Antik Yunan Olimpiyat OyunlarıAtletler güreş de ederlerdi. Rakibini üç kez yere atan kazanırdı.
Yarışmanın en sert sporu pankreastı. Boks ile güreşin bir karışımıydı. Her tür vuruşa izin vardı. Yalnızca, rakibi öldürmek ya da kör etmek yasaktı. Hakem, hile yapanlara sopasını atarak müdahale ederdi. Yarışmanın sonunda hakem, kazanan atletin alnına kırmızı yünden bir bant takar ve ona bir dal verirdi. Oyunların en son gününde kazanan atletler Zeus Tapınağı’nın önünde toplanır ve başlarına zeytin dalından taç takarlardı.
Yunanlılar atlı spor da yaparlardı. Biniciler ata eyersiz binerlerdi. Atlı sporlar ve araba yarışları hipodromda yapılırdı.
M.Ö. 5. yüzyılda olimpiyatlara çocuklarda katılmaya başlamıştır. Bir pist boyunca üç dalda yarışırlardı. Bunlar, güreş, boks ve koşuydu. Silahlı koşuya yalnızca yetişkinler katılırdı.

Yazar: Semahat Göker

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar