Anton Çehov Kimdir?


Karışık Kaset 5 Mayıs 2022 85 views 0 Yorum

Anton Çehov Kimdir?

Anton Çehov Kimdir?Rus modern kısa öykü ve tiyatro ustası olarak bilinen yazar, yeni bir akıma adını vermiştir. İnce ayrıntılar içeren kısa öykü türündeki başarısı ve realist olması ile bilinir. Savaş öncesinde ki soylu ve aydınların iç dünyasını ve o umutsuz atmosferi başarılı bir şekilde okuyucuya aktarmıştır. Günümüzde bile en çok okunan ve üzerinde en çok durulan oyun yazarı olma sıfatını sürdürmektedir.
29 Ocak 1860’da Rusya’nın güneyindeki Taganrog adlı taşra kentinde altı çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası bakkal işleten Çehov, yanında çıraklık yaparak ailesine destek oldu. 1871 yılında işlettikleri bu dükkan battığında, evlerini satıp buradan ayrılmışlardır. 1979 yılında Moskova’ya yerleşmiş olan aile Çehov’u üniversiteye göndermiştir. Üniversitenin tıp bölümünde eğitimine devam eden Çehov, kardeşlerinin de desteği ile ailesinin geçimine katkı sağlamak amacı ile gülmece dergilerine kısa öyküler göndermeye başlamıştır. ‘Kılıflı Adam’ ve ‘ Edebiyat Öğretmeni’ adlı yapıtlarını bu dönemde kaleme aldı. Çocukları hikayelerinde ön planda tutan yazar, genellikle hüzünlü ve incinmiş olanları karakter olarak seçerdi. Ayrıca yine bu dönem kaleme almış olduğu yapıtlarını tek yerde toplayarak Melborne’nin Masalları adı altında yayınladı. Doktorluğa başladığında ise Cansız Ceset, Cerrahlık gibi öyküler yayınladı.

Doktor olduğu dönemde mesleği hayatında çok büyük yer kapladığı için yazmaya yeterince vakit bulamayan yazar, doktorluğu bırakıp tamamı ile kendini yazmaya verdi. Sabit bir sosyal ya da politik görüşü olmayan yazarın genel teması haksızlıklara, ikiyüzlülüklere ve bayağılıklara karşı gelmek üzerine kuruluydu. Eserlerinde genellikle bu türden kusurları yansıttı.
1880 yıllarında hükümet baskısının artmasına rağmen, Çehov kalemi elinden bırakmamıştır. Bu Çarlık Rusya’sında aristokrasinin çöküşü ile birlikte ortaya çıkmış olan ikilikleri eserlerinde varoluşsal bir biçimde yansıtır. Oyunlarının temel öğesi, dramatikleşmiş insanın iç dünyasıdır. İçsel diyaloglara sıkça rastlanan eserlerinde bireyin karşıt duygularının en iyi şekilde yansıtılması amaçlanır.
1892 yılında çağın hastalığı olarak bilinen kolera salgınının baş göstermesi ile beraber, doktor olarak görev aldı. 1894 yılında ise verem hastalığına yakalandı. Yalta adasında bir yazlık eve yerleşti. Burada Martı’yı kaleme aldı.

Oyun yazarı olarak şöhretini; Martı olarak Türkçeye kazandırılmış olan “Çayka” adlı eseri ile kazanmıştır. Bu eseri oyun yazarlığında yeni bir çığır açmıştır. Görünüşte önemsiz olarak görünen gündelik olayların dramatik bir değer kazanması oyunlarının başlıca özelliğidir.
1901 yılında Olga Knipper ile evlenen yazar, Lev Tolstoy ve Gorki ile samimi olmaya başlamıştır. Sonrasında sağlık durumu gitgide bozulan yazar, doktorların tavsiyesi ile Almanya‘ya taşındı. 44 yaşındayken, 15 Temmuz 1904’te burada verem hastalığından hayata gözlerini yumdu.
Eserleri:
*Ayı
*Bir Evlenme Teklifi
* İvanov
*Orman Cini
*Martı
*Tütünün Zararları
*Üç Kız kardeş
*Vanya Dayı
*Sahalin Adası
*Dağ Yolunda
*Kuğunun Şarkısı
*Jübile
*Şaka
* Bitmemiş Komedya
* Vişne Bahçesi.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar