Arc Alchemist Kartlar FP64 Hesaplama Desteği Sunmayacak


Teknoloji 5 Mart 2022 139 views 0 Yorum

Intel forumlarındaki bir moderatör, şirketin tüketici odaklı Arc Alchemist GPU’larının donanım hızlandırmalı FP64 çekirdeklerine sahip olmayacağını, yongaların FP32 ve FP16 desteğine sahip olacağını doğruladı. Bu yapılandırmanın yalnızca Intel’in oyun merkezli Arc Alchemist GPU’ları için geçerli olduğunu unutmamak gerek. Kurumsal alan için yakında çıkacak olan Ponte Vecchio GPU’lar ise FP64 desteğine sahip olacak.

FP64, yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) uygulamalarında yaygın olarak kullanılan bir bilgisayar sayı biçimi. Ayrıca FP64’ün sağladığı geniş dinamik sayısal değerler aralığı sayesinde, geniş formatın fizik, hava durumu tahminleri ve birçok türden simülasyon gibi çok karmaşık matematiksel uygulamalarda avantajlı olduğu kanıtlandı.

FP64 esasen yalnızca kurumsal alanda faydalı ve tüketici alanında nadiren faydalı olmuştur. Basitçe söylemek gerekirse, FP64 o kadar çok sayıda sayısal değer sağlar ki, 3D oyun gibi iş yüklerinde yapılan daha küçük hesaplamalar için işlenemeyecek kadar büyük bir sayı aralığı taşıyor. Genel olarak, FP32 ve hatta FP16 yeteneklerine sahip çekirdeklerde daha küçük hesaplamalar daha hızlı gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, tüketici odaklı oyun GPU’larının FP64’e göre FP32 ve FP16 performansına öncelik verdiği biliniyor.

Örneğin NVIDIA RTX 3090, FP32 performansında etkileyici şekilde 35.58 Teraflop’a kadar çıkıyor. Ancak RTX 3090’ın FP64 hesaplama yetenekleri sadece 556 Gigaflop’ta (1 Teraflop bile değil) sınırlı kalıyor.

Intel ise yaklaşan Arc Alchemist GPU’larında herhangi bir donanım hızlandırmalı FP64 desteği sunmayacak. Nispeten gereksiz FP64 çekirdeklerinin olmaması, Intel’e daha fazla FP32 veya FP16 çekirdeği, ek donanım kodlayıcıları ve kod çözücüleri veya daha büyük önbellekler gibi önemli donanımlar eklemek için GPU kalıplarında daha fazla alan sağlayacak.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Xbox One S'in Gears of War 4 özel sürümü can yakıyor!
Xbox One S’in Gears of War 4 özel sürümü can yakıyor!

Galeri / Teknoloji Xbox One S'in Gears of War 4 özel sürümü can yakıyor! İşte özel sürüm dediğin böyle olur...

23 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri
PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri

Galeri / Teknoloji PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri Mucize olmasa da, küçük artışlar için önemli PC...

23 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Nintendo Switch'e yakından bakalım!
Nintendo Switch’e yakından bakalım!

Galeri / Teknoloji Nintendo Switch'e yakından bakalım! Konsolun ayrıntılı görselleri Nintendo yaptığı açıklama ile...

23 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

ZTE Blade v7 Lite'ın ön kamerasını denedik
ZTE Blade v7 Lite’ın ön kamerasını denedik

Galeri / Teknoloji ZTE Blade v7 Lite'ın ön kamerasını denedik BlizzCon'a yanımızda bir de ZTE Blade v7 Lite götürdük...

23 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar