Avrupa ’da Yer Alan Görkemli Şatolar


Genel 19 Nisan 2022 37 views 0 Yorum

Avrupa ’da Yer Alan Görkemli Şatolar

Şato, Avrupa ’da eski zamanlarda bir yerin derebeyinin ikamet ettiği görkemli yapılardır. İlerleyen tarihlerde şatolar, asillerin ikamet ettiği bir yapı haline gelmiştir. Savaşlardan korunmak için etrafı kalın duvarlarla örülmüştür. Genellikle 1500 ’lü yıllarda inşa edilen bu yapıların çoğu dayanıklı yapısı sayesinde günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Şatolar günümüzde yalnızca turizm alanında kullanılır. Dünya üzerinde yer alan en görkemli […]

Şato, Avrupa ’da eski zamanlarda bir yerin derebeyinin ikamet ettiği görkemli yapılardır. İlerleyen tarihlerde şatolar, asillerin ikamet ettiği bir yapı haline gelmiştir. Savaşlardan korunmak için etrafı kalın duvarlarla örülmüştür. Genellikle 1500 ’lü yıllarda inşa edilen bu yapıların çoğu dayanıklı yapısı sayesinde günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Şatolar günümüzde yalnızca turizm alanında kullanılır. Dünya üzerinde yer alan en görkemli şatolar aşağıda sıralanmıştır.

Neuschwanstein Şatosu

Avrupa'da Yer Alan Görkemli ŞatolarBu 6 katlı şato Almanya‘nın Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınlarında bulunur. Yüksek bir tepeye kurulan bu şato 19. yüzyılda yapılan bir kaledir. Bu şatoda kullanılan stil Neo-romantizm stilidir. Günümüzde bu şatoya çok sayıda turist akın etmektedir. Neuschwanstein Şatosu 5 Eylül 1869 yılında inşaatına başlanan ve 23 yıl sonra kullanıma hazır hale gelmiştir. Bu şatonun yapımına Bavyera Kralı’nın isteği üzerine başlanmıştır. Aynı zamanda bu kral pek çok kalenin inşaatının başlatılmasını da sağlamıştır. Bavyera Kralı’nın bu şato ve kale inşaatlarının gereksiz harcamalar olması gerekçesi ile kralı hapsedilmiştir. Bu güzel şato Almanların olağanüstü mimarisini gözler önüne sunmaktadır. Neuschwanstein Şatosu’nun halka açıldığı tarih Kral Ludwig’ın öldüğü 1886 yılında gerçekleşmiştir. Açıldığından bu yana yaklaşık olarak 60 milyondan fazla ziyaretçi almıştır.

Miramare Kalesi

Carl Junker tarafından tasarlanan bu kale, 1856 yılında İtalya ’nın Trieste kentinde inşa edilmiştir. Şato neo-gotik tarza sahiptir. Kalenin 22 hektarlık kısmında muazzam bir botanik bahçesi yer alır. 3 katlı olan kalenin odalarında ilk günkü mobilyalar bulunur. İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş ve restore edilmiştir. Aynı zamanda bu savaşta Amerika Birleşik Devletleri karargâhı olarak kullanılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu kale, yılda ortalama 300 bin turist ağırlamaktadır.

Egeskov Şatosu

Danimarka ’nın Fyn Adası ’nda yer alan bu şato, 1554 senesinde Frands BrackenhausAvrupa'da Yer Alan Görkemli Şatolar tarafından tasarlanmıştır. Count’s Feud Savaşı ’nda savunma amaçlı inşa edilen bu yapı, gölün içine kurulmuştur. Etrafı tamamen surlarla kaplı olan Egeskov Şatosu bir köprü ile karaya bağlanır. Şatonun çevresinde 200.000 m² alana sahip olan bir park bulunur. Şato günümüzde müze olarak kullanılır. Danimarka ’nın gözde turistik mekânlarından biri olan Egeskov Şatosu, bir yılda binlerce turist ağırlamaktadır.

Guaita Şatosu

San Marino sınırları içerisinde yer alan bu şato, 11. Yüzyılda inşa edilmiştir. Kurulduğu yıllarda hapishane olarak kullanılmıştır. Ülkenin en yüksek noktasında yer alan şatonun denize olan yüksekliği 750 metredir. Bulunduğu şehre kuş bakışı bir seyir imkânı veren şato, günümüzde turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. 1970 ’li yıllara kadar hapishane olarak işlevini sürdürmüştür. Günümüzde için sadece turizm amaçlı hizmet verir.

Chambord Şatosu

Avrupa'da Yer Alan Görkemli ŞatolarFransa ’nın Loire bölgesinde yer alır. 16.yüzyılın sonlarına doğru Kral I. François ’in isteği üzerine inşa edilmiştir. Şatonun yapımı 25 yıl sürmüştür. Şatonun mimari özellikleri o dönemde yapılan şatoların mimarisiyle benzerlik gösterir. Kurulduğu yıldan 19.yüzyıla kadar imparatorların ikamet yeri olarak kullanılan bu şato 19.yüzyılda askeri hastane olarak kullanılmıştır. Schwerin Sarayı, bu sarayın mimari tarzından esinlenerek inşa edilmiştir. Şatoda yaşayan Mareşal Moritz, ava düşkünlüğü nedeniyle şatonun bahçesine av alanı kurmuş ve günümüze kadar bu alan korunmuştur. Yılda milyonlarca turisti ağırlayan bu şato, 1981 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi ’nde yer almaktadır.

Mont Saint, Michel Şatosu

Fransa ’nın Rennes kentinde yer alan bu şato, 800 ’lü yıllarda inşa edilmiştir. 700 yıl boyunca eklemeler yapılmış ve günümüzdeki haline kavuşmuştur. Orta Çağ ’da kilise olarak hizmet vermiştir. Yüzyıl Savaşları ’nda büyük hasar almasına rağmen ayakta kalmış ve şehrin işgaline engel olmuştur. İlerleyen yıllarda gerçekleşen Fransız İhtilali esnasında hapishane olarak kullanılmıştır. 1877 yılında yapılan bir köprü ile şato karaya bağlanmıştır. Uzun yıllar hapishane olarak kullanılan bu yapı, günümüzde turistik amaçla kullanılmakta ve yılda milyonlarca turist ağırlamaktadır.

Castel Sant ’Angelo: Roma Kutsal Melek Şatosu

123 yılında İmparator Hadrian tarafından İtalya ’nın başkenti Roma ’da inşa edilmiştir. İlk olarak anıt mezar olarak kullanılan bu yapı ilerleyen yıllarda hapishane olarak kullanılmıştır. Cem Sultan ’da bir süre bu hapishanede rehin olarak tutulmuştur. Kurulduğu ilk yıllarda Roma ’nın en yüksek binasıydı. 1800 ’lü yıllarda şatonun tepesine Mikail Heykeli yaptırılmıştır. Şatonun önünde, şatoyu karaya bağlayan 2 adet köprü yer alır. 2009 yılında gösterime giren, aynı adlı romandan uyarlanan Melekler Ve Şeytanlar filmi de bu şatoda çekilmiştir. 1906 yılından günümüze kadar müze olarak kullanılan bu yapı, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Asansörlerde Hangi Testler Yapılmaktadır?
Asansörlerde Hangi Testler Yapılmaktadır?

Dikey olarak yük ve insan taşımak için kullanılan asansörler, yüksek binalarda, hastanelerde, AVM ’lerde, sahnelerde...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Safari Browser ’ın İşleyişi
Safari Browser ’ın İşleyişi

Apple tarafından üretilmiş ve İOS işlemciler tarafından kullanılabilen Safari programı işletim sistemi olarak çok...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

E-Ticaret Siteleri İçin Kıtlık Prensibi Nedir?
E-Ticaret Siteleri İçin Kıtlık Prensibi Nedir?

Kıtlık Prensibi, aslında Ekonomi biliminde kullanılan temel kuramların başında gelmektedir insanın sınırsız...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sepet Terk Pazarlaması ve E-Ticarette Satış Artırma
Sepet Terk Pazarlaması ve E-Ticarette Satış Artırma

E-ticaret sitelerinde kullanıcılar siteye giriş yapmadan önce süreç başlamış olur Kullanıcıların siteden çıktıkta...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar