Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Seo Çalışmaları 17 Mayıs 2022 139 views 0 Yorum

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sitenizin SEO çalışmasını yaparken backlink alımında hatalar yapmaya başlarsanız, sıralamalarınızı olumsuz yönde etkilemeniz muhtemeldir. Bu yazıda kısaca backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler yer almaktadır.

Öncelikle, Google, doğal bağlantılar aramaktadır. Doğal backlinkler; sitenizden bahseden siteler, sosyal profiller ve bloglar tarafından doğal olarak oluşturulan, yalnızca bir konuyla ilgili harika ve tam içeriğe sahip olması ve sitenize referans veya alıntı olarak link vermesidir.

Kısaca doğal bir backlink için dikkat edilmesi gereken kriterler şunlardır:

Yalnızca ana sayfaya giden backlinkler genellikle doğal görünmez, satın alıyormuşsunuz gibi görünür, yani yapay görünür. Web sitenizdeki farklı sayfalara bağlantı vermeniz gerekir. Kullandığınız bağlantı türlerini çeşitlendirmek gerekir. Çeşitlilik sıralamalarda size yardımcı olur. Yalnızca aynı tür içeriklere bağlantı kurarsanız, Google ’ın algoritmalarına takılma riskiniz yüksektir. Her backlink için aynı bağlantı metnini kullanırsanız, Google bunu suni bir backlink ağı kurma planı olarak görebilir. Bu yüzden, sizi sıralamada alt sıralara atar. Bağlantılarınızı oluştururken farklı anahtar kelimeler kullanmak gerekir. Marka adınızı, anahtar kelime varyasyonlarını ve semantik kelimeleri de kullanmak gerekir.  Alakasız ve gereksiz çapa metinleri kullanmak zararlıdır. “Devamı, dahası, daha ​​fazla bilgi, buraya tıklayın” gibi ifadelerle bağlantı vermek sitenizin sıralamasına fayda sağlamaz. Kaliteli bir siteden alınan tek link, özensiz sitelerden alınan 10 linkten daha faydalı olabilir.  Bazı web siteleri içeriğinize link verir, ancak nofollow etiketi ekler. Bu etiket, Google ’a bağlantının sıralama algoritmasıyla alakasız olduğunu söyler. Yani bağlantı gücünün veya otoritesinin, aktarılmamasını söyler. Nofollow etiketi olmamalıdır. Backlinklerin, nasıl performans gösterdiğini izlemeniz gerekir. Çok tıklanan backlinkler daha faydalıdır. Hiç tıklanılmayan backlinkler ise bazen yararsız olabilir.

Backlink Alınmaması Gereken Siteler

İçeriği az olan siteler Güvenli olmayan internet siteleri Çöp haline gelmiş özensiz dizinler Site genelinde bağlantıların dolu olduğu link çöplüğüne dönmüş siteler Nişinizle alakasız web siteleri.

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında eklemek istediğiniz maddeler ve kriterler varsa yorum kısmından ekleyebilirsiniz. Ayrıca Backlink Rehberi ve Backlink Alma Yöntemleri ile Backlink ve SEO başlıklı yazılarımıza göz atmanızı öneririz.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Benzer Yazılar


Siteyi Google ’da Üst Sıralara Çıkarma
Siteyi Google ’da Üst Sıralara Çıkarma

Siteyi Google ’da üst sıralara çıkarmak hedeflere ulaşmak bakımından önemlidir Google ’daki sıralarınız...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Organik Trafik Arttırma Kılavuzu (6 Madde)
Organik Trafik Arttırma Kılavuzu (6 Madde)

Organik Trafik Arttırma – Organik trafik: Ücretli şekilde elde edilmemiş olan trafiği ifade eder Sitenizi ziyaret...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

İçerik Tasarımı: Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturma Yolları
İçerik Tasarımı: Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturma Yolları

İçerik pazarlaması ve SEO metin yazarlığı hakkında bilginiz olabilir, ancak içerik tasarımı hakkında bilginiz var...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Web Sitesi Kurmak: Site Mimarisinde Nelere Dikkat Edilmeli?
Web Sitesi Kurmak: Site Mimarisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Web sitesi kurmak ve bu site üzerinden tüm ürün veya hizmetlerinizi milyonlara sunmak işletmeler için olmaz olmazdır...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar