Bebeklerin Büyüyebileceği ‘Yapay Rahim’ Geliştirildi


Bilim & Belgesel 7 Şubat 2022 127 views 0 Yorum

Çin’de hizmet vermekte olan Suzhou Biyomedikal Mühendisliği ve Teknolojisi Enstitüsü bünyesinde çalışan bilim insanları, tıp tarihine geçecek bir çalışma yürüttüler. Yaptıkları çalışmalar sonucunda yapay zekanın yönettiği yapay bir rahim oluşturmayı başaran uzmanlar, bu rahimde embriyo büyütmeyi başardılar. Şu an için yalnızca fareler için kullanılan sistemin ilerleyen dönemlerde insanlar için de kullanılabilir hale getirilebileceği söyleniyor.

Bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucunda rahim ortamını tam anlamıyla kopyalamış oldular. Bu da bir embriyonun yapay bir rahimde gelişmesini sağladı. Embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için gerekli olan tüm molekülleri kullanan ve bunların iletimini yapay zeka ile gerçekleştiren bilim insanları, bu çalışma ile kadınları hamilelik sürecinden kurtarabileceklerine inanıyorlar. Üstelik bu sistem sayesinde anne rahmindeki olası hastalık riskleri de ortadan kalkıyor. Zira sistem, embriyoyu her an takip ediyor.

Bu tür bir çalışmanın insanlar üzerinde denenmesi yasak

Çinli bilim insanlarının geliştirdiği yapay rahim ile ilgili dikkat çeken bir husus var. Öyle ki uluslararası yasalar gereğince bir insan embriyosunun aylar boyunca rahim dışında tutulması yasak. Bu da bilim insanlarının elini kolunu bağlıyor. Zira yapay zeka, şu anda sadece fareler üzerinden eğitim alıyor. Bu da çalışmanın insanlar üzerinde etkili olup olmayacağının anlaşılmasını imkansız hale getiriyor. Ancak ilerleyen dönemlerde bu durum değişebilir ve Çinliler, bir insan embriyosu ile yapay zekayı eğitebilirler.

Bilim insanlarına göre yapay zeka ile yönetilen yapay bir rahim, yalnızca hamilelikteki hastalıklar için engelleyici değil. Uzmanlar, bu sistem sayesinde başta düşük olmak üzere üreme ile ilgili pek çok olumsuzluğun üstesinden gelinebileceğini düşünüyorlar. Teknolojik gelişmeler, çok yakın bir gelecekte tıp dünyasını bambaşka bir noktaya taşıyabilir gibi görünüyor.

Peki sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? Bir kadın ya da bir erkek olarak bebeğinizin bir robotun içerisinde büyümesini ister miydiniz?

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Bazı Renkler Sivrisineklerin İlgisini Daha Çok Çekiyor

Özellikle de yaz aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkan sivrisinekler, havaların ısınmasıyla hepimizin korkulu...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

Şekerli İçeceklere Sigara Gibi Caydırıcı Resim Koyulabilir

North Carolina ve Harvard Üniversitelerindeki bilim insanları ve araştırmacılar, üzerinde durunca mantıklı gelen bir...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

James Webb Uzay Teleskobu, İlk Sinyalini Tespit Etti

24 Aralık 2021’de uzayın derinliklerine fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, 1 aylık bir yolculuğun ardından kısa bir...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

Deniz Tabanında Bilinmeyen Yeni Canlılar Keşfedildi

Okyanusların derinlikleri, yüzyıllardır insanlar için en az uzayın derinlikleri kadar büyük bir merak kaynağı olmuştur...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar