Belirtileri Çocukların Elinden Almayalım


Sağlık 3 Şubat 2022 130 views 0 Yorum

Çocuklar dil becerileri gelişmeden önce bedensel belirtilerle duygularını ifade ederler. Bebek ağlar anne altını değiştirir, bebek ağlar anne emzirir. Hislerimizi, duygularımızı, yaşadıklarımızı bedensel belirtilerle dışa vurmak daha anne rahmindeyken öğrendiğimiz bir şeydir. Büyükçe fark ettiğimiz veya etmediğimiz duygularımızı da bedensel belirtilerle dışa vururuz. Bu aynı zamanda yaşanan duygunun yatıştırılması, boşaltılması ve dışarıya ifade edilmesidir.

Altını ıslatan, tırnak yiyen, saçlarını yolan, bol bol hastalanan, parmak emen vb. gibi belirtiler gösteren çocuklar da duygularını bize bedensel şekilde ifade ediyorlar. “SEVGİLİ ANNE-BABA/ÖĞRETMENLER/DIŞ DÜNYADAKİ YETİŞKİNLER içimde tanımlayamadığım duygular var, ben bu duyguları anlamlandıramıyorum, bu duygular minik bedenime ve ruhuma fazla geliyor, siz bu belirtilerle beni anlayın.” Diyor çocuklar.

Çocukların bu belirtilerine bir an önce kurtulmamız gereken başımızın belası durumlar olarak değil, çocuğun bize ifade etmek istediği bir şeyler var diye bakmalıyız. Tırnak yiyen çocuğun ellerine acı oje sürmek herkes için tanıdık bir durumdur. Ne yapıyoruz bu davranışımızla? Çocuğun ben bir şeyler hissediyorum dediği dili onun elinden alıyoruz. Bedensel belirtiler çocuğun dilidir. Belirtileri çocukların ellerinden almamalıyız. Bu hem çocuğun ifade dili hem de çocuğun duygularını düzenleme sürecidir. Bizler hem çocuğun ifade dilini elinden alıyoruz, hem de yaşadığı duyguyu düzenlemesi için bulduğu yolu yok ediyoruz. Hiç çocuğun ne yaşadığına odaklanmıyoruz, üzerine düşünmüyoruz.

Çocuk kliniğinde özellikle tırnak yeme ve alt ıslatma problemleri çok yaygındır. Bu güne kadar gördüğüm tüm ebeveynler bu belirtilerin yok olması için çocuklarını getirdiler. Hiçbir ebeveyn çocuğum bunları yapıyor ama acaba neden? Nedenini bilmek istiyorum diye sormadı. Tek istenilen bu belirtilerin yok olması. Ne kadar büyük haksızlıklar yapıyoruz çocuklarımıza, ne kadar duymuyoruz, üzerine düşünmüyoruz. Evimize gelen misafirlere sonsuz ilgi, şefkat gösterirken, henüz dünyamızda birkaç senedir var olan, evimize yeni gelmiş olan bu minik misafirlere neden böyle davranıyoruz?

Çocukların bedensel belirtileri ortadan kaybolsun diye psikoloji literatüründe pek çok yöntem var. Koskoca psikoloji literatürü bile yıllar boyunca çocukların bedensel belirtileri yok olsun diye yol ararken, yeni yeni acaba bu belirtiler ne anlama geliyor diye düşünmeye başladı.

ÇOCUKLARIN BELİRTİLERİNİ ELLERİNDEN ALMAYALIM, ÜZERİNE DÜŞÜNELİM, BİZİM ÇOCUKLARIMIZA NE OLUYOR?

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz
Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz

Nöro-oftalmolojinin alanı tam olarak nedir Göz organı, gebeliğin en başından itibaren beyin gibi sinir sisteminin ana...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yenidoğanın göz iltihapları
Yenidoğanın göz iltihapları

Bebeğim doğdu, her şey harika, ama ertesi gün kendime geldiğim­de ve heyecanım yatıştığında gözünde kızarıklık...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Göz tembelliği
Göz tembelliği

Tıp fakültesinde okurken, yakın arkadaşlarımdan biri, mikroskopta gör­meye çalıştığımız mikropların bazılarını...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Kuru göz
Kuru göz

Eminim bu başlığı görünce, sizde böyle bir sorun olmadığını, kuru gözlü olmadığınızı aksine sulu gözlü...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar