Brighton’da Gezilecek Yerler


Genel 18 Nisan 2022 222 views 0 Yorum

Brighton'da Gezilecek Yerler
Brighton'da Gezilecek Yerler

İngiltere ’nin başkenti olan Londra ’ya trenle ortalama 1-1,5 saatlik mesafede yer alan ve ülkenin sahil kentlerinden bir tanesi olan Brighton her sene milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Londra ’da ikamet edip de günübirlik Brighton ’a gelenler, ülkenin diğer kısımlarından birkaç günlük bir seyahat için burayı tercih edenler, başka ülkelerden Brighton ’u ziyaret etmeye gelenler ya da yine başka ülkelerden Londra ’ya gelen ve Londra ’ya gelmişken Brighton ’ı da görmek isteyenler bu sahil şehrinin ziyaretçilerinden bazılarıdır. Brighton ayrıca çok sayıda dil okuluna da ev sahipliği yapmakta ve bu sayede de dünyanın birçok noktasından öğrenciyi ağırlamaktadır. Özellikle yaz aylarında şehrin sokakları, parkları ve plajları bu öğrencilerle şenlenmektedir.

Peki, Brighton ’a geleceklerin gezip görebileceği yerler nerelerdir, bu şehirde ne gibi festivaller düzenlenmektedir, kendilerine ve sevdiklerine birşeyler satın almak isteyenler nerelere gidebilirler? Hazırsanız İngiltere ’nin sahil şeridinde yer alan ve çok sayıda ilgi çekici noktaya ev sahipliği yapan Brighton ’ı daha yakından tanıyalım…

Brighton Gezilecek Yerler

Royal Pavilion

royal pavilion

Eskiden kraliyet ailesinin konakladığı Royal Pavilion günümüzde çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir yerdir. Brighton Pavilion olarak da bilinen Royal Pavilion şehrin sembollerindendir ve Brighton ’ın merkezinde yer almaktadır. Brighton ’a yolunuz düşerse burayı ziyaret edebilir ya da en azından bol bol fotoğrafını çekebilirsiniz.

Brighton Museum&Art Gallery

Royal Pavilion ’un bahçesinde yer alan mekanda sanat ve tarih dolu birkaç saat geçirebilirsiniz.

Brighton Pier

brighton pier

Brighton ’a gelip de Brighton Pier ’i görmeden dönen çok azdır herhalde. Şehrin bir diğer sembolü olan Brighton Pier her sene çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Brighton Pier denildiğinde hediyelik eşya satan dükkanlar, yeme-içme mekanları, trambolinler, atlı karınca gibi çok sayıda ilgi çekici şeyin yer aldığı; hem çocukların hem de yetişkinlerin keyifli zaman geçirebileceği bir yer akla gelmektedir. Siz de en az birkaç saatinizi bu rengarenk, hareketli ve cıvıl cıvıl olan yere ayırabilirsiniz.

Sea Life Brighton

1872 ’de inşa edilen Sea Life Brighton deniz kaplumbağası ve köpekbalıkları gibi çok sayıda ilgi çekici canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

Brighton Fishing Museum

Balıkçılığa ilginiz varsa haftanın yedi günü açık olan ve sahilde yer alan bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

North Laine

north laine

Birçok mağazanın ve cafenin yer aldığı bu bölge her gün çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Siz de North Lane ’e gidip çeşitli ürünlerin satıldığı mağazaları gezebilir, bu mağazalardan kendinize ve sevdiklerinize hediyeler satın alabilir, cafelerden bir tanesinde birşeyler atıştırabilir ve Brighton ’ın bu popüler noktasında birbirinden renkli fotoğraf çekebilirsiniz.

The Lanes

Dar sokaklarında gezinirken ilginizi çeken dükkanları dolaşabilir, yorulduğunuzda bir fincan kahve molası verebilirsiniz. 

Brighton Marina

Brighton Marina ’da alışveriş yapabileceğiniz mağazalar, birşeyler yiyip içebileceğiniz cafe ve restoranlar, vizyondaki filmleri seyredebileceğiniz sinema, kuaför ve çok daha fazlası vardır.

Devil ’s Dyke

Devil ’s Dyke ’a gelecekleri bisiklet binmek ve uçurtma uçurmak gibi etkinlikler beklemektedir. Ancak bunları yapmak istemezsiniz sadece manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz.

Brighton Music Hall

Brighton sahilinde yer alan barlardan bir tanesi olan Brighton Music Hall hem yazın, hem de ısıtmalı ve oldukça geniş bir alana sahip olduğu için kışın tercih edilebilir. Brighton ’ı yazın ziyaret ederseniz buraya gelerek festival havasına girebilir ve canlı müzik dinleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

British Airways i360

British Airways i360 seyir kulesine çıkarak Brighton manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Turistlerin yanısıra sevgililerin romantik anlar geçirmek için de tercih ettiği bu seyir kulesi London Eye ’ı da yapan Marks Barfield Architects tarafından tasarlanmış ve dizayn edilmiştir.

Churchill Square

Çok sayıda mağazaya ve yeme-içme mekanına ev sahipliği yapan bu alışveriş merkezi de Brighton ’da gezilip görülecek yerler listesine ilave edilebilir. Ayrıca Churchill Square ’a gelmişken bu alışveriş merkezinin bulunduğu Western Road ’daki mağazalar da gezilebilir. Western Road çok sayıda mağazaya, restorana, bara, cafeye ev sahipliği yapan ve en az birkaç saatinizi geçirebileceğiniz bir yerdir.

Brighton Festivalleri

Brighton denildiğinde ilk akla gelen festivallerden bazıları şunlardır:

Brighton Festival


Müzikten, sirk performanslarına çok sayıda etkinliğin yer aldığı bir festivaldir.

Brighton Fringe

Birleşik Krallık ’taki en büyük sanat festivallerinden bir tanesidir. 150 ’den fazla gösteriye ev sahipliği yapar.

Paddle Round The Pier

Plaj ve su sporları festivalidir.

Pride

LGBT topluluğunun kutlamalarına ev sahipliği yapan festivaldir.

Brighton and Hove Food and Drink Festival

Bu festivalin amacı şehrin gurmelerinin yeteneklerini sergilemeleridir.

Brighton ’dan Ne Alınır?

Brighton ’ı ziyaret eden ve buradan gerek kendilerine gerek sevdiklerine birşeyler satın almak isteyenler için çok sayıda alternatif vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Brighton ’ın meşhur caddelerinde ya da Churchill Square Alışveriş Merkezi ’nde yer alan zincir mağazalardan kıyafet, ayakkabı, aksesuar gibi ürünler,
İkinci el eşya satan dükkanlardan biblolar, süs eşyaları, takılar ve daha farklı çeşitte ürünler,
Brighton Marina ’da yer alan mağazalardan çanta, takı, giysi, hediyelik eşya gibi ürünler,
Deniz kenarındaki dükkanlardan ya da Brighton ’ın çeşitli noktalarındaki dükkanlardan satın alınabilecek “Brighton Rock” adı verilen şekerlemeler,
The Lanes ya da North Laine gibi yerlerdeki butiklerden giysi, ayakkabı, şapka, çanta, takı, hediyelik eşya gibi ürünler.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Asansörlerde Hangi Testler Yapılmaktadır?
Asansörlerde Hangi Testler Yapılmaktadır?

Dikey olarak yük ve insan taşımak için kullanılan asansörler, yüksek binalarda, hastanelerde, AVM ’lerde, sahnelerde...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Safari Browser ’ın İşleyişi
Safari Browser ’ın İşleyişi

Apple tarafından üretilmiş ve İOS işlemciler tarafından kullanılabilen Safari programı işletim sistemi olarak çok...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

E-Ticaret Siteleri İçin Kıtlık Prensibi Nedir?
E-Ticaret Siteleri İçin Kıtlık Prensibi Nedir?

Kıtlık Prensibi, aslında Ekonomi biliminde kullanılan temel kuramların başında gelmektedir insanın sınırsız...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sepet Terk Pazarlaması ve E-Ticarette Satış Artırma
Sepet Terk Pazarlaması ve E-Ticarette Satış Artırma

E-ticaret sitelerinde kullanıcılar siteye giriş yapmadan önce süreç başlamış olur Kullanıcıların siteden çıktıkta...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar