Charlotte Brontë: Jane Eyre


Karışık Kaset 1 Mayıs 2022 62 views 0 Yorum

Charlotte Brontë: Jane Eyre

Jane Eyre adlı romanı Batı edebiyatının bir klasik olarak kabul edilen 19. yüzyıl İngiliz yazarlarından biriydi. 21 Nisan 1816’da, İngiltere’deki Thornton’da doğan Charlotte Brontë, yazar olan iki kız kardeşi Emily ve Anne ile birlikte şiir kitabı üzerinde işbirliği yapmadan önce öğretmen ve mürebbiye olarak çalıştı. 1847’de Brontë, bir hit olan ve edebi bir klasik olan […]

Charlotte Brontë: Jane EyreJane Eyre adlı romanı Batı edebiyatının bir klasik olarak kabul edilen 19. yüzyıl İngiliz yazarlarından biriydi. 21 Nisan 1816’da, İngiltere’deki Thornton’da doğan Charlotte Brontë, yazar olan iki kız kardeşi Emily ve Anne ile birlikte şiir kitabı üzerinde işbirliği yapmadan önce öğretmen ve mürebbiye olarak çalıştı. 1847’de Brontë, bir hit olan ve edebi bir klasik olan yarı otobiyografik romanı Jane Eyre’yi yayınladı. Diğer romanları arasında Shirley ve Villette vardı. İngiltere’de, Haworth’da 31 Mart 1855’te öldü.

Charlotte Brontë: Jane EyreErken Dönem
Yazar Charlotte Brontë, 21 Nisan 1816’da, İngiltere’de doğdu. Brontes’in en baskın ve iddialı olduğu söylenen Charlotte, annesinin ve en büyük iki kardeşinin ölümünden sonra papaz babası ve dindar bir teyzesi tarafından sıkı bir Anglikan evinde yetiştirildi. O ve kız kardeşi Emily, Cowan Bridge’deki Clergy Daughter’s School’a katıldı, ancak büyük ölçüde evde eğitim gördüler. Hem bir yönetici hem de öğretmen olarak bir hayat kazanmaya çalışsa da, Brontë kız kardeşlerini kaçırdı.
‘Jane Eyre’
Bir yazar tüm hayatı boyunca, Brontë ilk romanı Jane Eyre’yi 1847’de Currer Bell adlı erkek takma adıyla yayımladı. Toplumun yoksullaşmış kadınlara yönelik muamelesine dair eleştirisinde tartışmalı olmasına rağmen, kitap hemen bir hit oldu. 1848’de Shirley ve 1853’te Villette ile başarıyı takip etti.
Ölüm ve Miras
Brontë kardeşlerinin ölümleri, edebi mirası kadar önemsizdir. Erkek kardeşi Branwell ve Emily 1848’de öldü ve Anne ertesi yıl öldü.
1854’te Charlotte, Arthur Bell Nicholls’le evlendi, ancak ertesi yıl 31 Mart 1855’te, Yorkshire, İngiltere’deki Haworth’ta, hamileliğinde öldü. Yazdığı ilk roman olan Profesör, 1857’de ölümünden sonra yayınlandı.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar