Claude Monet Kimdir?


Karışık Kaset 5 Mayıs 2022 116 views 0 Yorum

Claude Monet Kimdir?

Monet, Fransız bir sanatçı ve Empresyonist ressamlar grubunun lider bir üyesiydi. Monet Paris’te doğdu, ancak babası bir tüccar olduğu için çocukluğunu Le Havre’de geçirdi. Orada manzara ressamı olmaya teşvik eden yerel sanatçı Eugène Boudin ile tanıştı. 1859’da Monet Parisli bir öğrenci olan Camille Pissarro ile Académie Suisse’de okumak için Paris’e gitti. 1860 ve 1862 yılları […]

Claude Monet Kimdir?Monet, Fransız bir sanatçı ve Empresyonist ressamlar grubunun lider bir üyesiydi.

Monet Paris’te doğdu, ancak babası bir tüccar olduğu için çocukluğunu Le Havre’de geçirdi. Orada manzara ressamı olmaya teşvik eden yerel sanatçı Eugène Boudin ile tanıştı.

1859’da Monet Parisli bir öğrenci olan Camille Pissarro ile Académie Suisse’de okumak için Paris’e gitti. 1860 ve 1862 yılları arasında Monet Cezayir‘de görev yaptı. Renoir, Cézanne, Whistler ve Manet de dahil olmak üzere dönemin en büyük sanatçılarıyla tanıştığı Paris’e geri döndü.

Claude Monet Kimdir?1870’te Monet, Camille Doncieux ile evlendi. Franco-Prusya savaşından kurtulmak için, ailesi ile birlikte Londra’ya taşındı. Fransa‘ya döndükten sonra, diğer Empresyonist ressamları çizen Seine’deki bir tekne merkezi olan Argenteuil’e yerleştiler. Doğada çalışmak, izlenimci hareketin özel bir vurgusunu oluşturuyordu. Monet, resimlerinde, ışık ve hava koşullarının sürekli değişen etkilerini yansıtarak, kucakladı.

1872’de, “İzlenim, Gündoğumu” nu çizdiği Le Havre’yı ziyaret etti. 1874 yılında unvanının bir parçası olarak sergilenirken, ‘Empresyonizm’ tüm hareketini etiketlemek için bir eleştirmen tarafından kullanıldı. Bu sergi artık İlk İzlenimci Sergi olarak biliniyordu.

Monet’in karısı 1879’da öldü ve en önemli patronlarından birinin karısı olan Alice Hoschedé’yi ve onların çocuklarını korudu. 1880’lerde Monet, Fransa’yı çeşitli manzaraları resmetmek için gezdi. Yavaş yavaş daha çok bilindi ve yaşamının son 30 yılı boyunca İzlenimcilerin en büyüğü olarak kabul edildi.

Claude Monet Kimdir?1890’lardan itibaren ‘Haystacks’, ‘Rouen Katedrali’ ve ‘Waterlilies’ dahil olmak üzere bir çok konunun fotoğraflarını boyamaya başladı. 1883’ten beri yaşamakta olduğu Paris’in kuzeybatısındaki bir mülk olan Giverny, özenli bir bahçeye dönüşmüştü.

Monet, 5 Aralık 1926’da Giverny’de öldü.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar