Çocuklarda Beslenme Alışkanlıkları


Sağlık 11 Şubat 2022 117 views 0 Yorum

 

Çocuklarda Beslenme Alışkanlıkları Çocuklarda Beslenme Alışkanlıkları

Çocuklarda Beslenme Alışkanlıkları Nasıldır nelerdir zararlrı ve faydaları nelerdir bunları Tartışacağız.

Çocuklar hayatları boyunca kullanacakları birçok alışkanlığı edinirler. Bunlardan biri de beslenme alışkanlığıdır. Bu devirde “çocukların beslenme alışkanlıkları; ailenin toplumsal ve ekonomik durumu, eğitim seviyesi, alışkanlıkları, gelenek ve görenekleri, etraf şartları üzere çok çeşitli etkenlerin etkileşimi ile oluşur.” ve bu devirde kazanılan istikrarlı beslenme alışkanlığı hem çocukların büyümeleri için gerekli enerjiyi ve kaloriyi almalarını, hem de onların hastalıklara karşı dirençli ve sağlıklı olmalarını sağlar.

Anne babaların çocuklara karşı genel olarak halleri onların bütün davranışlarını etkilediği üzere yeme tavırlarını da tesirler. Münasebetiyle yemek konusunda çocukların davranışlarında görülen bir değişimin çok farklı sebepleri olabilir. Yemek konusunda bir sorun varsa evvel sebebinin ne olabileceği araştırılmalıdır.

Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin kümesinde bulunan çeşitli besinlerden kâfi ölçülerde ve istikrarlı bir halde tüketmeleri gerekmektedir. Süt kümesinde yer alan süt, yoğurt, et kümesinde yer alan et, tavuk, yumurta, peynir, kuru baklagiller, zerzevat ve meyve kümesi ve tahıl kümesine giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. besinlerin her öğünde kâfi ölçülerde tüketilmesi önerilmektedir.

Çocukların bilhassa kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı kadar süt yahut yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri değerlidir. Günlük beslenme planı içine yüksek kaliteli proteinlerden 1 yumurta, 500 ml süt yahut yoğurt, 1 köfte kadar et yahut 1 porsiyon kurubaklagiller tüketiliyorsa çocuk için protein alımı kafidir.

Cocuklarda-beslenme-aliskanligi-nasilÇocuklar için en kıymetli öğün kahvaltıdır. Bütün gece süren açlıktan sonra, bedenimiz ve beynimiz güne başlamak için güce ihtiyaç duymaktadır. Çocukların her sabah tertipli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına ihtimam gösterilmelidir. Peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve suyu, birkaç dilim ekmek yahut 1 bardak süt, poğaça, mandalina çocuklar için kâfi ve istikrarlı bir kahvaltı örneğidir.

Gün uzunluğu fizikî ve zihinsel performansın en üst seviyede tutulabilmesi, tertipli olarak orta ve ana öğünlerin tüketilmesi ile mümkündür. Bu nedenle, öğün atlanmamalıdır. Günlük tüketilecek besinlerin 3 ana, 2 orta öğünde alınması en uygun olanıdır.

Yüksek oranda şeker ve şekerli besinler çocukların beslenmesi için olumlu değildir. Şeker alımı ile iştahsızlık ve diş çürümeleri ortasında sıkı bir alaka vardır. Bu riski azaltmak yahut en aza indirmek için şekerli içeceklerin, tatlıların, bisküvi, çikolata üzere besinlerin fazla tüketilmemesi bilhassa orta öğünlerde çocuklara verilmemesi bu besinler yerine taze meyvelerin tüketilmesi önerilmektedir.

Yetişkinlere ve okul çağındaki çocuklara kıyasla okul öncesi çocukların beslenmesinde şeker besinlerle alınan gücün çok daha fazlasını sağlar. Yüksek oranda şeker tüketen çocukların beslenmelerine bakıldığında asıl şeker kaynağının meyveli şekerler, hazır meyve suları, kolalı içecekler oluşturmaktadır. Bu içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, süt, ayran vb. içeceklerin tüketimi tercih edilmelidir.

Sağlıklı hayat için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok değerlidir. Kirli eller, kolay bir soğuk algınlığından ölümcül hastane enfeksiyonlarına kadar pek çok hastalığın nedeni olabilmektedir. Bu nedenle çocuklara, bilhassa yemek yemeden evvel ve sonra, tuvalete girdikten sonra, dışarıda oyun oynadıktan sonra, dışarıdan meskene gelince ellerini, ılık akan su altında sabun ile uygunca ovuşturarak yıkamaları konusunda alışkanlık kazandırılması gerekmektedir.

Cocuklarda-beslenme-aliskanligi Çocuğun her istediğini yaparak ona yemek yedirmeye çalışmayın.

Çocuğa çok ilgi göstermek, sonsuz müsamaha, onun isteklerine boyun eğmek, ne istiyorsa yapmak, vermek üzere davranışlar çocuğa düzgünlük değil kötülüktür. Sınırsız müsamaha ile, ölçülü, istikrarlı bir kişilik yapısı gelişemez.

Çocuğu eğlendirerek yedirmeye çalışmayın. Müzik söyleyerek, dans ederek, televizyon seyrettirerek, peşinde dolaşarak ya da gibisi hareketlerle ilgisini diğer istikametlere kaydırma yoluyla çocuğa yemek yedirmeğe çalışmak yanlışsız değildir.

Yemeği çabuk bitirmesi için çabuk etmeyin ya da oyalanmasına müsaade vermeyin. Çocuk yemek yerken çok ivedi ettirmek ya da gereksiz yere oyalanmasına göz yummak uygun bir tavır değildir.

Çocuk yemek yerken onu bir yarış içine sokmayın ve öbür çocuklarla kıyas yapmayın. Kâfi yemediği için diğer çocuklardan cılız ve çelimsiz olduğunu, öbür çocukların düzgün yediğini söylemek, kıskançlık duyurarak yedirmeye çalışmak üzere davranışlar yanlıştır.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz
Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz

Nöro-oftalmolojinin alanı tam olarak nedir Göz organı, gebeliğin en başından itibaren beyin gibi sinir sisteminin ana...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yenidoğanın göz iltihapları
Yenidoğanın göz iltihapları

Bebeğim doğdu, her şey harika, ama ertesi gün kendime geldiğim­de ve heyecanım yatıştığında gözünde kızarıklık...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Göz tembelliği
Göz tembelliği

Tıp fakültesinde okurken, yakın arkadaşlarımdan biri, mikroskopta gör­meye çalıştığımız mikropların bazılarını...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Kuru göz
Kuru göz

Eminim bu başlığı görünce, sizde böyle bir sorun olmadığını, kuru gözlü olmadığınızı aksine sulu gözlü...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar