CSS Ne İçin Kullanılır?


Yazılım & Program 31 Mart 2022 94 views 0 Yorum

CSS Ne İçin Kullanılır?

CSS JavaScript ve HTML gibi internet sayfalarının kodlanmasında kullanılan 3 teknolojiden birini ifade etmektedir. CSS genel olarak basamaklı stil şablonları anlamına gelmektedir. CSS bir web sitesinde veya bir sayfada yer alan bilgiler ile, yazılan yazıyla ve yazıda ne anlatmak istediğiyle ilgili konularla ilgilenmez. İlgilendiği konular tüm bunları kapsayan bir sistemde sitenin veya sayfanın nasıl görüneceği ile ilgili konulardır. Sitede yer alan logonun rengi, boyutu, şekli, sitede nasıl göründüğü gibi birçok görsel konuları içermektedir. Aslında bakacak olursak CSS bir arabanın tüm işlemleri bittikten sonra nasıl görüneceği ile ilgilenir. Aynı zamanda bu görsellerin veya düzeltmelerin yeri geldiğinde daha iyi şekillerde nasıl olacağı gibi birçok ensek işleme sahip bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

CSS 10 Ekim 1994 yılında Hakon Wium Lie tarafından önerilmiştir. 1996 yılında CSS ilk defa ortaya çıkmıştır. İnternetin tüm dünyada daha fazla yayılmasıyla birlikte de CSS2 çıkmıştır. CSS2 ’den sonra ise 2016 yılında CSS3 çıkmıştır. CSS bir web sitesinde yer alan tüm görüntülerin, seslerin, videoların, yazıların ve logoların nasıl görüneceği ve kullanıcıya nasıl sunulacağı hakkında fayda sağlar. Tüm bu işlemleri ayrı ayrı olarak tek bir dosyada tutarak kısa süre içerisinde gerçekleştirmeniz mümkündür. Örneğin bir logonun büyütülmesi veya değiştirilmesi gerektiğinde yapılacak olan şey sadece logo veya görseller için ayrılan dosyadan gerekli değişiklikleri yapmaktır. Ancak belirli bir düzen içinde çalışılmamış ise veya bunun için ayrı bir dosya oluşturulmamış ise binlerce sayfalık bir web sitesi olsa dahi tek tek yapmanız gerekecektir.

CSS ’in Faydaları Nelerdir?

CSS oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Bir web sitesi için fazlasıyla yararlı ve işe yarar bir yazılımdır. HTML ’in yapamadığı birçok görselleştirme ve düzeltmeleri kolay ve hızlı bir şekilde yapmaktadır. Örnek verecek olursak HTML bir sitede yer alan bilgileri ve bu bilgilerin belli bir düzen içinde kalması gibi sıkıcı konuları kapsayan bir yazılımdır. Ancak CSS bu yazıların kullanıcının karşısına nasıl çıkacağı, ne şekilde yazılacağı, renklerinin ne olacağı ve boyutlarının ne şekilde görüneceği hakkında birçok işlem yapma imkânı tanıyan bir sistemdir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların internete bağlandığı cihazlarda çeşitlenmiştir. Kullanıcılar yaşlarına, yaşadıkları coğrafyalara ve mesleklerine göre cihaz seçimi yaparak internete bağlanmaktadır. CSS işte tam bu noktada devreye girmektedir. CSS kullanılan cihazlara ve kullanıcılara göre bir görsellik oluşturmakta ve kullanıcılara bunu en iyi şekilde sunmaya çalışmaktadır. Örnek verecek olursak; Çocuklar için hazırlanmış bir web sitesinde görsellerin fazla olması ve yazının da oldukça dikkat çekici olması gerekir. Çünkü web sitedeki amaç kullanıcının en uzun süre web sitenizde kalmasını sağlamaktır. Bu bağlamda görsel oluşturmak ve yazıların renklerini, boyutlarını ve konuyla ilgili görselleri hazırlamak CSS ’in görevleri arasında girmektedir. Sadece çocuklar için değil aynı zamanda başka konular ve yaş aralığı için de gerekli tüm düzenlemelerin yapılması CSS ’in görevleri arasına girmektedir.

Sonuç Olarak

Ne kadar iyi bir web sitesine sahip olursanız olun ve teknik anlamda ne kadar kusursuz olursanız olun eğer CSS ’i doğru bir biçimde kullanmıyorsanız web siteniz ilgi çekici bir yer olamayacaktır. Ancak CSS ’i doğru bir şekilde kullanırsanız ve hedef kitlenize göre, kullanılan cihaz türüne göre gerekli ayarlamaları yaparsanız mevcut web sitesini kim hangi cihazdan ziyaret ederse etsin aynı memnuniyeti yaşayacaktır. Aksi takdirde sadece mobil görünüm için veya tabletler için hazırlanmış bir web sitesine bilgisayardan ziyaret eden bir kişi bir dahaki sefere ziyaret etmeyeceği oldukça açıktır.

 

https://alemsin.org/wp-content/uploads/2022/03/css-ne-icin-kullanilir.jpg

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Turbo Photo
Turbo Photo

Turbo Photo, tüm dijital kamera sahiplerine, fotoğraflarını, düzenleme, geliştirme, rötuş yapma, bakma, yazdırma ve...

16 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

LüToShop
LüToShop

LüToShop, dijital resimleriniz üzerinde oynama yapabileceğiniz ücretsiz ve Türkçe bir resim düzenleme programıdır...

16 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

ABBYY Screenshot Reader
ABBYY Screenshot Reader

ABBYY Screenshot Reader, bilgisayardan görüntü almak için tasarlanmış ekran görüntüsü alma ve dönüştüme...

16 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

MAGIX Photo Manager
MAGIX Photo Manager

MAGIX Photo Manager, tüm fotoğraflarınızı kolayca yönetmenize, sunmanıza, organize etmenize ve düzenlemenize olanak...

9 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar