Dekorasyon Nasıl Yapılır?


Karışık Kaset 3 Mayıs 2022 54 views 0 Yorum

Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Bir iç ve dış mekanda görüntüyü daha iyi hale getirmek üzere yapılan süslemeler dekorasyon olarak tanımlanabilir. İnsanların içinde bulundukları ortamı güzelleştirme isteği sadece görsel açıdan zevk olarak değerlendirilmemeli, işlevsel kullanım avantajlarını da içinde barındırdığı unutulmamalıdır. Doğru dekorasyon yapmak için birçok farklı bakış açısını değerlendirebilirsiniz. Mekanların ruhu olduğunu ve ruhsal durumumuzu etkilediğini aklınızdan çıkarmayın. 1. Oda […]

Bir iç ve dış mekanda görüntüyü daha iyi hale getirmek üzere yapılan süslemeler dekorasyon olarak tanımlanabilir. İnsanların içinde bulundukları ortamı güzelleştirme isteği sadece görsel açıdan zevk olarak değerlendirilmemeli, işlevsel kullanım avantajlarını da içinde barındırdığı unutulmamalıdır. Doğru dekorasyon yapmak için birçok farklı bakış açısını değerlendirebilirsiniz. Mekanların ruhu olduğunu ve ruhsal durumumuzu etkilediğini aklınızdan çıkarmayın.

1. Oda Büyüklüğü ve Eşya Sayısına Dikkat Edin

Küçük bir oturma odasının içerisine yer kalmayacak sayıda eşya yerleştirmek, kullanım amacına uygun olsa bile boğucu görüntü verecektir. Bu nedenle alan büyüklüğünü ve kullanılacak eşyaları dikkatlice hesaplayınız. Koltuklar ve pencere arası mesafe olması, aksesuarların geçiş alanlarında sizi engellememesi, hareket alanınızın sınırlanmamasına önem verin.

2. Duvar Rengini Doğru Seçin

Dekorasyon Nasıl Yapılır?Koyu duvar renkleri, ortamı daraltıcı etki yapar. Açık renklerden yana yapılacak tercihlerinizde aralara küçük dokunuşlar katabilirsiniz. Yatak odası gibi uyku odaklı alanlarda pembe, lila gibi seçenekler ideal olabilir. Çocuk odalarında daha canlı tonlara yönelebilirsiniz. Sarı, açık yeşil, açık mavi gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Çalışma odaları, uzun süre zaman geçirilen oturma odalarında kırık beyaz, krem gibi tonlar gözlerinizi destekleyecektir. Bu tür renkler dar alanların daha geniş görünmesine de katkı sağlar.

3. Renk Geçişlerinde Uyumu Yakalayın

Dekorasyon yaparken her yerin benzer tonlarda olmamasına özen gösterin. Örneğin gri renkte bir duvarınız varsa koltuklarınız mavi olabilir, kırmızı gibi canlı renklerde öne çıkabilir. Fakat perde ve halınızın yine baskın olmayan tonlar barındırması gerekir. Halı, perdeler, koltuk renkleri koyuluk ve açıklık bakımından birbirini dengelemelidir. Hepsini canlı tonlarda seçerseniz gözleriniz ortama girdiğiniz anda yorulur ve bu mekandan aldığınız enerjiyi de kötü etkiler. Aynı şekilde her yer sadece açık renk olduğunda da fazla yansıma olabilir.

4. Depolama Alanları Oluşturun

Eşya depolama alanları bir ortamın derli toplu görünmesi için ideal bir seçenek olacaktır. Kullanmadığınız eşyaları güzel bir görüntü haline çevireceğiniz dolaplar bunda etkili olabilir. Yatak ve koltuk altlarındaki boş alanlar, özel tasarım aynalı dolaplar tercih edilebilir. Böylece yer bulamadığınız eşyaları dekorasyona dahil etmek zorunda kalmazsınız.

5. Ortamı İyi Aydınlatın

İyi bir dekorasyonun en önemli parçası eşit aydınlatma yapmaktır. Köşelere abajur yerleştirebilir veya tavan ışıklandırması kullanabilirsiniz. Önemli olan dengeli ve yormayan bir ortam sağlamaktır. Tek bir yere odaklanan aydınlatma, ortamda bulunmadığınız zamanlar veya uyuyacağınız zaman ideal olabilir.

6. Açık Havada Canlı Çiçekler Kullanın

Balkon, bahçe, kış bahçesi gibi alanlarınız varsa, buralarda canlı bitkilerin doğal güzelliğinden faydalanabilirsiniz. Büyüklü küçüklü ve çeşitli renklerde bitki stres seviyenizi azaltmada etkili olacaktır. Konforlu alanlardan dışarıyı izlerken çiçekleri görmek zihinsel açıdan rahatlatıcı olacaktır. Kış bahçesi alanlarında farklı aksesuarları da mekana dahil edebilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize kalmış bir durum söz konusudur.

7. Yatak Odasında Olmaması Gerekenler

Uyuduğunuz alanda rahat bir uyku ve yenilenmiş olarak kalkabilmeniz için sizi huzursuz edenDekorasyon Nasıl Yapılır? durumları uzaklaştırmalısınız.
• Yatağınızı duvara yaslamayın, çünkü aksi halde hareket alanınız kısıtlanır ve bu uykunuza huzursuzluk olarak yansır. Bazı bakış açılarına göre bu durum özel hayatınızda bazı sorunlara bile neden olabilir.
• Yatak odasında elektronik cihaz bulundurmayın. Çünkü odak noktanızı dağıttığınız zaman asıl amacınızı sağlıklı bir şekilde yerine getirmemiş olursunuz. Yatmadan önce televizyon izlemek uykunuzu geciktirebilir. Işıklar zihninizi yorar.
• Aynalı dolaplardan uzak durun. Kıyafetlerinizi görmek için ayrı bir boy aynası tercih edebilirsiniz. Bunu da ayrı bir alanda barındırın. Uyku esnasında kendimizdeki gerilimleri atmak isteriz ve ayna bu gerilimleri canlı tutabilir. Bu nedenle uyku kalitesini düşürdüğü yaygın bir görüştür.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar