Emil Nolde Kimdir?


Karışık Kaset 1 Mayıs 2022 60 views 0 Yorum

Emil Nolde Kimdir?

Emil Nolde Kimdir?Ekspresyonizmin en zengin ressamlarından biri ve asıl adı Emil Hansen olan Emil Nolde, 7 Ağustos 1867 tarihinde Schleswig Nolde’de doğmuştur. Köylü bir ailenin çocuğu olan Nolde, Almanya‘nın kuzeyinde yer alan Flensburg kentinde bir mobilya fabrikasında çırak olarak çalışmaya başlar. Daha sonra Karlsruhe kentinde akşamları resim kurslarına katılım sağlar ve formasyon eğitimini Amsterdam ve Paris’te tamamlar. 1906 yılında tanıdığı Schmidt Rottluff, Köprü grubuna girmesinde yardımcı olur; bu, onun aynı zamanda başvuru noktalarından da biri olur. 1911 yılında Belçika‘ya ve Hollanda‘ya giderek burada Van Gogh’un resimlerine hayran olur. Ensor’u burada tanır ve kendi yapıtlarının dramatik ve düşsel öğelerini artıracak düzeyde ondan etkilenir. Bu arada Berlin Sezession, Yeni Sezession grubu ve de Münih Mavi Atlı gruplarının sergilerine katılım sağlar. Ertesi yıl Pasifik adalarından birine bir yolculuk yapar ve orada yerel kültür ile ilişkiler kurmaya başlar.

Yapıtları egzotik öğeler ile ve daha parlak bir takım renkler ile bu sayede zenginleşmiş olur. I. Dünya Savaşı sonrası Almanya’sında çalışmaya devam eder. Ancak 1920 senesinden itibaren Nasyonal Sosyalist Parti’ye katılım sağlamasına karşın, Nazilerce takip edilir. II. Dünya Savaşı sonrasında Danimarka sınırına yakın bir yer olan Seebüll’e yerleşir. Burada, 13 Nisan 1956 tarihinde gerçekleşecek olan ölümüne kadar resim sanatını sürdürür.

Emil Nolde Kimdir?Dindar bir kişiliği olan ressamın Hristiyan inancına olan bağı güçlüydü. 1910 yılında yaptığı resimlerde onda bir tutkuya dönüşmüş olan bu duyguyu, erotik ve şeytansı nitelikler ile yansıtmıştır. Çoğunlukla dinle düşmüş olduğu çelişkilerin onda yarattığı üzüntüyü resimlerinde görmek mümkündür. Uzakdoğu’ya yaptığı gezilerde manzara ve natürmort resimlere ağırlık vermiştir.
Resimleri:
1: Çılgınca Danseden Çocuklar
2: Son Akşam Yemeği
3: İsa Çocuklar Arasında
4: Altın Buzağı Çevresinde Dans
5: İsa’nın Yaşamı
6: Hayalciler
7: Kendi Portresi
8: Yıldız Çiçekleri ve Ayçiçekleri
9: Değirmen

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar