Eski Blog Yazıları Güncellenmeli Mi?


Seo 19 Mayıs 2022 39.046 views 0 Yorum

Eski Blog Yazıları Güncellenmeli Mi?

İnternet üzerinde her gün yeni yazılar oluşturulmakta ve bir gün önce yazdığınız dahi eskide kalabilmektedir. Özellikle ülkemizde her yeni bir gün birçok şeye gebe olabileceği gerçeğinden hareketle blog yazılarınızı güncellemenin önemine değineceğiz. Öncelikle eski blog yazıları neden önemli olduğu konusuna değinelim.

Eski Yazılar Neden Önemli?

Her yazı olmasa da bazı yazılar tarihe meydan okumaktadır. Öyle ki bazen Google ’da bir şeyler yazdığımızda karşımıza 2000 yılında yazılmış yazılar çıkmaktadır. Bu da akıllara yeni yazılan hiç mi bir şey yok sorusunu getirmektedir. Ancak bilinmelidir ki o yazı içeriğinin kalitesi sayesinde yıllara meydan okumuş ve Google algoritmaları da onu bu sıralamadan düşürmemiştir. Ayrıca yapılan bazı araştırmalarda göstermektedir ki site trafiklerinin neredeyse %90 ’ı eski tarihli yazılardan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu yazılara gözünüz gibi bakmanız gereklidir.

Ancak her eskide kalan yazı da bu şekilde geçerliliğini korumamaktadır. Örnek olarak verecek olursak 2010 yılında yazdığınız bir yazının ardından 2011 yılında yeni bir kanun ile yazdıklarınızın eskide kaldığını farz edelim. Bu durumda yazınızın güncellenme tarihini görenler direkt olarak sitenizden kaçacaklardır. İşte bu sebeple güncelleme son derece önemlidir. Peki güncelleme yaparken nelere dikkat etmeli?

Yazı Güncellemesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Yazınızı güncellemek için gündemi takip etmeli ve herhangi bir değişiklik meydana geldiğinde bunu bloğunuza eklemelisiniz. Ancak düzenli periyotlar ile yazılarınızı kontrol etmenizde de fayda bulunmaktadır. Bu kontrolü veriler üzerinden yapabilirsiniz. Tıklanma oranı azalan yazılarınıza bakarak bir şeylerin ters gittiğini düşünebilir ve güncelleme yapabilirsiniz. Peki güncelleme ile neler değiştirilmeli?

Başlık

Başlığınızın değişen şartlar ile uyumlu olup olmadığı son derece önemlidir. Bu sebeple yapmanız gereken başlığınızı kontrol etmek ve kullanıcıların ilgisi doğrultusunda değiştirmek olacaktır.

Meta Açıklaması

Google arama motoru sayfasında sitelerin listelendiği sayfada kullanıcıların sayfanıza girmesi için meta açıklamanızın ilgi çekici ve doyurucu nitelikte olması gerekir ve eğer bu açıklama güncel değil ise güncellemeniz sizlere oldukça katkıda bulunacaktır.

Son Güncellenme Tarihi

Güncelleme yapmanız ile birlikte son güncelleme tarihini belirtmeniz sayfanızın unutulmadığı ve iyi bir şekilde yönetildiği izlenimi verecektir. Ayrıca güncellenen unsurların neler olduğunu belirtmeniz de son derece etkili olacaktır.

İçerik Güncellemesi

İçerik güncellemesi kapsamında hem yazdıklarınızın halen geçerli olduğunu hem de paylaştığınız görsellerin ilgi çekip çekmediğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca site içerisinde başka bir siteye yaptığınız yönlendirmelerde kullandığınız linklerin halen kullanılır vaziyette olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Eğer bir prosedür hakkında bilgi veriyor iseniz o prosedürün halen aynı şekilde yapıldığından da emin olmalısınız.

Google Denetimi

Google ’ın yaptığınız bu güncellemelerden haberdar olması ve bir an önce sonuç alabilmeniz için Google botlarını beklemenize gerek bulunmamaktadır. Yapmanız gereken Google Search Console içinde yer alan Fetch As Google bölümünden sayfanızı endeksleyerek Google ’ı haberdar etmek olacaktır.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Sıralama Düşüşü ve Adım Adım Kurtarma
Sıralama Düşüşü ve Adım Adım Kurtarma

Sitesi olan kişileri yakından ilgilendiren bir konu ile karşınızdayız bugün İnternet sitesi olan kişiler sürekli...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür
Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

Hemen çıkma oranı dediğimiz şey en basit tabiri ile sitenizi ziyaret eden kullanıcının sitenizden başka bir sayfaya...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

İlk Şart; Kaliteli İçerik Üretmek!
İlk Şart; Kaliteli İçerik Üretmek!

“Kaliteli içerik pazarlamasının ilk şartı kaliteli içerik üretmektir” Dijital dünyanın en önemli mihenk...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Https Önemli Mi?
Https Önemli Mi?

Geçtiğimiz yazılarda Google arama sonuçlarında HTTPS kullanan sitelerin oldukça artmasından bahsetmiştik Google son...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar