FIFA 13 & PES 13 Rekabeti ve Getirdikleri Yenilikler


Karışık Kaset 22 Nisan 2022 45 views 0 Yorum

FIFA 13 & PES 13 Rekabeti ve Getirdikleri Yenilikler

FIFA ve PES serilerinin arasındaki rekabeti bilmeyen yoktur. Hatta bu ikili arasındaki rekabet belki de dijital oyun rekabetlerinden en büyüğüdür. Oyunseverlerin FIFA ile tanışması 1996 yılında oldu. Bir futbol oyunu olarak çıktığı gün liderlik koltuğuna oturan FIFA, bu liderliğini sorunsuz olarak ve rahatça tam 5 sene sürdürdü.

FIFA 13 & PES 13 Rekabeti ve Getirdikleri YeniliklerFIFA ve PES serilerinin arasındaki rekabeti bilmeyen yoktur. Hatta bu ikili arasındaki rekabet belki de dijital oyun rekabetlerinden en büyüğüdür. Oyunseverlerin FIFA ile tanışması 1996 yılında oldu. Bir futbol oyunu olarak çıktığı gün liderlik koltuğuna oturan FIFA, bu liderliğini sorunsuz olarak ve rahatça tam 5 sene sürdürdü. Belki de bu rahatlık onların 2000 ile 2011 yılları arasındaki düşüşüne sebep oldu. Çünkü karşılarında ciddi bir rakip olmadan 5 yıl istedikleri gibi at koşturdular. Ancak 2000 yılına gelindiğinde FIFA’ daki düşüş kendini hissettirdi. Bu düşüş aslında pek de önemsenmedi. 2002 ylında ise Winning Eleven, yani Avrupa’ daki sürümün adıyla PES bu alandaki liderliği FIFA’ dan söktü aldı. Söktü aldı diyoruz çünkü FIFA tam 9 yıl boyunca liderliği kaptırdığı PES serilerini zorlayamadı bile. Sürekli, hiçbir tehlikeyle karşı karşıya değilmiş gibi, radikal kararlara imza atamadı. Ancak FIFA 2011 yılına gelindiğinde durumun ciddiyetini kavradı ve yaptığı yeniliklerle tekrar liderliğe oynamaya başladı.

FIFA 13 & PES 13 Rekabeti ve Getirdikleri YeniliklerFIFA 11 ile getirdiği gerçekçi top motoru ve çok daha detaylı oyun yapısıyla büyük ses getirdi. Saygın oyun dergileri, siteleri, yorumcuları tarafından aldığı puanlarla 9 yıl sonra tekrar PES’ i geçti. Bir nevi 9 yıl önce kaptırdığı liderliği bu sefer FIFA söküp alıyordu. PES ise yıllardır FIFA’ nın içinde bulunduğu gaflete kapılmadı ve 2012 serisiyle ciddi yenilikleri oyuncularıyla buluşturdu. Tehlikenin farkına çabuk varan PES yaptığı bu yeniliklerle ise istediğini alamadı. Çünkü FIFA da artık yerinde saymıyordu. FIFA 12 ile farkı biraz daha açtı ve rekabeti 2013 yılına taşıdı. FIFA ve PES’ in 2013 serilerinden satır başları ve yenilikler şöyle:

FIFA 13 & PES 13 Rekabeti ve Getirdikleri Yenilikler

PES 13 Tekrar Liderliği Zorluyor: 10 yıllık rekabetin ardından PES son 2 yıldır kaybettiği göreceli üstünlüğünü geri almak için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Tecrübeli yapımcı kadrosuyla bu seneye ciddiyetle hazırlanan PES 13 birçok yeniliğe imza attı. İlk yenilikle PES, oyun mantığına müdahale ediyor ve gerçekçilik adına elinden geleni yapıyor. ” Full Control ” ismiyle duyurulan yenilik ile oyuncular artık top kontrolünde ve kaleye atılan şutlar ile pas trafiğinde daha gerçekçi havayı yakalayabilecekler. En azından rakip futbolcuya çarpan topun sekmesi saçma sapan bir hal almayacak.

PES, 13. serisiyle FIFA’ nın 2011 serisiyle getirdiği yenilikteki mantığı kullanacak. Bu yenilik, oyuncuları 9 yöne hareket etme sınırlamasından kurtarıyordu. Yani 360 derecelik manevra kabiliyetiyle gerçekçi oyun yapısı kendini sürdürecek. Oyuncu yetenekleriyle de birleşecek olan bu yenilik ile top kontrolü, pas trafiği, şut çekme daha sağlıklı bir yapıya kavuşuyor.

FIFA 13 & PES 13 Rekabeti ve Getirdikleri Yenilikler

Yıllardır oyuncuları çıldırtan kaleciler için de bir iyileştirme söz konusu. Nitekim PES oyuncularının en çok şikayet ettiği konular arasında yer alan kalecilerdeki mantık hatasına, PES geliştirdiği yapay zeka ile çözüm üretiyor. Artık kaleciler oyuncuları çıldırtan basit hataları yapmayacak ve topu oyuncuların istedikleri noktalara daha iyi ulaştıracaklar. Yani artık yapay zekanın iyileştirilmesiyle, kaleciler ve defans oyuncuları mantık hatalarına daha az sebep olacaklar. Siz hala PES kalecilerine güvenemiyorsanız, endişelenmeyin PES sizi de düşünmüş. Özellikle uzun boylu futbolculara karşı defansınız daha çok konsantre olacaklar. Taktiksel seçimde yer alması beklenen bu özellik ile kalecileriniz daha az topla buluşacak ve siz gereksiz stresten uzak kalmış olacaksınız.

Futbolcuların görünüşleri bu seriyle daha da detaylandırıldı ve gerçekçi bir hal aldı. ” ID Player System” özelliği önceki serilerde olduğu gibi bu seride de devam ediyor. Daha fazla geliştirilen bu sistem ile futbolcular, neredeyse gerçek hayattaki yetenekleriyle birebir performans gösterecekler.

FIFA 13 & PES 13 Rekabeti ve Getirdikleri YeniliklerPES saha dışı özelliklerinde de yeniliklere devam ediyor. Yeni özellik ile direk internete bağlanılacak ve rakip daveti gerçekleştirilecek. Getirilen ” Rival Point ” özelliğiyle de rekabetçi anlayış oyunculara aksettiriliyor. Nitekim bu özellik ile kazandığınız maçlardan puan kazanıp sıralamada üst sıralara oynuyorsunuz. Aynı zamanda Facebook hesabınıza bağlanıp, oyun içi aktivitelerinizi paylaşabiliyorsunuz. Tabi bunu yapabilmeniz için gerekli altyapıyı ve aktivitelerinizi kayda almayı PES gerçekleştiriyor.

FIFA 13 da Yerinde Durmuyor: FIFA’ nın sütten ağzının yandığı çok belli oluyor. Çünkü 2 yıldır devam eden liderliğine güvenerek işi savsaklamıyor. Sürekli yeni özellikleri zaten yeni oturttuğu sistemin üzerine entegre etmeye çalışıyor. Bunu yaparken de büyük beğeni toplayan özelliklerin yapısını bozmuyor. Özellikle fizik motoru ve oyundaki yapay zekanın üzerine bir şeyler katmaya çalışıyor.

FIFA 13 & PES 13 Rekabeti ve Getirdikleri YeniliklerFIFA’ nın son 2 yıldaki üstünlüğünü sağlayan en önemli etmen fizik motoruydu. Yıllardır geliştirilmeye çalışan gerçekçi omuz omuza mücadele ve fiziğe dayalı mücadeleyi bu motor sayesinde gerçekleştirmişti. Fizik motorundaki ufak tefek hatalar bu seriyle son buluyor ve özellikle ikili mücadelelerdeki görsel unsur daha net bir hal alacak. Ayrıca futbolcuların fiziksel durumları sahaya yansıtılacak ve futbolcular bu durumun farkında olacak. Böylelikle daha mantıklı hareketler yaparak zaten alamayacağı topa efor sarfetmeyecek. Bu esnada daha çok fiziksel mücadeleyle rakibini oyundan düşürmeye çalışacak. Hali hazırda büyük beğeni toplayan çarpışma motorundaki ufak saçmalıklar gideriliyor ve biraz daha gerçekçi çarpışmalar sağlanıyor. ” Player Impact Engine ” adlı bu sistem oyuncular arasındaki rekabeti de daha gerçekçi bir noktaya taşıyor. [0.jpg]

FIFA 13 & PES 13 Rekabeti ve Getirdikleri YeniliklerSeriye entegre edilecek ” Career Mod ” ile herhangi bir şehrin takımı olarak yada seçilen bir takım için mücadele edilebilecek. Transfer değerleri gerçek değerlerle örtüşecek seviyelerde tutulacak. Microsoft’ a ait olan Kinect’ in ses kontrol özelliği de FIFA 13′ te yer bulacak. Bu sistem ile adeta maçın içinde olacağız. Nitekim sarfedilen sözler hakemin kulağına giderse, hakem tarafında gerekli tedbirler alınacak. Oyundaki heyecanı yakalayabilmek için de futbolcuyu sesle kontrol ederken biraz daha bağırmamız gerekecek. Aksi halde takım arkadaşlarımız bizi duyamayacak ve pas alamayacağız. Sadece saha içi değil taktiksel ayarlamalarda, oyun ayarlarında da sesle kontrol aktif olacak.

” Head to Head ” sistemi geliştirildi ve genel hatları bozulmadı. 500 civarında kulüp lisansı da alınmış durumda ve FIFA 13′ te bu kulüpler yer alacak. Yani PES’ te karşılaştığımız bazı kulüplerin isimlerinin farklı olmasına FIFA 13′ te şahit olmayacağız ve bu anlamda da gerçekçi oyun anlayışı sürdürülmüş olacak.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar