Fosfin Gazı ile Venüs Gezegenindeki Yaşam Arasındaki İlişki


Genel 19 Nisan 2022 56 views 0 Yorum

Fosfin Gazı ile Venüs Gezegenindeki Yaşam Arasındaki İlişki

Venüs, Güneş Sisteminde ikinci sırada bulunan gezegendir. Yapı olarak Dünya ’ya benzese de (Dünya ’nın yaklaşık %91 ’i oranında kütleye sahip), güneşten gelen ışınların atmosfer dışına çıkışını engelleyerek ısıyı hapsedebilen yaklaşık 20 km kalınlığında, zehirli gaz olan sülfürik asit içeren atmosfere sahip bir gezegendir. Isıyı hapsetmesi nedeniyle de yüzeye yakın bölgelerde sıcaklık 450 santigrat dereceye kadar ulaşmaktadır. Üzerindeki […]

Venüs, Güneş Sisteminde ikinci sırada bulunan gezegendir. Yapı olarak Dünya ’ya benzese de (Dünya ’nın yaklaşık %91 ’i oranında kütleye sahip), güneşten gelen ışınların atmosfer dışına çıkışını engelleyerek ısıyı hapsedebilen yaklaşık 20 km kalınlığında, zehirli gaz olan sülfürik asit içeren atmosfere sahip bir gezegendir. Isıyı hapsetmesi nedeniyle de yüzeye yakın bölgelerde sıcaklık 450 santigrat dereceye kadar ulaşmaktadır. Üzerindeki gaz bulutları nedeniyle teleskopla bakıldığında parlak bir yapıda görülmektedir. Atmosferinin büyük bir kısmı (% 96,5) Karbon Dioksit gazından oluşmaktadır. Ayrıca atmosfer basıncı dünyaya göre 92 kat daha fazladır. Öyle ki, bu basınç miktarı okyanuslardaki bir km Fosfin Gazı ile Venüs Gezegenindeki Yaşam Arasındaki İlişkiderinliğinde sularda görülmektedir. Bu nedenlerden dolayı yaşam olabileceği konusunda ümit olmadığından pek fazla araştırma da yapılmıyordu. Ayrıca yüksek sıcaklık ve basınç nedeniyle de bu gezegene gönderilmeye çalışılan araçların çoğu gezegene 30-40 km kala çalışamaz duruma gelmiştir. Ancak, gelişmiş teleskoplarla, son yıllarda yapılan incelemede, ışığın kırılması esasına göre Venüs bulutlarında fosfin gazı olduğu tespit edilmiştir.
Fosfin, PH formülüne sahip, zehirli kimyasal gazdır. Öyle ki, çok az miktarı bile öldürücü etkiye sahiptir. Renksiz ve kokusuz bir yapıya sahip olduğundan bulunduğu ortamda tespit edilmeyebilmektedir. Solunulduğunda akciğerdeki nem ile birlikte fosforik aside dönüşür ve birkaç saat içerisinde ölüme neden olmaktadır. Bununla birlikte, insanda soluk borusu bölgelerinde ve iskelette ciddi kronik hasara neden olabilmektedir. -88 C ’de kaynama noktasına sahiptir. Ticari olarak üretimi yapılanlara sarımsak esansı eklenmektedir. Bu gaz, tahıl ambarlarında kemirgen ve böceklerle mücadele amacıyla kullanılmaktadır.
Fosfin gazı Dünya ’da oksijensiz ortamda yaşamını sürdüren bakteriler tarafından üretilmektedir. Venüs ’te de bu gazın, Güneş ışını, volkanlar gibi biyolojik olmayan nedenle ancak on binde birinin üretilebileceği, geri kalan kısmının da bakteriler tarafından üretilmiş olabileceği düşünülmektedir. İşte bu nedenle de araştırmacılar tarafından Venüs ’te hayat var olabileceği söylenmektedir. Bu konuda henüz kesin bir sonuca varılmamış olmakla birlikte araştırmalar devam etmektedir.

Yazar: Çiğdem Aydın

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Asansörlerde Hangi Testler Yapılmaktadır?
Asansörlerde Hangi Testler Yapılmaktadır?

Dikey olarak yük ve insan taşımak için kullanılan asansörler, yüksek binalarda, hastanelerde, AVM ’lerde, sahnelerde...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Safari Browser ’ın İşleyişi
Safari Browser ’ın İşleyişi

Apple tarafından üretilmiş ve İOS işlemciler tarafından kullanılabilen Safari programı işletim sistemi olarak çok...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

E-Ticaret Siteleri İçin Kıtlık Prensibi Nedir?
E-Ticaret Siteleri İçin Kıtlık Prensibi Nedir?

Kıtlık Prensibi, aslında Ekonomi biliminde kullanılan temel kuramların başında gelmektedir insanın sınırsız...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sepet Terk Pazarlaması ve E-Ticarette Satış Artırma
Sepet Terk Pazarlaması ve E-Ticarette Satış Artırma

E-ticaret sitelerinde kullanıcılar siteye giriş yapmadan önce süreç başlamış olur Kullanıcıların siteden çıktıkta...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar