Global Yatırım Holding 150 milyon TL’lik bono ödemesini gerçekleştirdi


Finans 6 Mart 2022 88 views 0 Yorum

Global Yatırım Holding (GYH) halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara ihraç edilen 154 gün vadeli iskontolu ihraç ettiği 150 milyon TL’lik bononun da itfasını gerçekleştirdi.

Grubun, likidite pozisyonunu istikrara kavuşturmak için önemli adımlar attığını anlatan Global Yatırım Holding Mali İşler ve Finansman Grup Direktörü Ferdağ Ildır, “Grup olarak pandemi döneminde aldığımız hızlı aksiyonlarla finansal anlamda güçlü yapımızı koruduk. Ödeme yükümlülüklerimizi vadesinde ya da vadesinden önce itfa ediyoruz. Borcun azaltılmasıyla birlikte, pozitif serbest nakit akımı yaratmaya ve sektörler bazında artması öngörülen operasyonel karlılıkla iştirakler bazında ve dolayısıyla GYH’de temettü dağıtımına odaklanmanın mümkün olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Global Yatırım Holding’ten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, “Sermaye Piyasası Kurulu’nun 14.07.2021 tarihli ve 37/1106 sayılı kararı ile onaylanan ihraç belgemiz kapsamında Şirketimizce halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara ihraç edilen 154 gün vadeli iskontolu TRFGLMD32218 ISIN kodlu nominal 150.000.000 TL tutarındaki finansman bonosunun anapara geri ödemesi (itfası) Şirketimiz tarafından bugün (04.03.2022) başarı ile tamamlanmıştır” denildi.

‘Temettü dağıtımına odaklanmak mümkün olabilecek’

Grubun, likidite pozisyonunu istikrara kavuşturmak için önemli adımlar attığını anlatan Global Yatırım Holding Mali İşler ve Finansman Grup Direktörü Ferdağ Ildır, “Grup olarak pandemi döneminde aldığımız hızlı aksiyonlarla finansal anlamda güçlü yapımızı koruduk. Ödeme yükümlülüklerimizi vadesinde ya da vadesinden önce itfa ediyoruz. 2021 yılında önceliğimiz borçluluğumuzu azaltmak olmuştu. Kısa ve uzun vadeli borç yükümlülüklerini azaltmak ve likidite pozisyonumuz güçlendirmek için bedelli sermaye artırımına gittik. Böylece Şirketimiz daha istikrarlı bir sermaye yapısına kavuşmuş oldu. Sermaye artışından sağlanan 487 milyon TL’lik fon girişinin tamamı, fon kullanım raporuna uygun bir şekilde borçların azaltılmasında kullanıldı. Bu kapsamda 322 milyon TL (31,2 milyon Euro) kredi geri ödemesi ve 172 milyon TL tutarında toplam iki parça bono itfası (30.09.2021 itibariyle) ve Ekim ayında da 17.3 milyon TL bono itfası gerçekleştirildi. Böylece, geçtiğimiz yıl holding solo brüt borç tutarını dolar bazında neredeyse yarı yarıya azalttık. Borcun azaltılmasıyla birlikte, pozitif serbest nakit akımı yaratmaya ve sektörler bazında artması öngörülen operasyonel karlılıkla iştirakler bazında ve dolayısıyla GYH’de temettü dağıtımına odaklanmanın mümkün olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları
İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları

Özellikle salgın nedeni ile internet üzerinden yapılan işlemler daha önemli hale geldi Bunların en başında da online...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?
Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin 3 Ocak 2009 ‘da dijital ortamda yazılmış ve günümüzde de kullanılan elektronik para birimidir Daha detaylı...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları
Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları

Tarımda otomasyonla ilgili son teknolojiyi birçok gelişmeler yaşanmıştır Bu tarımdaki otomasyona yönelik gelişmeler...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yakıtta Kalite Kriterleri
Yakıtta Kalite Kriterleri

Bir yakıtın kalitesi, motorlarda iyi performans göstermesini sağlamak için gerekli olan, bir dizi özellik ve ilgili...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar