Google AMP Rehberi: Hatasız Bir Kurulum


Yazılım & Program 11 Mayıs 2022 36 views 0 Yorum

Google AMP Rehberi: Hatasız Bir Kurulum

AMP, “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” anlamına gelir ve mobil kullanıcılara bir siteyi daha hızlı hale getirmeyi amaçlar. AMP, siteyi ön belleğinde tutar ve mobil cihazlardan siteye giren kullanıcılar erişim sağladığında erişimi daha hızlı bir hale getirir. Kısacası AMP ile kullanıcılar mobil cihazlardan sitenizi daha hızlı bir şekilde erişim sağlar. Bu sayede hem kullanıcı deneyimini hem de trafiği artırır.

AMP kurulumu, WordPress ve Joomla gibi hazır yazılımlarda eklentiler ile çok kolay bir şekilde yapılabilir. Eğer hazır yazılımlar yerine HTML tabanlı bir tasarıma sahipseniz farklı bir mobil tasarım sayfası oluşturmanız ve bu HTML sayfaları üzerinde bir kaç ekleme yapmanız gerekir.

AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

1- WordPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

wordpress amp kurulumu

Yazılımınız WordPress veya Joomla gibi hazır yazılım değil de özel bir yazılım ise AMP kurulumu zamanınızı alabilir. Fakat hazır bir yazılım kullanıyorsanız ve bu hazır yazılım WordPress ise iki tane eklenti sayesinde AMP kurulumunu birkaç dakikada gerçekleştirebilirsiniz:

AMP for WordPress Mobile Pages

Bu iki eklenti sayesinde WordPress sitenizde çok kolay bir şekilde AMP kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. WordPress AMP kurulumu için sizlerle daha önce paylaştığımız WordPress AMP Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır? içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

2- HTML AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

html amp kurulumu

1.Adım: AMP Sayfası Oluşturma 

AMP sayfası oluşturmak için ilk adımda .html uzantılı bir dosya oluşturmanız gerekir. AMP sayfası oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Çünkü oluşturulan her sayfa AMP için uygun olmayabilir. Bu kurallar şu şekildedir:

HTML kodunun başına aşağıdaki kodu ekleyin. Yeni ve sıfırdan bir dosya oluşturacaksanız etiketini olarak değiştirin. Fakat  etiketinde herhangi bir değişiklik yapmayın. ve etiketlerini mutlaka kullanın. AMP olmayan sayfalarda  ve etiketlerinin arasında aşağıdaki koda yer verin. Yukarıda olduğu gibi  etiketlerinin arasına   kodunu eklemelisiniz. Kodda Türkçe siteleri baz aldığımız için karakter dili için utf-8 kullanıldı. Eğer farklı bir dilde siteye uygulayacaksanız buna dikkat edin. Mobil uyumluluk için kodunu  arasına eklemeniz gerekiyor. Kodlar içerisinde  etiketinin en alt kısımlarda yer alanından önce script async src=”https://cdn.ampproject.org/v0.js“> kodunu ekleyin. etiketleri arasına dosyada son olarak

2. Adım: AMP Sayfalara Resim Ekleme

Resim eklerken HTML sayfalarda 

Bu beş adımı doğru bir şekilde uyguladıysanız oluşturduğunuz sayfada aşağıdaki gibi bir yapıya ulaşacaksınız.

Hello, AMPs

Welcome to the mobile web

AMP tarafından örnek gösterilen kodlar ile sizlere HTML siteler için AMP kurulumu nasıl yapılır gösterdik. Artık bir AMP sayfanız var. Fakat hala kafanızda bazı sorular canlanıyor. Şimdi kafanızda canlanan bu sorulara yanıt verelim.

AMP Kullanımının Dezavantajları Var Mıdır?

AMP sunucu yükünü azaltırken bunun yanı sıra site hızı, kullanıcı deneyimi gibi konularda avantaj sağlıyor. Ancak bazı durumlarda dezavantajları olduğunu da belirtmek isteriz. AMP dezavantajları:

E-Ticaret siteleri için kullanım uygun değildir. Özel yazılım sitelerde zaman kaybı ve maliyet artışına yol açabilir. Ayrıca bazı sitelerde AdSense geliri üzerinde olumsuz etki yarattığı da çok yaygın olmasa da görülen bir durum.

AMP Sayfalarda Sitemap Oluşturulması Gerekir Mi?

AMP sayfalarda yeni bir sitemap oluşturulmasına gerek yok. AMP olmayan sürümler için ise URL kısmına AMPHTML etiketini ve AMP içeren URL şeklini yazmalısınız. Bu sayede AMP sayfalarınız Google tarafından fark edilecek ve arama sonuçlarında buna göre sıralanacaktır.  Ayrıca AMP ’de sitemap oluşturma bölümü yoktur. Normal sitemap dosyası içerisinde zaten URL ’lerde AMPHTML etiketi olacağı için URL ’ler tarandığında AMP versiyonları da Googlebot otomatik olarak görecektir. Bu sayfaların indekslenmesi de yine aynı şekilde Googlebot ’un AMP sayfaları ne zaman göreceğine bağlıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Turbo Photo
Turbo Photo

Turbo Photo, tüm dijital kamera sahiplerine, fotoğraflarını, düzenleme, geliştirme, rötuş yapma, bakma, yazdırma ve...

16 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

LüToShop
LüToShop

LüToShop, dijital resimleriniz üzerinde oynama yapabileceğiniz ücretsiz ve Türkçe bir resim düzenleme programıdır...

16 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

ABBYY Screenshot Reader
ABBYY Screenshot Reader

ABBYY Screenshot Reader, bilgisayardan görüntü almak için tasarlanmış ekran görüntüsü alma ve dönüştüme...

16 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

MAGIX Photo Manager
MAGIX Photo Manager

MAGIX Photo Manager, tüm fotoğraflarınızı kolayca yönetmenize, sunmanıza, organize etmenize ve düzenlemenize olanak...

9 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar