Google Dataset Search Nedir? Google Dataset Search Nasıl Kullanılır?


Yazılım & Program 11 Mayıs 2022 41 views 0 Yorum

Google Dataset Search Nedir? Google Dataset Search Nasıl Kullanılır?

Dataset Search, bilimsel araştırmalar için Google tarafından geliştirilen arama motoru niteliğindedir. Her geçen gün kendini daha fazla geliştiren ve yepyeni özellikler ile karşımıza çıkan Google, teknik ve bilimsel araştırma yapanlar için Dataset Search ’ü geliştirdi. Bu sayede bilim insanları veya araştırmacılar aradıkları teknik ve bilimsel kaynaklara daha hızlı bir şekilde ulaşabilecek.

Google Dataset Search Nedir?

Dataset Search bir bakıma Google Haberler ya da Google Haritalar gibi Google ’ın bir özelliği gibi görülse de aslında tüm kullanıcılara hitap etmiyor. Bundan dolayı da Google ayrı ve farklı bir şekilde yayınlayarak kullanıcılara sundu.

Bu yeni özelliğin geliştirilmesindeki temel amaç araştırmacıların aradıkları veri setlerine çok kolay bir şekilde ulaşabilmesidir. Özellikle gazeteciler, araştırmacılar, bilim insanları veya bilimsel bir yayın hazırlayan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak Google ’ın temel hedeflerinden birisidir. Özellikle binlerce kirli bilginin yer aldığı web dünyasında bilimsel bilgilere ulaşmak oldukça zordur. Artık bu sayede oluşan bu engel büyük ölçüde ortadan kaldırılarak kullanıcıların aradıkları verilere veri havuzundan kolayca ulaşmasını sağlanacaktır.

Dataset Search kapsamında toplanan veriler, yayıncı sitelerinden, dijital kitaplıklardan ve yazarlara ait kişisel platformlardan elde ediliyor. Bu veri toplama işlemi de yine çok yeni bir tarihte kullanıma sunulan Veri Kümesi Sağlayıcısı şeması sayesinde gerçekleştiriliyor. Site sahipleri bu şemayı kullanarak arama sonuçlarında yer alabiliyor. Şuan için sağlanan veriler sosyal bilimler, çevre bilimleri, haber kuruluşlarına ait veriler ve hükümetler tarafından sunulan veriler olarak biliniyor. Yani bu yeni arama motoru ile veri setlerine ulaşmak isteyen kullanıcılar şuan için bu alanlarda yaptığı araştırmalarda istedikleri verilere ulaşabiliyor.

Dataset Search Nasıl Kullanılır?

Dataset Search üzerinden arama yapmak için öncelikle buraya tıklayarak Dataset Search ’e ulaşmalısınız.

Ardından veri kümesi arar kısmından araştırma yapmak istediğiniz konu ile ilgili anahtar kelimeleri aratabilirsiniz. Sonuçlar kısmında aradığınız anahtar kelimeye dair akademik çalışmalar ve veri kümeleri karşınıza çıkacaktır. Örneğin enflasyon ile ilgili bir arama yaptığınız da karşınıza bilimsel yayınlar çıkacaktır.

Sonuçlar kısında bilgi kaynağına ait açıklama, yayın tarihi, yazar ve bu verinin sağlandığı kaynak gösterilir.Örneğin yukarıda yaptığımız aramada ulaşmak istediğimiz kaynağın adının altında bir link yer alıyor. Bu linke tıkladıktan sonra yayının kaynağına ulaşıp istediğiniz gibi inceleme ya da araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz farklı platformlarda yayınları paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Turbo Photo
Turbo Photo

Turbo Photo, tüm dijital kamera sahiplerine, fotoğraflarını, düzenleme, geliştirme, rötuş yapma, bakma, yazdırma ve...

16 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

LüToShop
LüToShop

LüToShop, dijital resimleriniz üzerinde oynama yapabileceğiniz ücretsiz ve Türkçe bir resim düzenleme programıdır...

16 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

ABBYY Screenshot Reader
ABBYY Screenshot Reader

ABBYY Screenshot Reader, bilgisayardan görüntü almak için tasarlanmış ekran görüntüsü alma ve dönüştüme...

16 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

MAGIX Photo Manager
MAGIX Photo Manager

MAGIX Photo Manager, tüm fotoğraflarınızı kolayca yönetmenize, sunmanıza, organize etmenize ve düzenlemenize olanak...

9 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar