Halı Sahalar Nasıl Yapılır?


Karışık Kaset 3 Mayıs 2022 36 views 0 Yorum

Halı Sahalar Nasıl Yapılır?

  Halı sahalar çeşitli amaçlara uygun olarak yapılmaktadır. Halı saha yapılacak yeri iyi belirlenmelidir, kullanılacak alanın genişliği ölçütlendirilmelidir. Harita mühendisi ya da topograf, sahanın yapılacağı alanı belirlemektedir. Bundan sonra ilk olarak saha aplikasyonu yapılır. Harita mühendisi tarafından yapılan saha aplikasyonu en iyi şekilde konumlandırılmalıdır. Çevre hatıl duvarlarının konumu birbirlerine dik şekilde ise halı saha yapılmasına […]

 

Halı Sahalar Nasıl Yapılır?Halı sahalar çeşitli amaçlara uygun olarak yapılmaktadır. Halı saha yapılacak yeri iyi belirlenmelidir, kullanılacak alanın genişliği ölçütlendirilmelidir. Harita mühendisi ya da topograf, sahanın yapılacağı alanı belirlemektedir.

Bundan sonra ilk olarak saha aplikasyonu yapılır. Harita mühendisi tarafından yapılan saha aplikasyonu en iyi şekilde konumlandırılmalıdır. Çevre hatıl duvarlarının konumu birbirlerine dik şekilde ise halı saha yapılmasına uygundur.
Ardından kazıya başlanır. Bu noktada iş makineleri yardımıyla zemin düzeltilirken belirlenmiş olan kotlar dikkate alınır. Belirlenen sınırlara gelmesi için kazı düzeyi aplikasyon esnasında planlanmaktadır.
Sahanın içi için drenaj kanalları iş makinaları yardımıyla kazılır. Böylece sahanın temelleri atılmış olur.

Halı Saha Yapımı Teknik BilgileriHalı Sahalar Nasıl Yapılır?

Arsada saha yapımı için belirlenen alanın çevresine aplikasyon sırasında ayarlanmış olan kotlara ve köşe kazıkları dikkate alınarak beton duvarın imalatı gerçekleştirilir. Böylece sahanın çevre duvarı atılmış olur. Bu duvar halı sahayı diğer alandan ayırma görevini de üstlenir. Bir sonraki adım drenajdır. Kazı sırasında drenaj kanalları halı sahaya yerleştirilir. Drenaj boruları delikli olup yağmurlu hava koşullarında suyun halı sahada birikmemesi sağlanır.
Drenaj kanallarının ve sahanın üzerine yaklaşık 15 cm iri taş dolgu dökülmektedir. Ardından ince kırma dolgu ile desteklenmektedir.
Ardından saha yüzeyinde pürüzsüzlük yaratmak adına başarılı bir üst katman dolgu yapılır. Bu işlemin adı ise mastarlamadır. Mastarlamanın ardından sahanın yüzeyine zarar vermeden araya ortalama 1 ton ağırlığında silindir şeklinde bir saha yüzeyi yerleştirilir. Saha zemini bu işlemlerle tamamlanmış olmaktadır.
Saha tel çit yardımıyla diğer alanlardan ayrılır. Bu esnada kullanılabilecek malzemeler ise çelik hasır ya da uygun fiyatlı olan PVC kaplı ter örgüdür.
Saha aydınlatma sistemleri kurulur. Suni çim ile saha kaplanır. Sahanın üst tarafına ağ konulmak isteniyorsa bu ağlarla beraber kale arkası ağlar da tamamlanır.

Halı Sahalar Nasıl Yapılır?SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Halı Saha Yapım Maliyetleri

Halı saha yapımı için çok sayıda malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Halı sahalar farklı çeşitlerde yapıldığında kullanılan malzemeler farklılık gösterir. Böylece maliyetlerde yapılacak sahaya göre değişiklik göstermektedir. Açık halı saha, tavanı file halı saha, yanları ter örgü ile kaplı halı saha gibi küçük halı sahalar yapılabildiği gibi çim halı sahalar büyük boyutlarda da yapılmaktadır.

Halı saha bir ay ila bir buçuk ay arasında tamamlanmaktadır. Suni çim olarak adlandırılan sentetik çim halılar da hala saha yapımında kullanılan ve maliyetleri doğrudan etkileyen malzemelerden biridir. Suni çimler çok sayıda modelde, boyda ve fiyatta satışa sunulmaktadır.

Yazar: Ensar Türkoğlu

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar