HTML Nedir? Nasıl Kullanılır?- HTML Kod Rehberi


Yazılım & Program 11 Mayıs 2022 34 views 0 Yorum

HTML Nedir? Nasıl Kullanılır?- HTML Kod Rehberi

Eğer bir web sitesine sahipseniz HTML kodları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.Hazır Script, WordPress veya kendi statik HTML web siteleri olsun yapılan değişiklikler için HTML kullanmanız gerekir. Bu yüzdende belli bir düzeyde HTML bilgisine sahip olmalısınız. HTML Kod Rehberi ’ne geçmeden önce HTML hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

HTML Nedir? Nasıl Kullanılır?

HTML (Hiper Metin İşaretleme Dili), web sitelere ait sayfaların hazırlanması için kullanılır. Arama motorları, kullanılan HTML kodlarını anlayarak görsel web sayfasının oluşturulmasını sağlar. HTML ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri de bir programlama dili olmadığıdır. HTML, web sitenizin sayfaları hakkında arama motorlarına gerekli bilgileri verir. Yazı ve görsel içeriklerin sayfa içerisindeki konumunu ve düzgün bir biçimde görüntülenmesini sağlar.

HTML ile web sayfa oluştururken herhangi bir programa ihtiyacınız olmayacak. Word, wordpad veya not defteri gibi metin editörleri kullanarak oluşturabilirsiniz. Kodları yazarken kolaylık sağlamak istiyorsanız Dreamweaver, Notepad++ veya Sublime Text gibi programlar kullanabilirsiniz. Ayrıca kod yazım hızını da artırabilirsiniz bu şekilde. Hazırlanan web sayfaları kaydederken tarayıcıların anlayacağı şekilde kaydetmeniz gerekir. Bunun için html veya xhtml gibi uzantılar kullanabilirsiniz.

HTML Kodlarını Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

, ve gibi “<…>” simgeleri içerisinde yazılan kodlara tag/etiket denir. Açılan her tag kapatılmak zorundadır. Kapatmak için / imgesini kullanmanız gerekir. Bazı durumlarda bu geçersizdir. Ayrıca hiyerarşik bir düzen oluşturulmalıdır. Türkçe karakter yoktur. Tagları küçük veya büyük harfle oluşturabilirsiniz. (Genel olarak küçük harf kullanılır.) HTML sayfaları, için belli bir şablona göre oluşturulmalıdır:

         

         

Başlık

        

         

İçerik         

Yukarıda belirttiğimiz şablonda yer alan kodların ne anlama geldiğini açıklayalım:

: Sayfa başlangıcında yer alır. HTML 5 sürümünün kullanıldığını gösterir. (En güncel olan olduğu için HTML 5 kullanılır.) : Sayfa yer alan kodların HTML kodu olarak yorumlandığını belirtir. Doctype dışındaki diğer tüm kodlar html içinde olmak zorundadır. kodunu head be body olarak ikiye ayrılır. Başlık: tarayıcı sekme kısmında görünen başlık kısmıdır. : Hazırlanan sayfalar ile ilgili bilgilerin ve tanımlamaların yer aldığı kısımdır. Bu kısımda yer alan kodlar oluşturulan web sayfasında görüntülenmez. : Oluşturulan sayfanın içeriğinin hepsini içeren kısımdır. Kullanılacak olan tagların büyük çoğunluğu body etiketi içerisinde yer alır.

HTML Kod Rehberi 

: Açıklama Ekleme : Dosya Türü Yazma : Site içi veya dışı bağlantı vermek için kullanılır. : Kuruluş ve yer gibi isimlerin kısaltılmasında kullanılır. : Kısaltmanın açıklamasını eklemek için kullanılır.

: Adres eklemek için kullanılır.

:
Resim üzerinde alan belirtmek için kullanılır. : Bağlantılar için ana yol bildirirken kullanılır. 

: Herhangi bir kaynaktan/siteden alıntı yapıldığında belirtmek için kullanılır.
:
Alt satıra geçmek için kullanılır. 
şeklinde kullanılır.