Huawei Sound Joy Taşınabilir Bluetooth Hoparlör İncelemesi


Teknoloji 5 Mart 2022 158 views 0 Yorum

Devialet İşbirliği

Hoparlörün sağına ve soluna baktığımızda burada gördüğümüz pasif radyatörlerde Devialet ibaresini fark ediyorsunuz. Devialet, Fransız bir hoparlör üreticisi. Sadece hoparlör üretimiyle ilgilenmiyor ileri seviye ses çözümleri de bu firmanın uzmanlık alanlarından. Dolayısıyla Huawei’nin Sound Joy’da Devialet ile işbirliğine gitmesi ve onların uzmanlığından faydalanması isabetli olmuş.

Hoparlörün içine baktığımızda alçak ve yüksek frekansta sesler için ayrı sürücüler tercih edildiğini görüyoruz. Bu hem basların, hem de tizlerin birbirini etkilemeden tüm zenginliği ile verilebilmesini sağlıyor. 

Ses biraz öznel bir konu ama yine de fikirlerimi söyleyeyim. Bir kere en yüksek seviyede dahi seste herhangi bir bozulma, patlama, çatlama duymuyorsunuz. Hoparlörler bu anlamda çok iyi ayarlanmış.

Bas cevabı oldukça etkili. Bu konuda özel bir çaba harcanmış ki genelde ortalama müşterinin baktığı şey güçlü bas hissiyatı oluyor. Çünkü cep telefonlarıyla müzik dinlediklerinde eksikliğini hissettikleri şey bas oluyor. Haliyle üreticiler de buna cevap olarak buraya ağırlık veriyor. Hatta öyle ki baslar midleri ve tizleri biraz gölgede bırakıyor diyebilirim.

Mikrofon

Sound Joy’un içindeki çoklu mikrofonlarla telefon görüşmesi yapmanız da mümkün kılınmış. Mikrofonlarla telefon görüşmeleri sorunsuz ve sesleri gayet net alıyor. Hatta ofis içinde Ali’yle yaptığımız görüşmede, hoparlör uzakta olmasına karşın sesimi gayet net aldı diyebilirim.

Sürücüler

20 Watt’lık büyük sürücü alçak ve orta frekanslardan sorumlu. 50 Hz’e kadar düşük frekansta seslerin daha etkili verilebilmesi için diyaframında karbon fiber malzemeyle desteklenmiş. Tizlerden sorumlu ipek kubbe sürücü ise 10 Watt gücünde ve 20 Khz’e kadar frekanslar üretebiliyor.

Pasif Radyatörler

Her iki yanda gördüğümüz hareket eden diskler pasif radyatör olarak adlandırılıyor. Bunlar hoparlörün ürettiği düşük frekans seslerin daha dengeli olmasını sağlıyor. Bu radyatörlerin 16 mm seyahat aralığı var. Ayrıca hoş bir görüntü sunduğu da şüphesiz.

Bluetooth 5.2 desteği

Bu hoparlör Bluetooth Bluetooth 5.2 desteğine sahip. Standardın bu sürümü daha yüksek menzile ve daha yüksek veri aktarım hızlarına izin veriyor. Dolayısıyla ses aktarım için daha kaliteli formatlar da kullanılabiliyor.

Tabii bunun için hoparlöre bağlandığınız cihazın da bu desteğe sahip olması gerekli. Sound Joy’un geriye dönük uyumluluk desteği var. Bunu da kullanmayı denediğimizde Bluetooth 4.0 destekli bir cihazla sorunsuz müzik dinleyebildik.

Tasarım Özellikleri

Huawei Sound Joy  haki ve siyah olmak üzere 2 renk seçeneğiyle satışa sunulmuş. Hakinin görünüşünü gerçekten beğendim. Dış mekanda kullanacaksanız diğer outdoor ve kamp malzemelerinizle de uyumlu olacaktır.

Dış mekan demişken, bu hoparlörün IP67 su geçirmezlik sertifikası da var. Yağmurda ıslandığında bir şey olmuyor, hatta Huawei 1 metreye kadar suya daldırılabileceğini söylüyor. Dış kaplaması oldukça dayanıklı ve darbe emici özelliğe sahip sık dokunmuş bir kumaş. Ama en önemlisi delikli olduğu için sesi geçirebiliyor. Şahsen bunu delikli metal yüzeye tercih ederim, metal yüzeyler darbe alır almaz boyası dökülüyor ve yamuluyor.

Bu silindir tasarımın ana esprisi ise bisikletlerdeki sulukların ölçülerinde olması. O sebeple suluk yerine Sound Joy takıp gezerek müziğinizi dinleyebiliyorsunuz. Yine buradaki ayarlanabilir klipsiyle çantanıza ve diğer eşyalarınıza takabiliyorsunuz.

Tuşlar

Hoparlörün üzerindeki fiziksel tuşlara baktığımızda; güç tuşunu, asistan tuşunu, durdurma ve oynatma tuşunu, Bluetooth açma kapama tuşunu ve son olarak stereo eşleşme tuşunu görüyoruz. İki Sound Joy hoparlörünüz varsa her ikisinde de bu tuşa basarak veya Sound Joy’u sallayarak stereo moduna alabiliyorsunuz.

Stereo moduna aldığınızda hoparlörlerden biri sağ kanaldaki sesleri, diğeri sol kanaldaki sesleri vermeye başlıyor. Huawei bu fonksiyonda en iyi verimliliğin hoparlörler arasına en az 3m mesafe konularak alınabileceğini belirtiyor.

RGB Halka

Hoparlörün görünüşünü hoş kılan bir başka özellik de üzerindeki RGB halka şeklinde aydınlatma. Buradan hem pil seviyesi hem de ses seviyesi takip edilebiliyor. Ses açma ve kısma tuşlarına bastığınızda bu halkanın ne kadar tamamlandığına bakarak sesin hangi seviyede olduğunu görebiliyorsunuz.

Müzik çaldığınızda bu halkada hoş renk animasyonları dönüyor. Kamp ortamında bu loş bir ortam aydınlatması sunuyor. Eğer bunu kapatmak isterseniz oynat/durdur tuşuna 3 saniye basılı tutmanız yeterli.

Sonuç Değerlendirmesi

Huawei Sound Joy modeli bisikletçiler ve doğa sporlarıyla ilgilenenler için cezbedici özelliklerle donatılmış. Bunların başında dayanıklı dış kaplaması ve su geçirmez yapısı geliyor. Uzun pil ömrü, dolgun basları ve yüksek ses seviyesi, arazide de müzik keyfinden feragat etmek istemeyenler için birebir.

Huawei, bu hoparlörün içindeki 8800 mAh lityum iyon pille tam tamına 26 saat çalışma vaat ediyor. Üstelik 40W SuperCharge desteği ile bu devasa pili şarj etmek için saatlerce beklemiyorsunuz. Eğer 40W SuperCharge destekleyen güncel bir Huawei telefonunuz varsa onun adaptörünü de kullanabilirsiniz. Kutudan ayrıca bir SuperCharge adaptörünün çıkmadığını belirtelim.

Tabii bu pil ömrü en yüksek ses seviyesindeyken değil ve dinlediğiniz müziğin türüne göre artı eksi birkaç saat değişiyor. Ama rahatlıkla söyleyebilirim ki kamplı geziler yapıyorsanız ve güzel ses veren, uzun pil ömürlü bir Bluetooth hoparlör bakıyorsanız Sound Joy işinizi görecektir. Sabahtan akşama kadar müzik dinleseniz dahi bütün hafta sonunu çıkarabiliyor.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Xbox One S'in Gears of War 4 özel sürümü can yakıyor!
Xbox One S’in Gears of War 4 özel sürümü can yakıyor!

Galeri / Teknoloji Xbox One S'in Gears of War 4 özel sürümü can yakıyor! İşte özel sürüm dediğin böyle olur...

23 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri
PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri

Galeri / Teknoloji PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri Mucize olmasa da, küçük artışlar için önemli PC...

23 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Nintendo Switch'e yakından bakalım!
Nintendo Switch’e yakından bakalım!

Galeri / Teknoloji Nintendo Switch'e yakından bakalım! Konsolun ayrıntılı görselleri Nintendo yaptığı açıklama ile...

23 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

ZTE Blade v7 Lite'ın ön kamerasını denedik
ZTE Blade v7 Lite’ın ön kamerasını denedik

Galeri / Teknoloji ZTE Blade v7 Lite'ın ön kamerasını denedik BlizzCon'a yanımızda bir de ZTE Blade v7 Lite götürdük...

23 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar