İklim Değişikliğinden Dünya’da Elektrik Kesintileri Artacak


Bilim & Belgesel 7 Şubat 2022 128 views 0 Yorum

Isparta’da geçtiğimiz Perşembe gününden beri elektrik kesintisi yaşanıyor ve halk büyük sıkıntı çekiyor. Geçtiğimiz haftalarda da ülkemizde aynı sıkıntılar yaşanmıştı; kar fırtınası etkisindeki ülkemizde yollara ve zaman zaman enerjiye erişim sağlanamadı. Elektrik kesintilerinin en büyük sebebi ise temeline baktığımızda iklim değişikliğinin getirdiği ekstrem hava durumları ve yetersiz altyapı.

ABD’de de bir süredir benzer durumlar yaşanıyor. Kimi eyaletlerde insanlar haftalardır elektrik kesintisi yaşıyor; ulaşım yollar ve uçuşlar engelleniyor. Aralık ayında yapılan bir çalışma sonucunda Amerikan Jeofizik Birliği, dünya genelinde yaşanan iklim değişikliği sebebiyle ABD’deki elektrik ihtiyacının 2030’lu yıllarda karşılanamayacağını ve altyapının yetersiz kalacağını ortaya çıkardı. Tabii bu araştırma sadece ABD’yi içeriyor ancak ülkemizdeki en sıcak gündemlerden biri olan Isparta’da elektrik olmaması gibi bir durum var. Bu sebeple iklim değişikliğinin sadece ABD’yi değil tüm dünyayı elektrik kesintilerine boğacağını söylemek için uzman olmak gerekmiyor.

İklim değişikliği sebebiyle ısınmak ve serinlemek için çok daha fazla elektrik tüketmemiz gerekecek

Araştırmacılar, konuyla alakalı “İklim değişikliği dünya çapında sıcaklıkların artmasına neden oluyor. Sıcaklıklar yükseldikçe, insanlar serin kalmaya çalıştıkça klimalara olan talep de buna bağlı olarak artar. Bazı ABD eyaletlerinde ortalama bir hane klimasız 14 güne kadar dayanabilir. Bu, toplulukları orantısız bir şekilde etkileyecektir” diyor.

Yapılan araştırma sonucunda çoğu eyalette artan klima talebini karşılamak için klima verimliliğinde yüzde 1 ila yüzde 8’lik bir iyileşmeye ihtiyaç duyulacağını bildiriliyor. Eğer bu gerçekleşmezse ABD, talebi karşılamak için yeterli elektrik sağlayamayacak. Bu da altyapının yenilenmesi ve güçlendirilmemesi durumunda elektrik kesintilerinin artacağını gösteriyor.

Dediğimiz gibi her ne kadar bu araştırma ABD’yi kapsasa da iklim değişikliği sadece ABD’yi değil tüm dünyayı etkiliyor ve tüm dünyanın bu elektrik ihtiyacını karşılayabilmesi için elektrik altyapılarını güçlendirmeleri gerekiyor. Ayrıca enerji verimliliği ve tasarrufu, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar ciddi bir şekilde ele alınmalı. Yoksa elektrik kesintisiyle boğuşan tek ilimiz Isparta olmayacak.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Bebeklerin Büyüyebileceği ‘Yapay Rahim’ Geliştirildi

Çin'de hizmet vermekte olan Suzhou Biyomedikal Mühendisliği ve Teknolojisi Enstitüsü bünyesinde çalışan bilim...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

Bazı Renkler Sivrisineklerin İlgisini Daha Çok Çekiyor

Özellikle de yaz aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkan sivrisinekler, havaların ısınmasıyla hepimizin korkulu...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

Şekerli İçeceklere Sigara Gibi Caydırıcı Resim Koyulabilir

North Carolina ve Harvard Üniversitelerindeki bilim insanları ve araştırmacılar, üzerinde durunca mantıklı gelen bir...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

James Webb Uzay Teleskobu, İlk Sinyalini Tespit Etti

24 Aralık 2021’de uzayın derinliklerine fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, 1 aylık bir yolculuğun ardından kısa bir...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar