İklim Değişikliğinin ‘Kar’ Kokusunu Değiştirdiği Keşfedildi


Bilim & Belgesel 7 Şubat 2022 150 views 0 Yorum

Çağımızın ve geleceğimizin en ciddi sorunu olan, her yıl daha fazla insanı dolaylı bir şekilde öldüren iklim değişikliği tahmin edilemeyecek yerlerde dahi kendisini göstermeye devam ediyor. İklim değişikliği, öyle somut bir hâl aldı ki bilim insanları, geçtiğimiz günlerde artık iklim değişikliği nedeniyle karın kokusunun bile değiştiğini açıkladılar.

ABD’deki Monell Kimyasal Duyu Merkezi’nden kendisini ‘koku araştırmacısı’ olarak tanıtan klinik sinirbilim profesörü Johan Lundstorm, kar kokusunun havadaki kirliliği yansıttığını açıkladı. Özellikle karın üst tabakasının çoğunlukla havadan bileşik aldığını belirten Lundstorm, bu bileşiklerdeki bazı moleküllerin burna diğerlerinden daha sert geldiğini ifade etti.

Peki iklim değişikliği nasıl oluyor da karın kokusunu değiştiriyor?

İşte bu ilişkiyi iklim değişikliğine tam anlamıyla bağlayan açıklama, McGill Üniversitesi’nden Parisa A. Ariya tarafından yapıldı. Ariya, kara ve havanın ısınmasıyla birlikte hava moleküllerinin dolaşımının ve yoğunluğunun arttığını belirtti. Bu nedenle de iklim değişikliğinin karın nasıl koktuğunu etkilediğini ifade etti.

Ariya, karın ‘atmosferik bir sürecin anlık görüntüsü’ olarak görev yaptığını, yani havada olup biten her şeyi doğrudan yansıttığını söyledi. Bilim insanının 2017 yılında yaptığı araştırma, benzinli motor egzozundan çıkan kirliliğin kar tarafından nasıl emildiğini göstermişti. İşin kötü yanı bu kirlilik, kar eridikçe su ve toprağa da aktarılıyordu.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Bebeklerin Büyüyebileceği ‘Yapay Rahim’ Geliştirildi

Çin'de hizmet vermekte olan Suzhou Biyomedikal Mühendisliği ve Teknolojisi Enstitüsü bünyesinde çalışan bilim...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

Bazı Renkler Sivrisineklerin İlgisini Daha Çok Çekiyor

Özellikle de yaz aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkan sivrisinekler, havaların ısınmasıyla hepimizin korkulu...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

Şekerli İçeceklere Sigara Gibi Caydırıcı Resim Koyulabilir

North Carolina ve Harvard Üniversitelerindeki bilim insanları ve araştırmacılar, üzerinde durunca mantıklı gelen bir...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

James Webb Uzay Teleskobu, İlk Sinyalini Tespit Etti

24 Aralık 2021’de uzayın derinliklerine fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, 1 aylık bir yolculuğun ardından kısa bir...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar