İyi yiyecek seçenekleriniz


Sağlık 12 Nisan 2022 62 views 0 Yorum

İyi yiyecek seçenekleriniz

Size daha sağlıklı ve daha akıllıca seçenekler sunacak çeşitli besin grupların­dan seçtiğiniz yiyeceklerle ilgili birçok yararlı önerilerde de bulunabilirim. Yağsız et, derisi alınmış kümes hayvanları …

Size daha sağlıklı ve daha akıllıca seçenekler sunacak çeşitli besin grupların­dan seçtiğiniz yiyeceklerle ilgili birçok yararlı önerilerde de bulunabilirim. Yağsız et, derisi alınmış kümes hayvanları ve yağı azaltılmış ürünler, bu akıllıca seçenek­lerden yalnızca birkaçıdır.

Tahıl Grubundan, tahıl/kepek ekmeği/açma/simit/tahıl gevreği, az şekerli lif oranı yüksek yemeye hazır tahıl gevreği ve kahverengi pirinç tercih edin. Sebze Grubundan, birçok taze sebzeyi (çok miktarda lif sağlayan) ve sade dondurulmuş sebzeleri (bunların soslarını sınırlayın) dahil etmeye çalışın. Meyve Grubundan, bol miktarda taze meyve yiyin (kabukları ile birlikte). Bunlar, konserve meyve ya da meyve sularına göre daha fazla lif katkısı sağlar. Konserve meyve seçtiğinizde ise sade ya da şeker eklenmemiş meyve suyu olmalıdır. Süt ve Süt Ürünleri Grubundan süt, yoğurt, lor ve taze tuzsuz peynir gibi az yağlı ya da yağsız ürün­leri, yağı azaltılmış peynirleri (normal dilimlenmiş ya da ince doğranmış peynir yerine), ekşi krema yerine kaymaksız yoğurt ve az yağlı süzme yoğurt ve buzlu süt (dondurmaya iyi bir alternatif olarak) seçin. Et Grubundan çok az yağı olan ya da kas yağı olan yağsız et dilimleri, tavuk ya da kümes hayvanları beyaz eti (kırmızı etten daha az yağ içerir), derisi alınmış kümes hayvanları ya da yemeden önce derisi atılan kümes hayvanları, salam ve sosisli sandviç gibi işlemden geçmiş az yağlı öğle yemeği ve sıvı yağsız konserve balık seçin. Yağlar, sıvı yağlar ve tatlılar grubundan, makul porsiyon büyüklüğünde az yağlı kahvaltılık margarin, az yağlı salata sosları ve mayonez, az kalorili içecekler ve az yağlı bisküvi ya da hamur işi tercih edin. Aslında birçoğunun toplam kalorisi düşük olmadığı için bu ürünlere dikkat edilmelidir.

Her kalori düzeyinde besin seçerken her besin grubundan yağsız ya da az yağlı gıdaları tercih edin. Fazla yağ tüketimini sınırlayın ve “boş kalori” kaynaklarının tüketimini azaltın.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz
Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz

Nöro-oftalmolojinin alanı tam olarak nedir Göz organı, gebeliğin en başından itibaren beyin gibi sinir sisteminin ana...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yenidoğanın göz iltihapları
Yenidoğanın göz iltihapları

Bebeğim doğdu, her şey harika, ama ertesi gün kendime geldiğim­de ve heyecanım yatıştığında gözünde kızarıklık...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Göz tembelliği
Göz tembelliği

Tıp fakültesinde okurken, yakın arkadaşlarımdan biri, mikroskopta gör­meye çalıştığımız mikropların bazılarını...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Kuru göz
Kuru göz

Eminim bu başlığı görünce, sizde böyle bir sorun olmadığını, kuru gözlü olmadığınızı aksine sulu gözlü...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar