John Berger Kimdir?


Karışık Kaset 5 Mayıs 2022 129 views 0 Yorum

John Berger Kimdir?

John Berger Kimdir?Ressam olarak sanat hayatına başlayan Berger, yazarlık, sanat tarihçiliği, senaristlik gibi bir çok alanda eserler vermiştir. Londra’ da sanat galerilerinde ve sergilerde resimleri oldukça beğenilmiştir. Bunun yanında bir süre resim dersleri de veren Berger, etkili sanat eleştirileri ile bilinir. Roman dalında da eserleri olan John Berger’in ilk romanı Zamanımızın Bir Ressamı adlı yapıtı 1958 yılında yayınlanmıştır. Görme Biçimleri, Düğüne gibi eserleri ile bilinen İngiliz sanatçı Broker ödülünün de sahibidir. İnsanların sanata ve sanatçıya olan bakış açısını değiştirmiş bir yazar olarak da akıllarda yer etmiştir. Modern sanat dünyasında aynı zamanda Marksist, Hümanist olması onu kışkırtıcı ve dikkat çekici biri haline getirmiştir. Sanat eserleri arasında bambaşka bir yer kazanmış olan Görme Biçimleri adlı yapıtı BBC’de televizyon serisi olarak yayınlanmıştır. Bu eseri sanat eleştirisine bambaşka bir boyut kazandırmıştır. Sanatın kurumlaşmasını derinlemesine irdelediği bu eseri, sanatın temelde nasıl öğretilmesi gerektiğine vurguda bulunur. Ayrıca sanatın insanlık için birer kader kartı olduğunu ifade eder. Kıvrak zekalı yazar günümüz yazarları için bir ilham kaynağı olarak görülmüştür. Yedinci Adam adlı yapıtında şiiri ve fotoğrafı birleştirme tekniğinden yararlanarak Avrupa’ya göç etmiş olan Türk işçilerin durumunu konu alır. Fotoğrafçı Jean Mohr’un çekmiş olduğu kareleri kullanmıştır. Picasso, Goya gibi ressamların resimlerine çarpıcı eleştirilerde bulunmuştur.

1926 yılında Londra’da orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 1944 yılında İngiliz ordusunda askerlik görevine başlamış ve üstlerine karşı geldiği için sürgüne gönderilmiştir fakat iki yıl sonra ordudan ayrılmıştır. Annesi işçi olan ve babası muhasebeciler kolunun başkanı olan Berger, St, Edmond okulunda yatılı olarak öğrenim görmüştür. Sonrasında akademiye kaydını yaptırmış ve ardından ressamlık kariyerine başlamıştır.

Türkçe’ye Çevrilmiş Eserleri:
*Zamanımızın Bir Ressamı
*Şanslı Adam
* Sanat ve Devrim
*Görme Biçimleri
* Yedinci Adam
* Picasso’nun Başarısı ve Başarısızlığı
*Onların Emeklerine( Into Their Labours ;Pig Earth, Once in Europa, Lilac and Flag. A Trilogy)
* Fotokopiler
* Düğüne
* Kral

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar