Josê Saramago Kimdir?


Karışık Kaset 5 Mayıs 2022 127 views 0 Yorum

Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır. Yazarın en önemli özelliği nokta ve virgül dışında noktalama işareti kullanmadan kurguladığı romanlarda, muzip bir anlatım tekniği yakalamasıdır. Bu da okuyucuyu kendisine bağlayan önemli bir etkendir. Lizbon’un kuzeydoğusunda ki küçük bir köyde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Domuz besiciliği yapan […]

Josê Saramago Kimdir?Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır. Yazarın en önemli özelliği nokta ve virgül dışında noktalama işareti kullanmadan kurguladığı romanlarda, muzip bir anlatım tekniği yakalamasıdır. Bu da okuyucuyu kendisine bağlayan önemli bir etkendir.
Lizbon’un kuzeydoğusunda ki küçük bir köyde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Domuz besiciliği yapan büyükbabası ve evde ona bakan büyükannesi ile olan anılarının edebi hayatında büyük etkileri olmuştur. Sonrasında ailesi ile beraber taşındığı Lizbon’da öğrenim hayatına başladı. Bu sırada kendisinden iki yaş büyük abisi Francisko’yu toprağa verdi. Başarılı bir öğrenci olmasına rağmen ailesi onu bir meslek edinmesi için teknik okula yazdırdı. Bunun sebebi ise ailesinin onu üniversiteye gönderemeyecek olmasıydı. Araba tamircisinde işe başlayan Josê, iş çıkışları soluğu Belediye Kütüphanesinde alırdı.

İlk aşkı olan llda Reis ile evlendiği yıl, Memur olarak işe başladı. İlk çocuğu Violante dünyaya geldiği zaman, ilk kitabı olan Günah ülkesi de yayın hayatına başladı. O dönem faşist diktatörlüğünde olan Portekiz‘de, Marksist olmanın bedelini işsiz kalarak ödedi. Metal fabrikasında işe başlayarak ailesini geçindirmeye başladı. Fakat en büyük tutkusu olan yazı yazmayı sürdürmek için bu işten ayrılarak yeni bir iş aramaya koyuldu. Bir yayınevinde yönetmen olarak işe başladı. Çeşitli çeviriler yaparak ek gelirler sağladı. Yazdığı ağır politik makaleler gazetelerde yer aldı. Portekizli Yazarlar Birliği’nin yönetim kurulunda işe başladığı sırada birçok yeni yazarla tanıştı. Fakat kendini tamamen edebiyata veremediği için suçlu hissediyordu. Bu nedenle 1976’dan sonra küçük bir köye yerleşerek kendini tamamen kitaplara verdi. Bu sırada iki küçük şiir kitabı ve üç tane roman yazdı.

1993’te politik be siyasi duruşundan ötürü ülkeden çıkarak Kanarya adalarına yerleşti. Kendisinden yirmi sekiz yaş küçük bir yazar olan Pilar del Rio ile burada tanışarak evlendi. 1998’de Nobel Edebiyat Ödülü aldığı sırada, ” bana verilmiş en büyük ödül Pilar’dır, en büyük devrim aşktır” demiştir. Roman sanatını hayatın en büyük anlatısı olarak nitelendirmiştir.
Ünlü yazar 2010 yılında, 87 yaşında, hayata veda etmiştir.

Eserleri
*Ölümlü Nesneler
*Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş
*Kopyalanmış Adam
*Dünyanın En Büyük Çiçeği
*Bilinmeyen adanın öyküsü
*Baltasar ile Blimunda
*Filin Yolculuğu
*Suların Sessizliği
*Bütün İsimler
*Çatıdaki Pencere
*Kabil
*İsa’ya Göre İncil
*Mağara
*Görmek
*Körlük

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Claude Monet Kimdir?
Claude Monet Kimdir?

Monet, Fransız bir sanatçı ve Empresyonist ressamlar grubunun lider bir üyesiydi Monet Paris’te doğdu, ancak babası...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar