Kardeşin Olacağı Nasıl Söylenmeli


Sağlık 10 Şubat 2022 110 views 0 Yorum

Aileye bir üyenin daha katılacak olması herkes için bir yenilik, değişiklik olacağı anlamına gelir. Ancak bu durum özellikle dünyaya gelmiş çocuğunuz için büyük bir farklılığı içinde barındırır. Çocuğunuzun bu değişikliğe uyum sağlayabilmesi için biraz zamana ihtiyacı var bu yüzden süreç içinde çocuğunuza gereken bilgileri vererek ona destek sağlamalı ve hazırlanmasında yardımcı olmalısınız. Peki nasıl onu hazırlayacağım?

Birçok alanda olduğu gibi bu konuda da öngörülebilir olmak oldukça önemli. Öngörülebilir derken kastettiğimiz şey çocuğa süreç tek tek anlatılmalı, kardeşi için alışveriş yapılması gerektiği, odasının olacağı, kardeşinin doğduktan sonra sizin odanızda kalması gerektiği, kardeşinin belli bir süre sonra dünyaya geleceği, dünyaya gelmesine yakın hastaneye gidileceği gibi adımlar çocuğa söylenmeli. Böylece çocuk kardeşinin gelmesiyle neler değişeceği, neler olacağı hakkında fikir sahibi olabilir ve kendini buna hazırlayabilir.

Birinci trimester dediğimiz hamileliğin ilk ayları riskli olduğu için bu aylar geçtikten sonra çocuğa kardeşinin olacağı söylenmelidir. Çünkü: Sağlıksız bir durum oluşursa çocuk da bir kayıp yaşar ve psikolojik sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Kardeşi olacağı haberini çocuğun ebeveynlerinden duyması başkasından duymaması önemlidir. Çocuk kendini güvende hissettiği, ebeveynleriyle beraber yalnız olduğu bir ortamda çocuğa bu bilgi verilmesi önerilir böylece çocuk kendini daha rahat hisseder.

Bilgi verirken gerçekçi olmayan söylemlerden kaçınmanız gerekir, aksi takdirde çocuğun beklentisini farklı şekilde olur ve sonrasında beklediği gibi olmadığında öfkelenebilir, hayal kırıklığına uğrayabilir, bu duyguları doğal olarak size ve kardeşine olan davranışlarını değiştirebilir. Kardeşin doğduğunda onunla oyunlar oynayacaksın, birlikte kitaplar okuyacaksınız, parka gideceksiniz gibi cümleler gerçekçi değildir ve kardeşi doğduğunda bunları hemen yapamadığı için çocuk hayal kırıklığına uğrar.

Bebek için yapılacak alışverişlerde çocuğunuzu da zaman zaman yanınızda bulundurun ve onun fikirlerini alın. Hangisi daha iyi, kardeşin hangisini daha çok sever gibi sorular yöneltebilirsiniz.

Annenin hamilelik sürecinde yaşadığı zorlanmalar, sağlık sorunları olursa bunu çocuğunuza yansıtmamaya özen gösterin. Çocuğunuz zorlanmanın sebebinin kardeşi olduğunu düşünür ve onu annesine zarar veren biriymiş gibi algılamaya başlar. Bebekle annenin sağlığı arasında negatif bir ilişki kurmuş olur.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz
Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz

Nöro-oftalmolojinin alanı tam olarak nedir Göz organı, gebeliğin en başından itibaren beyin gibi sinir sisteminin ana...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yenidoğanın göz iltihapları
Yenidoğanın göz iltihapları

Bebeğim doğdu, her şey harika, ama ertesi gün kendime geldiğim­de ve heyecanım yatıştığında gözünde kızarıklık...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Göz tembelliği
Göz tembelliği

Tıp fakültesinde okurken, yakın arkadaşlarımdan biri, mikroskopta gör­meye çalıştığımız mikropların bazılarını...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Kuru göz
Kuru göz

Eminim bu başlığı görünce, sizde böyle bir sorun olmadığını, kuru gözlü olmadığınızı aksine sulu gözlü...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar