Masala Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir? (Tarihi ve Tarifi)


Yaşam 20 Mayıs 2022 71 views 0 Yorum

Masala Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir? (Tarihi ve Tarifi)

Masala çayı, Hindistan ’da en çok sevilen içecektir. 5000 yıllık sürecin ardından günümüzdeki halini almıştır. Baharatlarla sütün birleştiği bir karışımdır.

Masala Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir? (Tarihi ve Tarifi)

Hindistan ’a özgü bir çay olan masala, çeşitli baharat ve otların karışımından elde ediliyor. Masalanın kelime anlamı da “karışık baharatlı çay” şeklindedir. Hindistan başta olmak üzere Güney Asya ve Uzakdoğu ülkelerinde çok sık kullanılan ünlü bir sıcak içecek olan masala, özellikle kış aylarında tercih ediliyor. Genel olarak “baharat karışımlarının sütle buluştuğu” bir çay diyebiliriz. Kahveden daha popüler olan masala, sağlık açısından da oldukça faydalı. Birçok bitki ve baharatın barındırdığı vitamin ve minerali tek çayla alabileceğiniz doğal bir antibiyotik niteliğinde bir çaydan bahsediyoruz. Günlük ihtiyacınız olan enerjiyi verebilecek şifalı bir karışım olan masala çayı nedir, hangi baharat ve otlarla yapılır, farklı tarifleri var mıdır, faydaları nelerdir? Makalemizde bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.


Masala Çayının Tarihi

Masala çayı, Hint ve Güney-Doğu Asya medeniyetlerinde 5 bin yıllık bir süre içinde gelişerek günümüze kadar ulaşmıştır. Ayurveda tıbbında şifa amaçlı kullanılan geleneksel Kadha’nın kökenlerinde de masalanın izlerine rastlanıyor. O zamanlar her yenilebilir ot veya baharat demlenerek tüketilirmiş. Ancak o dönemlerde kaynatılmış baharatlara süt ve çay yaprakları eklenmiyordu. Çay uzmanları ve tarihçileri, bahçıvanlar ve Bengal ve Gujarat’tan gelen yolcu ve tüccarların etkisi ile baharat karışımlarına süt eklendiğini tahmin ediyor. 1930’ların başında Hindistan ’da çay tüketimi teşvik ediliyordu; ancak içeceklerde kullanılan çay yaprakları oldukça pahalıydı. Bu sebeple Hintliler, içeceklerini daha lezzetli hale getirmek için süt ve baharatları birleştirmeye başladılar. 1960’lı yıllarda Hint kitleleri arasında masala çayının popülerliği arttı. Masalanın gelişiminde İngilizlerin rol oynadığı belirtiliyor. Yirminci yüzyılın başlarında İngiliz sermayeli Hint Çay Topluluğu, tekstil fabrikaları ve madenlerde çalışan işçilerini çay molası vermeye teşvik etti. Burada çayı ucuz fiyatlarla sattılar. Çoğu işçide alışkanlık haline gelen masala, popüler bir içecek oldu. Masala dükkânları zamanla erkeklerin sosyalleştikleri yeni mekânlar haline geldi.

Masala Çayı Nedir?

Girişte de belirttiğimiz gibi Hindistan ’a özgü, bölgede kahveden daha meşhur olan bir çay türü olan masala, çeşitli otlar, baharatlar ve sütle hazırlanıyor. “Hint çayı” olarak biliniyor. Bitki çayı olarak tanınsa da bitki çayı değil. Hindistan dilinde “Masala Chai” veya “Chai” olarak biliniyor. Hint usulü baharat ve otların karışımından elde ediliyor. Süt ilave edildiğinde kahve yerine tercih ediliyor. Zaten görünüşü de sütlü kahveyi andırıyor. Hindistan başta olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinde oldukça popüler olan masala, son yıllarda Batı ülkelerinde de popülaritesi artan bir çay türü. Batı ülkelerinde ek olarak daha fazla krema ve süt eklenebiliyor. Popüler kafelerde masala çayı, bol kremalı ve sütlü olarak “chai latte” adıyla servis ediliyor. 


Masala ’nın Faydaları Nelerdir?

Bu kadar faydalı karşımın bir arada olduğu masala, doğal olarak insan sağlığı için birçok faydayı da barındırıyor. Masala çayı hazırlarken yağsız süt kullanılması ve şeker kullanılmaması tavsiye ediliyor. Tabi aşırıya kaçmamak şartıyla damak zevkinize göre bunları da kullanabilirsiniz. İşte faydalarından birkaçı;

Bünyesindeki siyah ve yeşil çay gibi otlar antioksidan bakımından oldukça zengin içeriklidir.
Antiseptik ve ağrı kesici etkisi vardır.
Süt ve bitkilerin barındırdığı kalsiyum, kemik ve diş gelişimine ve korunmasına yardımcı olur.
Sindirim sistemine destek verir.
Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye katkı sağlar.
Zihni canlandırır, yorgunluğu azaltır.
Sakinleştirici ve stresi azaltıcı etkisi vardır.
Uyku mahmurluğunu dağıtmaya yardımcı olur.
Solunum yollarını açar, vücuda daha fazla oksijen girmesine yardımcı olur.
Nefesi tazeler, öksürüğü azaltır.
Akciğerler, böbrekler ve kalp üzerinde olumlu etkileri vardır.
İktidarsızlık gibi çeşitli cinsel sorunlar için etkilidir.
Bağırsaklarda gaz oluşumunu önler, gazların atılmasına yardımcı olur.
Kolesterolü dengeler, diyabete karşı etkilidir.
Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıkları tedavisinde tavsiye edilir.
Tansiyon ve kan dolaşımını normalleştirir.
Beriberi hastalığı için tavsiye edilir.


Masala Çayı Nasıl Hazırlanır?

Masala çayını aktarlarda ve marketlerde toz halinde veya poşet çay olarak satılıyor. Gerekli malzemeleri temin edebilirseniz evinizde de hazırlayabilirsiniz. Böylece daha taze, daha lezzetli ve daha faydalı bir çay elde etmiş olursunuz. Dört kişilik masala çayı için vereceğimiz tarifteki dozlar ve miktarlar kişi sayısına göre eşit oranlarda eksiltilip azaltılabilir. Çok farklı tarifler de bulabilirsiniz. Baharat çeşitlerini artırabilir veya azaltabilirsiniz. Ki bazı tariflerde farklı baharatlara rastlanabiliyor. Örneğin, herkes fazla süt istemeyebilir; o zaman daha az süt katılabilir.

Masala çayının tarifi oldukça opsiyonel. Yani sevdiğiniz baharatları ekleyerek “masala” adı altında farklı lezzetler elde edebilirsiniz. Mesela bulamadığınız bir malzeme yerine farklı bir baharat veya bitki kullanma imkânınız var. Kullandığınız baharatları da toz veya bütün halinde kullanabiliyorsunuz. Örneğin çubuk tarçın bulamadıysanız toz tarçın kullanın! Ana malzemeleri kattıktan sonra tali baharat veya malzemeler zevkinize ve maharetinize kalmış! Aktarlardan veya baharatçılardan alacağınız malzemeler ile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir çay olan masala için yaygın olarak kullanılan tarif şu şekilde;

Masala çayı için gerekli malzemeler;

8 adet kakule tanesi,
4 adet bütün karanfil tanesi,
4 adet öğütülmemiş karabiber,
1 adet çubuk tarçın,
1 çay kaşığı toz zencefil,
2 adet yıldız anason,
600 ml su,
100 ml süt (yağlı veya yağsız kullanılabilir),
3 adet demlik poşet çay veya 2 yemek kaşığı toz siyah çay,
2 tatlı kaşığı toz şeker (isteğe göre bal da katılabilir).

Peki, bu malzemeler masala çayına nasıl dönüşüyor? Aslında çaydan ziyade yemek hazırlama gibi bir tarifi var.

Tarif:

Ana malzemeler olan kakule, yıldız anason, çubuk tarçın, karabiber ve karanfil havanda dövülerek ufalanıyor. Ufalama işlemi için rondo veya mutfak robotları da kullanılabilir. Ufalanmış baharatlar, toz zencefil ve su bir tencerede kaynatılıyor. Tercihinize göre önce suyu kaynatarak baharat tozlarını sonra da ekleyebilirsiniz. Ancak tencerenin kapağının kapalı olmasına dikkat edin! Kaynayınca ocak kapatılarak, karşımın yaklaşık 5 dakika demlenmesi bekleniyor. Karışım demlendikten sonra tencereye süt ekleniyor. Süt ve karışım, kaynayıncaya kadar tekrar yanan ocakta bekletiliyor. Ara sıra karışımı karıştırmak gerekiyor. Süt kaynayınca çay poşetleri karışıma atılıyor. Tencerenin kapağı kapatılarak üzerine bir örtü seriliyor ve 5 ila 10 dakika daha demlenmesi bekleniyor. Demlenme işleminden sonra karışımı süzerek bir çaydanlığa alabilirsiniz. Şeker, bal veya tercih edeceğiniz bir tatlandırıcı ile servis edebilirsiniz. Şekersiz de içebilirsiniz!

Bu tarifte yer alan malzemelere ek olarak veya bazı baharatların yerine farklı malzemeler de kullanılabiliyor. Örneğin; rezene, kişniş, yenibahar, meyan kökü, vanilya, safran, gül yaprağı, kimyon, çörek otu, kakao, limon, Hindistan cevizi, yeşil çay, yerba mate, rooibos çayı ve badem gibi malzemeler de kullanılabiliyor. Bazı tariflerde inek sütü yerine manda sütü tercih ediliyor. Süt ve su ise, masalanın olmazsa olmaz malzemeleri… Tatlandırıcı olarak da esmer şeker ve hurma da tercih edilebiliyor.

Masala Çayı Hakkında Kısa Bilgiler

Masala çayı, Hint kültürünün en popüler ve en özel karışımlarından biridir. Hintlilerin de en çok sevdiği içecektir.
Masala, Hint kültüründe 5 bin yıllık bir süreçte gelişerek bugünkü halini almıştır.
Hindistan ’da hazırlanan masala çayında genellikle manda sütü kullanılır.
Hindistan ’da farklı bölgelerde farklı masala çayı tarifleri uygulanır. Neredeyse her ailenin farklı masala tarifi vardır.
Batı ülkelerindeki tarifler de Hindistan ’daki tariflerden farklılık gösterir.
Masala, Hindistan ’da alternatif tıpta kullanılan şifalı bitkilerin genel bir adıdır. “Ayuverdik tıp” alanında kullanılan baharatlara da “masala” adı verilir.
Masalada şeker ve süt kullanılmazsa kalori içermez. Tabi sütsüz masala çayı, farklı bir karışıma dönüşebilir!
Masala çayı soğuduktan sonra buzdolabında birkaç gün saklanarak, tüketilebilir.
İstanbul ’da masala çayı içmek isterseniz Taksim Tünel ’deki “Taj Mahal Indian Restoran”, Taksim Talimhane ’deki “Musafir Indian Restoran” ve Sultanahmet ’teki “Dubb Indian Restoran” aradığınız mekânlar…
Dünyanın en kaliteli çayları Hindistan ’da üretiliyor. Dünya çay üretiminin yüzde 70 ’i Hindistan ’ın elinde

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Keş Nedir, Nasıl Yapılır?
Keş Nedir, Nasıl Yapılır?

Anadolu ’nun birçok yöresinde üretilen keş peyniri, çeşitli kullanım alanlarıyla sofralarda hem gözleri hem mideleri...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Çörek Otunun Faydaları
Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu, her medeniyette şifalarından övgüyle bahsedilen bir bitkidir 600 ’den fazla araştırmada sayısız faydası...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?
Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Diyet yapanların yakından tanıdığı brokoli, sağlığa faydaları “saymakla bitmeyen” sebzelerden biridir Organik...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yulaf ve Yulaf Ezmesi Faydaları
Yulaf ve Yulaf Ezmesi Faydaları

Yulaf, tahıl ailesinin çok tüketilmeyen ancak önemli bir üyesidir Özellikle diyetlerden eksik olmayan yulaf ve...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar