Meme Kanseri


Sağlık, Yaşam 8 Şubat 2022 136 views 0 Yorum

Kadınlarda en sık görülen kanser meme kanserdir. Toplumlar arası farklılık olmakla birlikte yaklaşık her 8 kadından birinde hayatı boyunca meme kanseri gelişme riski vardır (%12.2). Meme kanseri erkeklerde nadiren gelişir. Tüm meme kanserlerinin sadece % 1’i erkeklerde görülmektedir.
Meme yapısının en küçük birimi olan lobüllerin ucunda da süt üreten küçük kesecikler bulunur. Lobüller, sonunda birleşen ve meme ucundaki ana kanallara giden kanalcıklarla birbirine bağlanır. Lobüller memenin süt üreten kısımlarıdır. Kanallar emzirme sırasında sütü meme ucuna götürmeye yardımcı olur. Kanallar ve lobüller arasında tüm yapıları bir arada tutan yağ fibröz doku bulunur. Meme kanseri meme yapısında yer alan tüm bölümlerden köken alabilir. Bir veya birden faza bölümdeki hücrelerin kontrolsüz ve anormal çoğalması sonucu ortaya çıkar.
Meme kanserleri lobüllerden gelişen “Lobüler kanserler” ve kanallardan gelişen “duktal kanserler” olmak üzere 2 ana tipe ayrılır. Daha nadiren her iki yapıdan da gelişen kanser hücrelerinin bulunduğu mikst (karma) tümörler ve destek dokulardan gelişen tümörler de olabilir.
Duktal ve lobüler kanserler, kanserin başladığı memenin süt kanalları veya meme lobüllerinin dışına yayılıp yayılmamasına göre de kendi içlerinde ayrılırlar.

İNVAZİF (İSTİLACI) OLMAYAN (NON-İNVAZİF)

İnvazif (istilacı) olmayan (non-invazif) kanserler memedeki süt kanalları veya lobüller içinde kalır, köken aldıkların dokunun dışına taşmazlar. Memenin içinde veya dışındaki normal dokulara doğru büyümez, bunları istila etmezler. Bu kanserler “duktal karsinoma in situ veya intraduktal karsinoma” ya da “lobüler karsinoma in situ veya intralobüler karsinoma” olarak da adlandırılır. Bunlar gerçek anlamda kanser olmayıp, “kanser öncüsü” veya “yüksek riskli” lezyonlardır.
Bazen invazif ve non-invazif kanserler aynı memede birlikte bulunabilir, ancak bunlar invazif kanserler gibi tedavi edilir.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz
Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz

Nöro-oftalmolojinin alanı tam olarak nedir Göz organı, gebeliğin en başından itibaren beyin gibi sinir sisteminin ana...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yenidoğanın göz iltihapları
Yenidoğanın göz iltihapları

Bebeğim doğdu, her şey harika, ama ertesi gün kendime geldiğim­de ve heyecanım yatıştığında gözünde kızarıklık...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Göz tembelliği
Göz tembelliği

Tıp fakültesinde okurken, yakın arkadaşlarımdan biri, mikroskopta gör­meye çalıştığımız mikropların bazılarını...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Kuru göz
Kuru göz

Eminim bu başlığı görünce, sizde böyle bir sorun olmadığını, kuru gözlü olmadığınızı aksine sulu gözlü...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar