Meta ’nın metaverse dünyasında içerik üreticiler de para kazanacak


Oyun Alemi 16 Nisan 2022 66 views 0 Yorum

Meta ’nın metaverse dünyasında içerik üreticiler de para kazanacak

Facebook ’un olmasa da artık Facebook yani Meta ile özleştirilen metaverse özelinde para kazanma odaklı adımlar da atılıyor.

Hâkim olmayanlar için Facebook ya da çatı şirket temelli yeni adıyla Meta, geçtiğimiz yılın sonunda metaverse konusunda büyük bir gösterim yaptı. Direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Meta ’nın kurmak istediği bir “sanal dünya” olarak karşımıza çıkıyor. Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren Meta, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli bir “tam olarak sınırları olmayan” gelecek hayali oluşturuyor. Metaverse ’i sadece eğlence değil çalışma hayatı (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan Meta, süreçte çalışmaya devam ediyor.

Bu çalışmalardan birisi de para kazanma odaklı. Ortaya çıktığı kadarıyla Meta, Quest VR başlıklar ile erişim sağlanabilen sosyal metaverse platformu Horizon Worlds içerisinde içerik üreticilerin de para kazanmasını istiyor. Burada ilk aşamada sadece belirli içerik üreticilerin yarattıkları sanal dünyalara özel objeler satması hedefleniyor. Bu objeler arasında yaratılan özel alanlara giriş anahtarlarının dahi olacağı belirtiliyor.

Peki burada elde edilen para direkt olarak içerik üreticiye mi gidecek? Cevap elbette hayır. Meta burada yüzde 47 ’e yakın oranda komisyon kesebilecek. Yani içerik üretici sattığı objenin ana parasından çok daha azını kazanacak. Sanal dünya içi satın alımlar, metaverse geleceğinin maddi yüzü olacak gibi görünüyor ve bu dünyalar için NFT satışları da odak noktada bulunuyor.

Metaverse geleceği yaklaşırken, geleceğin donanımlardan Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın:

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Frankenstein Go Frankenstein Go
Frankenstein Go Frankenstein Go

Frankenstein Go - canavarın kız arkadaşını kurtar! Frankenstein Go, Frankenstein'ın canavarının kız arkadaşını...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Monkey Happy Stage 593 Monkey Happy Stage 593
Monkey Happy Stage 593 Monkey Happy Stage 593

Monkey Happy Stage 593 - Yeni Yılı birlikte kutlayın!Monkey Happy Stage 593, Yeni Yılı üç maymunla kutlayabileceğiniz...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Coffee Puzzle
Coffee Puzzle

Coffee Puzzle - bardakların önünü açın!Coffee Puzzle, müşterilerinize her türlü yemeğin yanından dolu kahve...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Icy Purple Head 3 Icy Purple Head 3
Icy Purple Head 3 Icy Purple Head 3

Icy Purple Head 3 - açık paketin içine kaydırın!Icy Purple Head 3, küçük bir küpü dondurup bir parkurda kaydırarak...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar