Monero ’ya giriş: En popüler izlenemez kripto para


Finans 20 Nisan 2022 78 views 0 Yorum

Monero ’ya giriş: En popüler izlenemez kripto para

Monero merkezi olmayan açık kaynaklı bir kripto para birimi. Güvenli, kişisel ve gizli bir para birimi olmasına karşın aynı zamanda isteğe bağlı olarak şeffaf olabilir. Monero‘yu Bitcoin‘den farklı kılan şey dinamik olarak ölçeklenebilir olmasıdır. Nisan 2014’te otuzdan fazla üyeden oluşan bir ekip tarafından kuruldu. Amaçları, dijital para birimlerinin mevcut dizaynını değiştirmek ve bunun yanı sıra madenciliğin daha eşit olmasını sağlamak.

Monero, üçüncü tarafı ortadan kaldırmanın, herkesin kendi kendisinin bankası olmasıyla sağlanabileceğine inanıyor ve bunu savunuyor. İnsanlar, paraları konusunda sorumluluk sahibi olabilir ve onları kontrol altında tutabilirler.

Geleneksel banka sisteminde, hükümet ve bankalar müşteri gizliliğini sağlamakta sorun yaşıyorlar. Ama Monero’da işlemler özel bir biçimde yapılır. Bu ”İşletmeler tedarikçilerini gizli tutabilir; Vatandaşlar baskıcı hükümetlerden kurtulabilir.” demektir.

Ayrıca çok güvenlidir. Dijital para bir kullanıcı ağı tarafından yönetilir ve işlemler dağıtılan fikir birliği ile onaylanır.

Gizli ve izlenemez

Monero’nun en önemli ve en dikkate değer özelliği gizliliğin sorunsuz bir şekilde sağlanması. Bitcoin ilk zamanlarında anonim kalmak için temel bir platform olarak algılandı ama bazı kusurları var. Bitcoin’in adresleri ve işlemleri blok zincirinde kaydediliyor ve herkese açık. Takma ad kullanılmasına rağmen sahibin satın alma bilgileri o kişinin kimliğini çözmek için kullanılabilir.

Aslında blok zinciri analitikleri cüzdan sahibinin kimliğinin bulunması için kullanılabilir. Bu, Bitcoin’de gizliliği tehlikeye atıyor.

Birçok kripto para birimi projeleri Bitcoin’den beri gizliliğin problemlerine çözüm bulmaya çalışıyor. Örneğin; Dash, Zcash ve daha fazlası… Ama hepsi tamamen gizliliği koruma konusunda bir şey yapamadılar. Buna karşılık Monero varsayılan olarak gizli. İlk olarak MIT tarafından önerilen ‘ring imza’ gibi gelişmiş özellikleri var. Bu özellikler denendi, yükseltildi ve gizlilik ile ilgili eksikleri doldurmak için yenileri eklendi.

Monero’nun gizliliğin korunması için üç aşaması var. Ring imza, ring CT ve gizli adresler. Ring imzaları, göndericinin adresini diğer grup adresleriyle karıştırır ve bulunmayı zorlaştırır. Ring CT (saklı işlemler), işlem miktarını saklar ve gizli adresler ise alıcının adresini saklar. Birlikte, bütün işlemlerin menşeilerini, tutarlarını ve hedeflerini gönderici ve alıcının öğrenemeyeceği biçimde gizler.

Böylece, Bitcoin’in saydam ve izlenebilir doğasının yanı sıra opak bir blok zinciri sağlıyor. Fakat isteğe bağlı olarak Monero da şeffaflık sağlayabiliyor. Kullanıcılar, bilgilerinde bunu özellikle belirtebiliyor.

Monero’da iki tür anahtar var. Bunlardan biri ‘görüntüleme anahtarı’ diğeri ise ‘harcama anahtarı’. Kullanıcılar isteğe bağlı olan şeffaflıkta ‘görüntüleme anahtarı’nı kullanabilirler.

Değiştirilebilirlik

Monero’nun gelişmiş gizlilik seviyesi, değiştirilebilirlik sunar. Bu, her para biriminin diğerinin yerine geçebileceği anlamına gelir. Yani, her coin’in eşit değeri var.

Diğer blok zincirlerinde coin’lerin işlem geçmişi kaydedilir. Bununla birlikte Monero’nun izlenemeyen özelliğinden dolayı coin’lerin geçmiş işlemleri bulunamaz.

Bu Monero’nun benimsenme nedenlerinden biri. AlphaBay ve Oasis gibi dark web pazarları, alıcıların popüler talebi nedeniyle yaygın olarak kullandı.

Madencilikte eşitlik

Monero ASIC madenciliğine karşı dayanıklıdır. ASIC ile ilgili sorun, hızlı olmakla birlikte, dar bir işlev kümesi ile sınırlıdır ve çok pahalı olmasıdır. Yani, sadece zengin madenciler belirli işlevler için kullanabilirler. Bu, blok zincirinde merkezileşme ve tekelciliğe neden olur.

Fiyat dalgalanmaları

Monero’nun değeri gün geçtikçe artıyor. Ocak 2015’te, her bir XMR 0.25 Dolar ediyordu. 2017 yılının Mayıs ayında bir XMR 60 Dolar olurken Aralık 2017’de ise bu rakam 425 Dolar’a yükseldi.

Monero’nun fiyatı hiçbir zaman sabit durmuyor. Bazıları bu dalgalanmaları risk olarak görse de bazıları para kazanmak için bir fırsat olduğunu düşünüyor.

itsblockchain.com

Monero nasıl alınır?

Monero, düşük komisyon ücretleri ve güçlü altyapısıyla kısa sürede popüler bir borsa haline gelen Binance üzerinden satın alınabilir.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları
İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları

Özellikle salgın nedeni ile internet üzerinden yapılan işlemler daha önemli hale geldi Bunların en başında da online...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?
Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin 3 Ocak 2009 ‘da dijital ortamda yazılmış ve günümüzde de kullanılan elektronik para birimidir Daha detaylı...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları
Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları

Tarımda otomasyonla ilgili son teknolojiyi birçok gelişmeler yaşanmıştır Bu tarımdaki otomasyona yönelik gelişmeler...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yakıtta Kalite Kriterleri
Yakıtta Kalite Kriterleri

Bir yakıtın kalitesi, motorlarda iyi performans göstermesini sağlamak için gerekli olan, bir dizi özellik ve ilgili...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar