Mükemmeliyetçilik ve Erteleme


Sağlık 5 Mart 2022 85 views 0 Yorum

Standart çizgisini maksimum düzeye çekme, eksik ve hata yapma hakkı tanımama ve eleştiri bombardımanına tutma mükemmeliyetçiliğin en aşikar özellikleridir. Gordon H. Flett ve Paul L. Hewitt (2002) üç çeşit mükemmeliyetçilik tanımlamıştır: Hem kendine, hem başkasına karşı uygulanabilirken bir de sosyal beklentiler dediğimiz versiyonu vardır. Kendine yöneldiğinde hatasını kabul edemeyen ve ulaşılmaz beklentiler dayatan birine dönüşürken, başkasına yöneldiğinde başkalarına iş vermekte zorlanan çünkü yaptıklarını genelde beğenmeyen, durmadan onun dışında olanlarda hata bulan biri çıkıyor karşınıza. Kaygısı onun kadar iyi yapacaklarına dair inancı ile birleşen en ufak bir hatanın dahi kabul edilmesinin imkansızlığına itimadı. Sosyal beklentileri de bir başkasının onlardan ulaşılması olanaksız beklentileri olduğuna dair inancı şeklinde tanımlayabiliriz.

Sabah alarmı erteleme, edeceğiniz telefonu erteleme, çocuğunuzla birlikte yapacağınız keki erteleme, kış tatili için planladığınız seyahati erteleme davranışlar size çok da zora sokmaz. Zaman zaman bazı erteleme davranışları öncelik sırası düşünüldüğünde gereklidir. Burada bahsedilen olumsuz tarafı. Kendinizi başka bir şeyler yaparken bulma hortumuna yakalanıp günü bitirmek mesela.

Mükemmelliyetçilik, ertelenme davranışı ile dip dibe tuhaf görünüyor olabilir. Mükemmelliyetçiler hatasız, diğerlerinin yanından bile geçemeyeceği müthiş bir iş yapmak ister. Hesaplar akıl üstü ve gösterecekleri performans dillere destanken ancak bu işi yaptı sayarlar. Görev onlara uygun bir görevken pekala buna bir raddeye kadar uyum sağlayabilirler peki ya kendilerinden imkansızı istediklerinde ne olacak? Sallapati bir iş yapmaktan imtina eden bu kişiler, bitirdiklerinde muhteşem olması gerektiğinden yarım bırakmakta sakınca görmezler. Yani onlar için tamamlanmamış olması çok daha katlanılırdır.

Sürekli düzeltme ihtiyacı hissederler, aşırıya kaçan planlama, düzenleme ve sıralama da sık görülen davranışlardandır. Onay almak isterler, Karar verme de kolay değildir epey güçlük çekerler. Kaçınırlar ve ertelerler. Öyle hedefler koyarlar ki kendilerini bol bol yenilgiye uğratırlar. Başarısızlık onlar için dayanılmaz bir kabustur. Bu kabusu görmemenin yolu ise ertelemeden geçmektedir. Erteleme davranışı ile bütün bu olası başarısızlık hissini de defederler.

Mükemmeliyetçi kişiler, kabul görme ve sevilme ihtiyacını bu sayede karşılayacaklarını düşünürler. ‘’Eğer kusursuz olursam sevilirim.’’ İçte bu ifade güçlendikçe de kendinden daha da fazlasını talep etmeye başlarlar. Bu yoğun baskı kıskaca alır. Kıskaçtan kaçtıkları zamanları da erteleme olarak tanımlarız.

Başa çıkmak için öncelik gerçekçi olmaktır. Mükemmellik yanılsaması gerçeklerin üstünü kurnazca örter. Sevilmeye ve değer görmeye gereksinim, geçmiş travmaların etkisiyle şiddetli ve çarpık bir hal aldığı için gerçekleri fark etmek istenmeyebilir. Mükemmel bir sonuç alınmadığında bunun bir felaketle eş değer olmadığını kabul etme terapötik bir süreçle kolaylaşır. Hataya karşı yapılan eleştirilere karşı objektif olma ve hatanın öğrenmenin has doğasında olduğunu göz önüne alma da üstesinden gelmekte pay sahibidir.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz
Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz

Nöro-oftalmolojinin alanı tam olarak nedir Göz organı, gebeliğin en başından itibaren beyin gibi sinir sisteminin ana...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yenidoğanın göz iltihapları
Yenidoğanın göz iltihapları

Bebeğim doğdu, her şey harika, ama ertesi gün kendime geldiğim­de ve heyecanım yatıştığında gözünde kızarıklık...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Göz tembelliği
Göz tembelliği

Tıp fakültesinde okurken, yakın arkadaşlarımdan biri, mikroskopta gör­meye çalıştığımız mikropların bazılarını...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Kuru göz
Kuru göz

Eminim bu başlığı görünce, sizde böyle bir sorun olmadığını, kuru gözlü olmadığınızı aksine sulu gözlü...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar