NATO: Şu anda Avrupa’da savaş var


Genel 24 Şubat 2022 133 views 0 Yorum

NATO, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı başlatmasının ardından yazılı açıklama yayınladı.

NATO tarafından yapılan açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tamamen haksız ve sebepsiz olan korkunç saldırısını mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz. Düşüncelerimiz tüm ölen ve yaralanan Ukrayna halkıyla birlikte. Belarus’u da bu saldırıya olanak sağladığı için kınıyoruz. Bu yenilenen saldırı, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı da dahil olmak üzere uluslararası hukukun ciddi bir ihlalidir ve Rusya’nın Helsinki Nihai Senedi, Paris Şartı, Budapeşte Memorandumu ve NATO-Rusya Kurucu Senedindeki taahhütlerine tamamen aykırıdır. Bağımsız, barışçıl bir ülkeye karşı bir saldırı eylemi oluşturuluyor.” ifadeleri kullanıldı.

“Rusya’yı askeri harekatını derhal durdurmaya çağırıyoruz”

NATO, Ukrayna’ya olan desteği yineleyerek, ‘’Ukrayna halkının ve onun meşru, demokratik olarak seçilmiş başkanının, parlamentosunun ve hükümetinin yanındayız. Ukrayna’nın karasuları da dahil olmak üzere uluslararası kabul görmüş sınırları içinde toprak bütünlüğü ve egemenliğine her zaman tam desteğimizi sürdüreceğiz. Rusya’yı askeri harekatını derhal durdurmaya, Ukrayna içindeki ve çevresindeki tüm güçlerini geri çekmeye, uluslararası insancıl hukuka uymaya, ihtiyacı olan herkese güvenli ve engelsiz insani yardımı izin vermeye çağırıyoruz’.’ denildi.

“Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgeleri tanıma kararını kınıyoruz”

NATO’nun açıklamasında, Rusya’ya saldırıdan vazgeçme çağrısı yapılarak, ‘’Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgeleri tanıma kararını şiddetle kınıyoruz. Bu, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü daha da ihlal ediyor ve Rusya’nın imzaladığı Minsk anlaşmalarına aykırı. Müttefikler bu yasadışı tanımayı asla kabul etmeyeceklerdir. Rusya’yı seçtiği şiddet ve saldırganlık yolundan geri dönmeye çağırıyoruz. Rusya liderleri, eylemlerinin sonuçlarının tüm sorumluluğunu üstlenmelidir. Rusya çok ağır bir ekonomik ve siyasi bedel ödeyecek. NATO, ilgili paydaşlar ve AB de dahil olmak üzere diğer uluslararası örgütlerle yakın işbirliği içinde olmaya devam edecektir.’’ ifadeleri kullanıldı.

“Gerginliği seçen yalnızca Rusya’dır”

NATO tarafından yapılan açıklamanın devamında, “Bu kriz boyunca NATO ve müttefiklerimiz, en üst düzeyde Rusya ile diplomasi ve diyalog sürdürmek için her türlü çabayı gösterdiler. Ayrıca Avrupa-Atlantik bölgesindeki tüm ulusların güvenliğini artırmak için birçok önemli teklifte bulundular. Rusya’yı defalarca NATO-Rusya Konseyi’nde görüşmeye davet ettik. Rusya hala karşılık vermedi. Gerginliği seçen yalnızca Rusya’dır. Rusya’nın eylemleri Avrupa-Atlantik güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu tehditlerin sonuçları olacak.’’ ifadelerine yer verildi.

“NATO, gerekli tüm önlemleri almaya devam edecek”

NATO tarafından sürece ilişkin yeni adımlar atacağı bildirilirken, “NATO, tüm Müttefiklerin güvenliğini ve savunmasını sağlamak için gerekli tüm önlemleri almaya devam edecek. İttifak’ın doğu kısmına ek savunma kara ve hava kuvvetlerinin yanı sıra ek deniz varlıkları yerleştiriyoruz. Güçlerimizin tüm durumlara yanıt verme hazırlığını artırdık. Bugün Washington Antlaşması’nın 4’üncü maddesi kapsamında istişarelerde bulunduk. Tüm Müttefikleri korumaya yönelik savunma planlamamız doğrultusunda, İttifak genelinde caydırıcılığı ve savunmayı daha da güçlendirmek için ek adımlar atmaya karar verdik. Önlemlerimiz önleyici, orantılı ve tırmandırıcı değildir. Washington Antlaşması’nın 5’inci Maddesine olan bağlılığımız katıdır. Birbirimizi savunmak için bir aradayız.’’ denildi.

Stoltenberg’den açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi sonrası müttefik ülkelerin liderlerini yarın video konferans yöntemiyle toplantıya çağırdığını bildirdi.

Stoltenberg, Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya, Ukrayna’ya saldırmıştır. Bu acımasız bir savaş eylemidir.” dedi.

Aylardır yaptıkları uyarıların gerçeğe dönüştüğünü vurgulayan Stoltenberg, “Kıtamızdaki barış bozulmuştur. Şu anda Avrupa’da savaş vardır.” diye konuştu.

Kuzey Atlantik Konseyi’nin Washington Anlaşması’nın 4. maddesi gereğince istişareler için toplandığı bilgisini veren Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı hava, kara ve füze saldırıları düzenlediğini, askeri altyapıyı ve büyük kent merkezlerini hedef aldığını söyledi.

Stoltenberg, “Bu kasıtlı, soğukkanlı ve uzun süredir planlanan bir işgaldir.” ifadesini kullandı.

Rusya’ya bir kez daha güçlerini Ukrayna’dan çekme ve diplomasi yolunu seçme çağrısı yapan Stoltenberg, şöyle devam etti:

“NATO’nun ana görevi tüm müttefikleri korumak ve savunmaktır. Yanlış hesaplara ve yanlış anlaşılmalara yer yoktur. Bir müttefike saldırı tüm ittifaka yapılmış sayılacaktır. Bu, bizim toplu güvenliğimizin garantisidir. Kuzey Atlantik Konseyi, Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Tod D. Wolters’ın talebiyle bugün savunma planlarımızı aktif hale getirme kararı almıştır. Bu, kriz boyunca müttefik ülkeleri korumak için tedbirli ve savunmaya yönelik bir adımdır, NATO Mukabele Kuvveti dahil olmak üzere kabiliyet ve imkanları gerektiğinde gereken yerlere göndermeyi de kapsamaktadır.”

Stoltenberg, son haftalarda Doğu Avrupa’da binlerce askerle varlığın kuvvetlendirildiğini, en az 100 savaş uçağı ve 120 savaş gemisinin yüksek hazırlık seviyesinde bulunduğunu söyledi.

NATO anlaşmasının 5. maddesi gereğince müttefikleri korumak için gereken her şeyi yapacağını vurgulayan Stoltenberg, “İzlenecek yolu belirlemek üzere NATO liderlerini yarın sanal zirve toplantısına çağırdım.” dedi.

Stoltenberg, NATO’nun otoriter rejimlere karşı özgürlük ve demokrasiyi korumaya devam edeceğini, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın kararlılık içinde karşılık vermesi gerektiğini vurguladı.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Asansörlerde Hangi Testler Yapılmaktadır?
Asansörlerde Hangi Testler Yapılmaktadır?

Dikey olarak yük ve insan taşımak için kullanılan asansörler, yüksek binalarda, hastanelerde, AVM ’lerde, sahnelerde...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Safari Browser ’ın İşleyişi
Safari Browser ’ın İşleyişi

Apple tarafından üretilmiş ve İOS işlemciler tarafından kullanılabilen Safari programı işletim sistemi olarak çok...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

E-Ticaret Siteleri İçin Kıtlık Prensibi Nedir?
E-Ticaret Siteleri İçin Kıtlık Prensibi Nedir?

Kıtlık Prensibi, aslında Ekonomi biliminde kullanılan temel kuramların başında gelmektedir insanın sınırsız...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sepet Terk Pazarlaması ve E-Ticarette Satış Artırma
Sepet Terk Pazarlaması ve E-Ticarette Satış Artırma

E-ticaret sitelerinde kullanıcılar siteye giriş yapmadan önce süreç başlamış olur Kullanıcıların siteden çıktıkta...

17 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar