Need For Speed: Shift Muhteşem Geliyor!


Oyun Alemi 2 Mayıs 2022 49 views 0 Yorum

Need For Speed: Shift Muhteşem Geliyor!

nfs

01

Need For Speed birçok kişi için mazide kalmıştır. Şayet son 2-3 NFS oyununun da kurulduktan ortalama 1 saat sonra PC’lerden kaldırılması ne kadar gereksiz bir oyun serisi haline geldiğini ortaya koyuyor. Hep aynı şey oluyor ve her seferinde yine bir umut ışığıyla beklenip çıkmadan iyi şeyler yazılıyor ve çıktıktan sonra hepsi çöp halinde yer işgalinden başka bir işe yaramıyor. Biraz acımasız bir eleştiri oluyor belki ama bu görüşler sadece bana ait değil, oyunları oynamış olan neredeyse herkesin ortak fikridir.

Şimdi akıllara gelen en önemli soru; bu sefer Need For Speed gerçekten küllerinden tekrar doğabilecek mi?

Eğer bu sefer de hüsran olursa, buyrun cenaze namazına demekten başka seçenek kalmaz sanırım. Şayet birçok kişinin bir facia daha olması durumunda, sıradaki oyunu indireceklerini bile sanmam. Burada ufak bir nüans var; satın alacaklarından zaten hiç bahsetmiyorum bile ama korsanını bile internetten bedavaya indirip denemeye bile üşenecekler demek istiyorum.

Şimdi gelelim oyunun açıklanan özelliklerine;
23Öncelikle oyun bu sefer gelen tepkilerin de etkisiyle arcade havasından tamamen çıkartılacak. EA Games Avrupa Sorumlusu Patrick Soderlung’un söylediklerine göre, fizik motoru son derece gerçekçi olacak ve daha önce hiçbir oyunda yaşamadığımız gerçekçilikte dinamik bir grafik motoru bulunacak. Motoru arkada olan(örneğin Porsche) araçların çok daha agresif kontrol özellikeri olacak. Track IR kullanılarak kafa hareketlerine de duyarlı olacak oyun, orjinaliyle birebir bütün göstergelerin çalıştığı ve deri döşeme detaylarının bile gözüktüğü iç mekan görüntülerine sahip olacak. Araç içi kameranın yokluğu NFS’de uzun süredir hissediliyor ve çok kişi tarafından eleştiriliyordu. Fakat vasatın üzerine çıkamayan bir oyun için, “iç kamera olsa ne olur” diye düşünülerek pek birşey farketmiyordu. Bu sefer araçiçindeki hız göstergesinden yağ seviyesi ışığına kadar herşey çalışır olacakmış.

Oyundaki yollar artık “Free Roam” tarzında olamayacak. Race Driver GRID tarzını andıran renklere ve yol temalaraına sahip olacak oyunda, ünlü yarş pistlerinin yanında kurgu olarak yapılmış Londra pisti ve daha birkaç pist daha olacakmış. Benim favorim Spa, Suzuka ve Shangai pistlerinden yana olur. Oyunun artık pistte geçecek olması size tipik yarış oyunu gibi monoton bir hava içerisinde sokaklarda trafik araçlarını arasında modifiyeli araçlarla makas yapma zevkinden mahrum bırakılacağımızı düşündürebilir ama durum tam olarak öyle değil. Shift’te de modifiye en güzel şekilde yer alacak ve birbirinden şık lisanslı süper otomobillere tampon, body kit, spoiler, jant gibi görsel eklentiler yapabileceğimiz gibi detaylı tuning kısmından da özel süspansiyon, dişli oranları, yüksekliği, toe-in gibi ince ayarlar da yapabileceğiz.

33Oyunun en büyük özelliklerinden biri olarak gösterilen yapay zekanın gelişmişliği ise, gerçekten kulağa hoş geliyor. Yapılan kazalarda sürücünün görüşünün azalması ve motion blur-post processing efektleriyle görselliğin desteklenmesi, rakiplerin her tur aynı şekilde rayın üzerindeymiş gibi sürüş yapmaması ve bazı durumlarda agresif davranarak sizi alt etmeye çalışması ve yaşanan her kazanın benzersiz olması gibi özelliklerden bahsediliyor.

Kazada aracın neresinden darbe aldıysanız sadece orası kısıtlı bir hasar modellemesi görecek ve darbenin geldiği yönün kuvvet etkisini kamera sallantısı ve blur efekleriyle gerçekmiş gibi yaşayacağız.

Oyunda Porsche, Audi, Ford ve Lotus araçlarının son model versiyonlarıyla beraber 70 farklı aracın yer alacağı ve Pagani Zonda’nın bulunacağı ekran görüntülerinden anlaşılıyor. Araç modellemelerinin kusursuz, birebir ve yüksek detaylı yapılacağı da gelen bilgiler arasında.

Bu denli güçlü etkileşim ve grafik detayı tabiki sistem gereksinimlerine yansıyacaktır. Belki de Nvidia’nın Physics desteği daha da ön plana çıkacak fakat bu zamana kadar Need For Speed serilerinin ATI kartlarıyla daha iyi çalıştığını ve ATI’lerin Physics teknolojisine destek vermediğini(en azından hızlandırma sağlayamadığını) düşünürsek, daha çok CPU’ya yüklenecek bir oyunla da karşılaşabiliriz.

Şahsen son 1-2 yılda Race Driver GRID’den aldığım yarış keyfini başka hiçbir oyundan almadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Need For Speed so oyunu Shift ile GRID’e benzetilerek tutması garanti bir iş yapacak gibi gözüküyor. Tabi bunları yapılan açıklamaların tamamen ve düzgün bir şekilde uygulanması durumu için söylüyorum.

Xbox 360, PS3, PSP ve PC platformları için yapılmakta olan oyun 17 Eylül’de piyasaya sürülecek.

Ekran Görüntüleri:

43

51

61

7

8

9

10

needforspeedshift034

needforspeedshift035

111

 

Ön İnceleme:

 

13

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Frankenstein Go Frankenstein Go
Frankenstein Go Frankenstein Go

Frankenstein Go - canavarın kız arkadaşını kurtar! Frankenstein Go, Frankenstein'ın canavarının kız arkadaşını...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Monkey Happy Stage 593 Monkey Happy Stage 593
Monkey Happy Stage 593 Monkey Happy Stage 593

Monkey Happy Stage 593 - Yeni Yılı birlikte kutlayın!Monkey Happy Stage 593, Yeni Yılı üç maymunla kutlayabileceğiniz...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Icy Purple Head 3 Icy Purple Head 3
Icy Purple Head 3 Icy Purple Head 3

Icy Purple Head 3 - açık paketin içine kaydırın!Icy Purple Head 3, küçük bir küpü dondurup bir parkurda kaydırarak...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Coffee Puzzle
Coffee Puzzle

Coffee Puzzle - bardakların önünü açın!Coffee Puzzle, müşterilerinize her türlü yemeğin yanından dolu kahve...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar