OKEx Earn ’de pasif gelir elde etmek: Adım adım staking rehberi


Finans 20 Nisan 2022 53 views 0 Yorum

OKEx Earn ’de pasif gelir elde etmek: Adım adım staking rehberi

En çok tercih edilen yöntemlerden biri olmasına rağmen, al-sat yapmak kripto paralardan gelir elde etmenin tek yöntemi değildir. Buna paralel olarak, alternatif kazanç elde etmek ve blok zincirin ağını desteklemek amacıyla PoS algoritmaları kullanılır. Proof-of-stake yani hisse kanıtı algoritmaları, sisteme katkı sağlayan kişileri ödüllendirir. Bu yazımızda, OKEx Earn ’de pasif gelir elde etmekten ve OKEx ’in sunduğu PoS temelli blok zinciri projelerinden bahsedeceğiz. İşte OKEx borsası üzerinden adım adım staking rehberi…

OKEx Earn ’de stake işlemlerini gerçekleştirebilmek için borsaya kaydolmanız gerekiyor. Dolayısıyla, halihazırda bulunan bir hesabınız yoksa bağlantıya tıklayarak üye olma sürecini öğrenebilirsiniz.

Kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten ve hesap doğrulamanızı tamamladıktan sonra stake işlemlerine başlayabilirsiniz. OKEx Earn ekranını görüntülemek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Borsalarda işlem yapmak kimi zaman stresli olabiliyor. Kripto borsalarındaki volatilitenin yarattığı stresten uzak kalmak ve aynı zamanda gelir elde etmek mümkündür. OKEx borsası, buradan yola çıkarak yaklaşık bir yıl önce OKEx Earn ’ü oluşturdu. Platformu etkili kullanabilmek için bazı kavramların açıklanması gerekiyor.

APY nedir?

OKEx Earn ekranında yer alan kripto para listesi belirli kategorilere ayrılıyor. Bu kategoriler içerisinde yer alan APY yani tahmini orana değinmek istiyorum. APY (Annual Percentage Yield) yani “yıllık yüzdesel getiri”, bir yıl üzerinden yüzde kaç kazanç elde edebileceğinizi gösterir. Örnek vermek gerekirse, sıklıkla kullanılan stabil kripto para birimi USDT ’nin yıllık yüzdesel getirisi %13.83 olarak belirlenmiştir. Yani, 1000 dolar yatırım yapan bir kişi bir sene sonunda 138.3 dolar kazanç elde eder.

OKEX Earn üzerinden stake işlemi

Şimdi rehberimizin esas konusuna geldik. OKEx Earn üzerinden stake işlemi gerçekleştirmek için örnek vermek amacıyla Polkadot projesinin DOT token’ını seçtik.

DOT’un getirisi diğer seçeneklere kıyasla tercih edilebilir seviyelerde gözüküyor. Stake edeceğiniz süreye ve stake etme tercihinize göre yıllık getiriniz değişkenlik gösterebiliyor. Sabit olarak belirtilen süre boyunca kilitlediğiniz token’ları çekme şansınız olmuyor. Eğer kilitleyeceğiniz süre zarfında birikiminize ihtiyaç duyacaksanız, esnek stake opsiyonunu kullanabilirsiniz. Tabi esnek stake opsiyonunun getirisi de istediğiniz zaman stake işlemini kapatabileceğiniz için daha düşük oluyor.

Tercih ettiğiniz stake opsiyonunun Katıl sekmesine tıkladığınızda sizlere süreçle ilgili koşulları belirtiyor ve onaylamanızı istiyor. Onaylama işlemini gerçekleştirdikten sonra OKEx Earn sayfasındaki kazançlarım kısmından kontrollerinizi yapabilirsiniz.

Flash Deals: Getirilerde daha yüksek oranlar

Platformun, “Flash deals” seçeneğine baktığımızda şimdilik MATIC ve SOL projelerinin yer aldığını görüyoruz. Bu sekmeye özel, kısa dönemde yüksek oranlar kazanmak mümkün olabiliyor. Tabii burada bir kota söz konusu olduğunu belirtmekte fayda var. Kota bitmeden katılım gösteren üyeler, yüksek getiriden faydalanmış oluyor.

Dikkat edilmesi gerekenler

OKEx Earn, borsalarda stake edilme mekanizmalarına göz önünde bulundurarak merkeziyetsiz finans (DeFi) enstrümanlarını da sistemine eklemiş. Stake edeceğiniz ürünlere göre fiyat hesaplamasının yanı sıra zaman hesaplaması da değişebiliyor. Kısaca açıklamak gerekirse, zincir üzerindeki faaliyetlerin gecikmesi göz önünde bulunduruluyor. Yani, DeFi ürünler için hesaplama zamanı Türkiye saatiyle sabah altıda gerçekleşiyor. Stake ödülleri ise sabah yedide hesaplara yatırılıyor. Kripto para piyasasındaki riskleri ve volatiliteyi her zaman aklımızın bir köşesinde bulundurmalıyız. Hangi projeyi seçeceğiniz ve hangi zaman aralığında stake edeceğiniz çok önemlidir. Son olarak OKEx Earn üzerinde seçebileceğiniz 119 adet stake opsiyonu bulunuyor. OKEx Earn sisteminde yapılacak güncellemeler için OKEx duyuru sekmesini ve OKEx ’in resmi Twitter hesabını takip edebilirsiniz.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları
İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları

Özellikle salgın nedeni ile internet üzerinden yapılan işlemler daha önemli hale geldi Bunların en başında da online...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?
Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin 3 Ocak 2009 ‘da dijital ortamda yazılmış ve günümüzde de kullanılan elektronik para birimidir Daha detaylı...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları
Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları

Tarımda otomasyonla ilgili son teknolojiyi birçok gelişmeler yaşanmıştır Bu tarımdaki otomasyona yönelik gelişmeler...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yakıtta Kalite Kriterleri
Yakıtta Kalite Kriterleri

Bir yakıtın kalitesi, motorlarda iyi performans göstermesini sağlamak için gerekli olan, bir dizi özellik ve ilgili...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar