Okula Gitmek İstemeyen Çocuğu Anlamak


Sağlık 26 Şubat 2022 119 views 0 Yorum

Ebeveynlerden en sık gelen şikayetler arasında çocuğum bana eziyet ediyor okula gitmek istemiyor yer alıyor. Her gün binlercesi okula götürene dek akla karayı seçiyor. Bir kısmı zaman zaman pes bile ediyor çünkü okula gitmemek için uydurulan bahaneler ve sergilenen davranışlar usandırıp okula göndermemeye kadar devam ediyor.

Okula gitme vakti yaklaştığında baş dönmesi, karın ağrısı, göğüs ağrısı, öfkelenip ağlama, son anda gelen mide bulantıları gibi anne babaları endişelendirecek bahaneler sıralanabilir. Burada yapacağınız ilk şey çocuğunuza okula gitmeyeceğini söyleyip durumunda bir değişiklik olup olmadığını gözlemek olacaktır. İyileşme gözleniyorsa okulla alakalı bir problem olduğu açıktır. İyileşme gözlenmiyorsa birkaç farklı doktora götürüp muayene ettirin. Teşhisten emin olun.

Çocuğum neden okula gitmek istemiyor sorusuna gelince, altında birçok sebep olabilir. Ayrılık kaygısı bunlardan biridir. Günün neredeyse yarısını okulda geçirdiklerini düşünürsek orada ailelerinden uzak ve farklı bir ortamdalar. Anne babaya düşkün çocuklar için bu büyük problem olabiliyor. Bu çocuklar okulla alakalı kabuslar görebilir sabah uykusuz kalabilir. Okula bırakan yakınına yapışıp okula onu da birlikte sürükleyebilir. Kusabilir, titreyip huzursuzlaşabilirler. Bunu önlemek için çocuğunuzla net bir konuşma yapın. Ona okula kaçta gidip kaçta çıkacağını söyleyin. Saat kavramını bilmiyorlarsa da onların anlayacağını dilde anlatmanın yolunu bulun zira soyut kavramlar onları daha çok endişelendirebilir. Seni seviyorum ve seni tekrar görmek için sabırsızlanıyorum diyerek onlara değer verdiğinizi gösterin.

Bir diğer sebep, çocuğunuz okulda zorbalığa maruz kalıyor olabilir. Genelde psikolojiktir ama fiziksel zorbalıkla da bir arada tekrar tekrar uygulanır. Depresif, pek fazla arkadaşı olmayan dolayısıyla düşük özgüvenli çocuklar daha sık zorbalığa uğruyorlar. Artık telefonlarla birlikte internet sanal zorbalık için ortam yaratıyor. Utanç verici fotoğraflar, kaba yorumlar, aşağılayıcı videolara rastlamak mümkün. Aralarından dışlayıp onunla uğraşırlar. İsim takarlar, tehdit bile ettikleri görülür. Çocuğunuzu karşınıza alıp onunla konuşun. Size zorbalığa dair ipucu verirse bunu önlemeye yardımcı olmak için ona önerilerde bulunun. Zorbaların daha fazla çocuğu incitmesini engellemek için ihbar etmeyi ertelemeyin. Çocuğunuza zorbalığı önleme konusunda yeterince yardım edemediğinizi düşünüyorsanız bir profesyonelden yardım alabilirsiniz.

Akademik baskı ve stresin yoğun olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Ailenin beklentileri arttıkça performans kaygısı gelişebiliyor. İlkokul çocukları bile yarış halinde. Performans kaygısı belirtileri, başarısız olacağım, yanlış yaparsam herkes bana gülecek, herkes aptal olduğumu düşünecek, rezil olacağım gibi düşüncelerdir. Bunlar ortaya çıktığında eller titrer, ağız kuruluğu olur, kalp atışları hızlanır. Bu durumlarda okulda yaşadığı bir travma olması da muhtemeldir. Okuldan gitmekten kaçınan çocuklarda bunu aşmak için onunla iyi bir iletişim kurmak, onun hislerini hissettiğinizi ifade etmek iyi birer adımdır.

Okulda öğretmenleri ile yaşadıkları da buna sebep olabilir. Bağırıp çağıran, onları aşağılayan öğretmenleri olan çocuklar ciddi bir korku yaşıyor. Tek bir ders öğretmeni bile diğer derslerden ilgisinin kaybolmasına sebebiyet verip okulu bir kabusa çeviriyor. Ödevini yapmadığında yoğun eleştiri, hakaret işiten, arkadaşlarının önünde küçük düşen çocuklarda bu rahatlıkla fark ediliyor. Evde ödevini yapmak istemiyor ve hırçınlaşıyor. Öfkesini çoğunlukla ebeveynine yansıtıyor. Onu okula gönderdirdikleri için kızgınlığını açıkça ifade eden bu çocuklar aileleri tarafından öfke duygusunun anlaşılmasına ihtiyaç duyuyor.

Bu durumlarda yapacağınız onunla sık sık konuşarak olumlu ve olumsuz düşüncelerini duymak, kendini ifade etmesine yardımcı olmaktır. Onun duygularını indirgemeyin, sakın ha suçlamayın. Onun bunun ardında yatanı sizinle paylaşmasına izin verin. Fikrinizi belirtmeden evvel sakinliğinizi koruyarak onu kesmeden dinleyin. Onun düşüncelerinin sizin için kıymetli olduğunu kafede edin. Hemen okula gitmemesini kabul etmeyin. Onunla tatlı bir dille konuşarak akşam eve geldiğinde yapacağınız hoşuna gidecek bir aktivite belirleyin. Ödevlerinde yardımcı olun. Onu okula gittiği için bol bol övün. Okula ısınana kadar onu cesaretlendirin.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz
Nöro-oftalmoloji (Göz nörolojisi): Beynin aynası olan göz

Nöro-oftalmolojinin alanı tam olarak nedir Göz organı, gebeliğin en başından itibaren beyin gibi sinir sisteminin ana...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yenidoğanın göz iltihapları
Yenidoğanın göz iltihapları

Bebeğim doğdu, her şey harika, ama ertesi gün kendime geldiğim­de ve heyecanım yatıştığında gözünde kızarıklık...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Göz tembelliği
Göz tembelliği

Tıp fakültesinde okurken, yakın arkadaşlarımdan biri, mikroskopta gör­meye çalıştığımız mikropların bazılarını...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Kuru göz
Kuru göz

Eminim bu başlığı görünce, sizde böyle bir sorun olmadığını, kuru gözlü olmadığınızı aksine sulu gözlü...

21 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar