Özdemir Asaf Kimdir?


Karışık Kaset 5 Mayıs 2022 137 views 0 Yorum

Özdemir Asaf Kimdir?

Özdemir Asaf Kimdir?Düşünce ve duygu bakımından oldukça yoğun olan ama bir o kadar da sade olan dizeleri ile yazdığı şiirleri ile bilinen şair, 11 Haziran 1923’te Ankara’da dünyaya geldi. Gerçek adı Halit Özdemir Arun olan şair; özlü, ironik, kısa şiirleri ile hayatımızı süslemiştir. 1942’de Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirmiş ve İstanbul Üniversitesi’ni kazanarak eğitimine devam etmiştir. Burada önce Hukuk Fakültesi’ne sonra İktisat Fakültesine devam eden şair, 1947’de eğitim hayatını yarıda bırakarak sigorta prodüktörlüğü işine başladı. Gazetelerde çevirmen olarak çalıştı. İlk yazısı 1939’da yayınlandı ve kendi şiir kitaplarını basmak için Sanat Basımevi’ni kurup matbaacı hayatına başladı. 1955 yılında Yuvarlak Masa Yayınları’nı kurarak yazmaya devam etti. Genellikle aşk şiirleri ile bilinen şair için aşkı yazmak yaşamaktan daha zordu. Kelimeler ile oynadığı oyunlar sonucu açığa çıkan dizeleri ustalıkla bir araya getirdi. ‘Ölüm gibi bir şey oldu ama kimse ölmedi’.

Şiirleri genellikle ikilik ya da dörtlüklerden oluşan şairin, alay ve taşlama unsurları göze çarpar. Aşk, ayrılık, ölüm gibi temalar üzerinde yoğunlaşır. Fakat sonradan kaçış, umutsuzluk ve tedirginlik gibi temalar da göze çarpar. Şiirin bir görüşü ya da bir düşünceyi ifade etmesi gerektiğine inanmıştır. Geleneksel Türk şiiri ile Batı şiirini harmanlayarak sanatı zenginleştirme yoluna gitmiştir. Günümüz şarkıcı ve şairleri için ilham kaynağı olarak görülmüştür. Feridun Düzağaç Lavinya adlı şiirine beste yapmıştır. Ünlü Türk şair ve yazar 1981 yılında hayata veda etmiştir.
Eserleri:
*Dünya Kaçtı Gözüme (1955)
*Sen Sen Sen (1956)
* Bir Kapı Önünde (1957)
*Yuvarlağın Köşeleri (1961)
*Yumuşaklıklar Değil (1967)
*Nasılsın (1970)
*Çiçekleri Yemeyin (1975)
*Yalnızlık Paylaşılmaz (1978)
*Benden Sonra Mutluluk (1983)

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar