PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri


Teknoloji 23 Mayıs 2022 126 views 0 Yorum

PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri
Galeri / Teknoloji

PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri

Mucize olmasa da, küçük artışlar için önemli PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri PC oyunculuğu kabul etmek gerekiyor ki konsollara oranla her zaman daha zahmetli olmuştur. Yalnızca oyun oynamak için üretilen konsollardan farklı olarak içerisinde neredeyse dilediğiniz herşeyi yapabildiğiniz PC platformu, oyun oynama için  de bizlere hizmet veriyor. Ancak konsollardan farklı olarak sürücü güncellemeleri, virüsler, sistemin stabil olmaması, gittikçe yavaşlayan performans gibi sorunlar da baş gösterebiliyor.

Bizler de bugün sizler için, PC platformunda oyun oynarken sistemin performansını ufak da olsa artırabilecek yöntemlerden oluşan küçük bir galeri hazırladık. Genellikle bildiğimiz bilgiler olsa da, PC oyunculuğu ile yeni tanışan okurlarımız için faydalı olacaktır.

İşte PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri:

1- Sürücü güncellemesi: PC platformunun  belki de en büyük sorunu veya çilesi diyebileceğimiz sürücü güncellemeleri çileli olduğu kadar da faydalı. Donanım üreticilerinin yeni çıkan yazılım veya oyunlar için yayımladığı sürücüler, ilgili oyunlarda ciddi performans artışları veya hata düzeltmeleri içerebiliyor. Bu nedenle sürücüleri ve Windows ’umuzu daima güncel tutmakta fayda var.

1 PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri 2- Doğru ayarlar: PC platformunda oyun oynarken öncelikle sistemimizin verebileceği maksimum performansın ne olduğunu anlamak gerekiyor. Sistemimizin gücüne göre yapacağımız ince ayarlar ile oyunlarda en yüksek görüntü kalitesi ve performansı alabiliriz. Bu ayarları deneme yanılma yolu ile bulabileceğimiz gibi internetten de destek alabiliriz. Bizler ile benzer sistemler kullanan birçok oyuncu, örnek ayarlarını internette yayınlayabiliyor. Bunları incelemekte fayda var. 2 PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri 3- Gereksiz  programları kapatma: Windows ’un en büyük sorunlarından birisi arka planda çalışan onlarca programı oyuna girdiğimizde kapatmaması. Bunu otomatik yapan yazılımlar olsa da, bu yazılımlara girmeye de zamanla üşenebiliyoruz. Bu yüzden ayda bir defa da olsa Görev Yöneticisi ’nin Başlangıç bölümünden kullanmadığımız veya yalnızca ihtiyacımız olduğunda açacağımız programların otomatik açılmasını engelleyebiliriz. Bu sayede hem sistemimiz daha hızlı açılacak, hem de oyunlar içerisindeki performans düşüşleri minimum hale gelecektir. 3 PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri 4- Windows Güç Seçeneği: Windows ’un donanıma hükmettiği ayarlardan biri olan Güç Seçenekleri içerisinde Dengeli yerine Yüksek Performans mod ’unu seçmek, hem işlemcinin hem de diğer donanım elemanlarının sürekli olarak maksimum performans mod ’unda çalışmasına sebep olacak, dolayısı ile de hem performansımız artacak hem de daha stabil bir hal alacaktır. 4 PC ’de oyun performansını artırma yöntemleri 5- Bios performans mod ’u: Günümüzde neredeyse tüm anakartların bios ’larında performans mod ’u bulunur. Bilgisayarımızın BIOS ’una girerek performans mod ’unu seçersek, PC kendini otomatik olarak hafif bir overclock yapacak. #pc oyunculuğu #pc Yorumlar 10 MK Okuru MK Okuru 9.03.2021 16:40 Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 28.12.2020 19:20 iyide bende zaten öyle Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 30.01.2020 03:16 hiçbir içe yaramadı başka çözümler bulun Yanıtla MK Okuru MK Okuru 21.04.2020 18:20 Hocam, 4 GB Ram pc ile 8GB Ram gerektiren oyunu oynarsan tabiki yaramaz. Kalan Karakter : 300 Gönder Naru61 Naru61 28.03.2017 18:53 Dengeli güç seçeneği değilde yüksek performans yapınca daha stabilmi çalışıyor yani.Sistemi kasmıyor o zaman pil ömründe ne gibi değişim oluryor admin ben hep dengeli iyi diye
biliyorsum o yüzden soruyorum Yanıtla MK Okuru MK Okuru 28.04.2017 09:40 yıllardır süregelen bir noob tavsiyesi bence bu. Dengelide olsa bile oyunu açınca devamlı %100 de çalıştırır işlemciyi ve ekran kartını. Tek farkı uzun süre (kendiniz de ayarlayabiliyorsunuz) hiçbir şey yapmazsanız düşük güç tüketimine, ekranı kapatmaya falan gider. MK Okuru MK Okuru 28.03.2017 22:16 Maalesef yanlış biliyormuşsun. Dengeli seçeneği gücü tam verimde iletmez, gücü kısıtlar ve gerektiginde yükseltme uygular ama söz de böyleyken maalesef pratikte gecikmelere neden oluyor. Yüksek Performans ise gücü her zaman yüksek bir seviye de tutması demektir ve gecikmeyi azaltır. Kalan Karakter : 300 Gönder warehouseman warehouseman 29.03.2017 20:54 Bunları bilmeyen zaten hiç oyun oynamasın,yokmu yeni şeyler onlardan haber verin. Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder Güçlü Güçlü 29.03.2017 13:42 Doğru ayarlar dışındakiler fasa fiso. Diğerleri en fazla küçük FPS artışlarına sebep olabilir ki insan gözü o kadar farkın ayrımını yapamayabilir bile.
Kaynak: Çocukluğundan beri tırt bilgisayarlarla oyun oynamaya çalışan adam. Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder Tüm Yorumları Gör

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Xbox One S'in Gears of War 4 özel sürümü can yakıyor!
Xbox One S’in Gears of War 4 özel sürümü can yakıyor!

Galeri / Teknoloji Xbox One S'in Gears of War 4 özel sürümü can yakıyor! İşte özel sürüm dediğin böyle olur...

23 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Nintendo Switch'e yakından bakalım!
Nintendo Switch’e yakından bakalım!

Galeri / Teknoloji Nintendo Switch'e yakından bakalım! Konsolun ayrıntılı görselleri Nintendo yaptığı açıklama ile...

23 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

ZTE Blade v7 Lite'ın ön kamerasını denedik
ZTE Blade v7 Lite’ın ön kamerasını denedik

Galeri / Teknoloji ZTE Blade v7 Lite'ın ön kamerasını denedik BlizzCon'a yanımızda bir de ZTE Blade v7 Lite götürdük...

23 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Tarihin en büyük elektrik kesintileri
Tarihin en büyük elektrik kesintileri

Galeri / Teknoloji Tarihin en büyük elektrik kesintileri Milyonları etkileyen modern felaketler 31 Mart Türkiye tarihine...

23 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar