Sahte ve Lüks Mallar Pazarı


Finans 20 Nisan 2022 67 views 0 Yorum

Sahte ve Lüks Mallar Pazarı

Ürün sahteciliği, bir tüketici dolandırıcılığı biçimidir ve bir ürün öyle olmadığı halde, olduğu iddia edilerek satılır. Sahte ürünler, yasadışı olarak üretilmiş, orijinal ürünlere benzeyen ancak performans, güvenilirlik veya dayanıklılık açısından tipik olarak daha düşük kalitededir. Sahte piyasa ve lüks mal piyasası hakkında olabildiğince çok şey öğrenmenin yanı sıra bu pazarların her ikisinin müşterileri hakkında bilgi edinmeye ihtiyaç vardır. Müşteri yalnızca satıcı tarafından sağlanan ve manipüle edilmesi kolay bilgilere güvendiği için çevrimiçi olarak çok sayıda sahte ürün satın alır. İnternet, sahtecilerin önceden tüketici denetimi olmaksızın sahte ürünler satmasını mümkün kılar. Bu nedenle, ürünün çevrimiçi sunumu detaylandırılmış ve ileri düzeydeyse, kullanıcının ürünlerin orijinalliğine ilişkin algılarını olumlu bir şekilde etkiler ve bu da kullanıcının çevrimiçi satın alma istekliliğinde bir artışa yol açar.

Gerçek ve Sahte Ürün Pazarı

Ürün sahteciliği, tüketici sahtekârlığının bir biçimidir: bir ürün, olmadığı iddia edilen bir şeymiş gibi satılır. Ancak konunun daha iyi anlaşılabilmesi için gün ışığına çıkarılması gereken başka bir kavram da vardır oda aldatma. Aldatma, bir ürünü yanlış tanıtarak potansiyel müşterinin bir müşterisinin davranışını etkilemek amacıyla bilgiyi manipüle etmenin bir biçimidir. Ekman göre iki ana aldatma stratejisi olduğu, aldatanın yanlış bir şey söylemeden ilgili bilgileri gizlediği ve sahtecinin müşteriyi manipüle etmek için gerçekmiş gibi gerçek olmayan bilgileri eklediği gizleme stratejisi olduğunu belirtmiştir. Ancak bu her iki durumda da aldatma kasıtlıdır.
Sahte ve Lüks Mallar PazarıSahte piyasa tanımlanırken, sahte ürünler için iki tür piyasa olduğuna inanmaktadır: Müşterilerin kusurlu bir şekilde bilgilendirildiği veya ürüne aşina olmadığıdır. Bu da onları gerçek ve sahte ürünler arasında ayrım yapamamasına ve sahte malların yanlışlıkla satın alınması ve müşterinin sahteyi orijinalden kolayca ayırt edebildiği, bu da orijinal ürünlerin satın alınmasına zarar verir. Bu tür bir pazar, lüks mallar endüstrisi için daha fazla geçerlidir, çünkü tüketiciler, satın alma tarihine geldiğinde bir sahte ürün satın aldıklarının tamamen farkındadır, aslında burada alıcılar mağdur olmaktan çok suç ortağıdır.
OECD, küresel ticaret hacminin % 5-9’unun sahte üretim olduğu tahminin etmektedir, bu da yıllık 9 milyar ABD doları hacmine karşılık gelirken sahte ürün endüstrisinin 450 ABD Doları ile 810 milyon ABD Doları arasında bir zarara neden olduğu anlamına gelir. Dünya Gümrük Örgütü, dünya ticaretinin yaklaşık % 7’sini oluşturan sahte ürünler için küresel pazarın 600 milyar ABD Dolarını aştığını hesaplamıştır.
Yapılan tahminlere göre, sahte lüks mal veya marka kaybının, sahte ürün satışlarının yasal lüks mal üreticileri için milyarlarca dolara neden olduğu satış kaybına ve ABD için yılda 12 milyar dolar olduğu belirtilmektedir. Bulunan farklı bir kaynak da Uluslararası Ticaret Odasıdır ve benzer bir tahminde sahteciliklerin dünya çapındaki ticaretin % 7’sine kadar olan ve yıllık 600 milyar ABD doları değerinde olan % 5’ini oluşturduğu tahmin edilmektedir. Sahtecilik endüstrisi gri piyasada işler, bu, sayıları tahmin etmenin ve elde etmenin zor olduğu anlamına gelir, dolayısıyla yukarıda belirtilen tüm farklı ancak benzer sayılar, sahte ürün piyasasına ilişkin istatistikler söz konusu olduğunda akademide bir boşluk vardır.
Bahsedildiği gibi tüm bu tahminler, yani sahteciliğin dünya ticaretinin % 5-9’unu oluşturduğu, yıldır sabit kalmış ve değerlendirilen yüzdenin ampirik bulgulara dayandığına fark edilmemiştir. Bu sorunu akılda tutarak 2016’da, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü sorunu değerlendirmiş ve küresel olarak ticareti yapılan sahte para hacmi için daha makul ve doğru görünen, sağlam kanıtlara dayanan bir değer öngörmüştür. Bu değer, önceden tahmin edilen değerden önemli ölçüde daha düşük olan % 2’ye düşmüştür. İstatistiklerden bir diğeri de Interpol’e (2009) aittir, burada açıklanan değer, taklitlerin dünya çapındaki ticaretin% 2’sini oluşturduğunu doğrulamaktadır. Havocscope, sahte ürün pazarının mevcut değerinin yaklaşık 12 milyar ABD doları olduğunu doğrulamaktadır. Çıkarılan bilgiler, bize sektör bazında her yıl kaybedilen ABD $ miktarına ilişkin bilgi sağlar. Gösteri şirketleri ve giyim üreticileri yasa dışı sahtecilik nedeniyle yılda 12 milyar ABD dolarına kadar, kozmetik sektörü ise yılda 3 milyar ABD dolarına varan kayıplar yaşamaktadır.Sahte ve Lüks Mallar Pazarı
Sunulan bilgilerle, bu sahte gri pazarın ortaya çıkması nedeniyle lüks eşya pazarında gerçek bir kayıp olduğu görülmektedir. Bunun anlamı, lüks markaların ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğudur ve oda sahtecilik. Lüks mal pazarı, 1985 yılında 20 milyar ABD Doları değerinden, Bain ve Company (2012) tarafından tahmin edilen 260 milyar ABD Doları’nın üzerindeki mevcut değerine büyümüştür. Lüks malın teknik terimi, malların kalitesinden bağımsız olsa da, müşteriler bu tür ürünlerin piyasada bulunan en yüksek kalitede olduğunu düşündürür. Çünkü bu tür markalar kendilerini bu şekilde konumlandırmaktadır ve yüksek fiyatları yüksek kalite standartlarıyla ilişkilendirmek için fazladan çaba gösterirler.
İçki, moda, kozmetik, koku, saat, mücevher, valiz ve el çantalarını içeren küresel lüks eşya endüstrisi, uzun yıllardır yükselişte, lüks eşya pazarı, sadece piyasa değeri, ama aynı zamanda büyüme oranı fazladır. Lüks mal üreticileri, gündelik nesneleri statü sembollerine dönüştürmek için marka, estetik, kaliteli malzemeler, üstün işçilik ve fiyatlandırmaya odaklanarak tüketici talebini karşılar. Sanayi, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ile birlikte yükselir ve düşer, ekonomik istikrar dönemlerinde talebin arttığını ve olumsuz ekonomik iklimlerde düştüğünü görür. Amerika Birleşik Devletleri uzun zamandır lüks mallar için en büyük bölgesel pazar olmuştur ve 2013 yılından itibaren önde gelen kişisel lüks mallar pazarı olmaya devam etmiştir.

Sahte Ürünlerin Çevrimiçi Olarak Alınması

Genellikle lüks malların sahte satışlarının üçte biri online olarak yapılır ve ayrıca sahte mal tüketicileri bunları çoğunlukla internet aracılığıyla elde eder. Özellikle sahte bir ürün satın aldıklarının farkında olduklarında, çünkü sağlanan tüm bilgileri analiz etmeleri ve karşılaştırmaları daha kolay olur. Sahte ürünlerin % 87’si çevrimiçi olarak elde edilir ve bu web sitesinin kullanıldığı kaynaklar, çevrimiçi platformlardan (eBay, AliExpress, Amazon ve Facebook) gelen haberler ve geri bildirimler gibi deneysel kanıtlara dayanmaktadır. Örneği eBay sahtecilik şikayetlerinin en yüksek yüzdesiyle ilgilenir, ancak ve müşterilerini kendi riskleri altında satın alma konusunda uyaran Amazon’dan farklı olarak, bu platformlardan müşterilerini sahtecilik sorununa karşı önlemek ve korumak için bir şeyler yapan tek platformdur.
Sahte ve Lüks Mallar Pazarıİnternet, sahtecilerin önceden tüketici denetimi olmaksızın sahte ürünler satmasını mümkün kılar ve 2008 yılında 135 milyar ABD dolarının çevrimiçi olarak yalnızca sahte olarak satıldığını tahmin etmektedir. Çevrimiçi satın alırken, müşteri yalnızca satıcı tarafından sağlanan bilgilere güvenir ve genellikle güveni metin, resim veya videolar bu manipüle edilmesi kolaydır. Bunun üzerine detaylı yapılan bir çalışmada, ürünün çevrimiçi sunumunun ayrıntılı ve gelişmiş olması durumunda, kullanıcının ürünlerin orijinalliğine ilişkin algılarını olumlu bir şekilde etkilediğini ve bunun da kullanıcının çevrimiçi satın alma istekliliğinde bir artışa yol açtığını göstermiştir. İnternet, maliyetleri düşürdüğü ve taraflar arasındaki bilgi asimetrisini artırarak çevrimiçi aldatıcıların kovuşturulmasını zorlaştırdığı için sahte mal satma uygulamasını çok daha kolaylaştırmıştır.

Kaynakça:
hbr.org/how-luxury-brands-can-beat-counterfeiters
sciencedirect.com/science/article/pii/pdf?md5=0d827f38c5c5ddb9dbda5729470fe153&pid=1-s2.0-S2212567115013210-main.pdf

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları
İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları

Özellikle salgın nedeni ile internet üzerinden yapılan işlemler daha önemli hale geldi Bunların en başında da online...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?
Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin 3 Ocak 2009 ‘da dijital ortamda yazılmış ve günümüzde de kullanılan elektronik para birimidir Daha detaylı...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları
Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları

Tarımda otomasyonla ilgili son teknolojiyi birçok gelişmeler yaşanmıştır Bu tarımdaki otomasyona yönelik gelişmeler...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yakıtta Kalite Kriterleri
Yakıtta Kalite Kriterleri

Bir yakıtın kalitesi, motorlarda iyi performans göstermesini sağlamak için gerekli olan, bir dizi özellik ve ilgili...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar