SEO Rank Nedir? SEO Rank Nasıl Artırılır?


Seo 13 Mayıs 2022 39 views 0 Yorum

SEO Rank Nedir? SEO Rank Nasıl Artırılır?

SEO Rank kavramı çok kısa bir süre önce SEO dünyasında yerini aldı. Aslında bu kavram PageRank olarak bildiğimiz kavramın yeni varyasyonudur. PageRank, Google ’ın yaptığı algoritma güncellemeleri ile kalktı. Ancak bu kavram ortadan kalkmış olsa da sıralamalarda hala PageRank etkisinin olduğunu görmek mümkündür. Bundan dolayı da bu kavram yerine artık SEO Rank kavramı kullanılmaya başlandı. Bu yazımızda sizlerle SEO Rank nedir ve nasıl artırılır sorularının cevabını paylaşacağız.

SEO Rank Nedir?

SEO Rank kavramsal açıdan PageRank ile aynıdır. PageRank, Google ’ın sitenize 0 ’dan 10′ kadar verdiği puandır. Google bu puanı sitenizin değerini gösterir. İçerik, bağlantılar, bağlantı veren sayfalar gibi birçok faktör bu puanı etkileyen faktörlerdir.

SEO Rank ise PageRank ’ta olduğu gibi sitenizde yer alan içeriklerin kalitesi, bağlantılar ve bağlantıların kalitesi gibi faktörleri baz alarak sitenizin değerini gösteren bir değerdir. SEO Rank sitenizin en kadar değerli ve kaliteli olduğunu gösterir.

SEO Rank Nasıl Artırılır?

1- Sayfa Açılış Hızı Optimizasyonu

seo rank

Eğer web sitenizin sayfa açılış hızı ortalama olarak 3 saniyeden yüksekse bu sizin için tehlike işareti anlamı taşır. Çünkü ziyaretçilerin yaklaşık yarısı sitenizin sayfa açılış hızı düşük olduğu için sitenizi terk edecektir. Kullanıcılar içeriklerden hemen çıkacağı içinde sıralama kaybı yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulursa sayfa açılış hızı hemen çıkma oranını ve dolayısıyla sıralamanızı etkileyen önemli bir faktördür. Özellikle Google ’ın 2018 yılı içerisinde yaptığı güncellemeler ve algoritma değişiklikleri bir sitenin hızının ne kadar önemli olduğunu da göstermektedir.

Sayfa açılış hızınız eğer 3 saniyeden daha yüksek ise buna nelerin sebep olduğunu araştırmalısınız. Bu nedenleri ortadan kaldırıp sitenizin hızını optimize ederek SEO sıralamanızı artırmak için ilk adımı atabilirsiniz. Sayfa açılış hızı ve neler yapmanız gerektiği hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

2- İçerik Kalitesi

İçeriklerinizin kalitesi ne kadar yüksek olursa elde edeceğin trafik hem kalıcı hem de yüksek olacaktır. Alaka düzeyi yüksek içerikler oluşturup bu içerikleri görsel içeriklerle destekleyerek kullanıcıların sitenizde daha uzun vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede hemen çıkma oranı düşer ve sıralama açısından arama motorlarına pozitif sinyaller gönderebilirsiniz. Ayrıca içeriklerinizin genelinde alakalı içerikler arasında güçlü bir link ağı oluşturarak kullanıcıları daha fazla sitenizde tutabilirsiniz. Bunun için Piramit SEO ile ilgili yazımıza göz atabilir ve içerikleriniz arasında kusursuz bir link ağı oluşturabilirsiniz.

3- Mobil Optimizasyon

seo rank

Kullanıcıların büyük bir kısmı mobil cihazlardan giriş sağlamaktadır. Her geçen gün artan bu oran mobil optimizasyonun önemi de artırmaktadır. Geçtiğimiz aylarda da Google tarafından yapılan Mobil First Indexing de tam olarak bununla ilgilidir. Eğer responsive bir tasarıma sahip değilseniz ve mobil kullanıcıları dikkate alan bir siteniz yoksa sıralama açısından başarı elde edemezsiniz. 2018 yılının en önemli sıralama kriteri olan mobil uyumluluk için sitenizde yer alan sorunları tespit edip sitenizi mobil uyumlu bir şekilde optimize etmeniz gerekir. Ayrıca mobil cihazlardan yapılan girişlerde yer alan sorunları ortadan kaldırarak doğrudan kullanıcı deneyimini de artırmış olacaksınız.

4- Sosyal Medya

seo rank

Oluşturacağınız sosyal medya stratejinizin temel hedefi kullanıcıların sitenizi, markanızı veya içeriklerinizi sosyal medyada paylaşmaya teşvik etmek olmalıdır. Eğer kullanıcılar sosyal medya da sitenizden bahsederse veya içeriklerinizi sosyal medya platformlarında paylaşırsa doğrudan bu organik trafiğinizin artmasını sağlayacaktır. Bunun için size vereceğimiz tavsiyelerden biri kullanıcıları harekete geçirmektir. İçeriklerinizin sonuna doğru ekleyeceğiniz “Paylaş” gibi butonlar kullanıcıların içeriklerinizi paylaşmasını sağlayabilir. Uzun içeriklerde bu tarz butonları yan menüye ekleyebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar daha rahat bir şekilde bu butonları fark edecektir.

5- Kaliteli Dış Bağlantı

Bağlantı olsun, nasıl olursa olsun mantığının ne kadar yanlış olduğunu ilgili tüm içeriklerimizde dile getirdik. Sitenize gelen bağlantılar ne kadar kaliteli olursa sıralamalar üzerinde o kadar olumlu etki yaratacaktır. Ayrıca Google bu konu ile ilgili standartlarına uygun olması da oldukça önemlidir. Aksi takdirde bu durum sitenizin ceza almasına yol açacaktır.

SEO Rank ile ilgili sizlerle paylaştığımız bu bilgileri her geçen gün güncelleyerek ve yeni faktörler ekleyerek sizlerle yeni bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz. Yeni bilgilerden ve tekniklerden haberdar olmak için Moradam Blog ’u takipte kalın!

 

 

 

 

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Sıralama Düşüşü ve Adım Adım Kurtarma
Sıralama Düşüşü ve Adım Adım Kurtarma

Sitesi olan kişileri yakından ilgilendiren bir konu ile karşınızdayız bugün İnternet sitesi olan kişiler sürekli...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür
Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

Hemen çıkma oranı dediğimiz şey en basit tabiri ile sitenizi ziyaret eden kullanıcının sitenizden başka bir sayfaya...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

İlk Şart; Kaliteli İçerik Üretmek!
İlk Şart; Kaliteli İçerik Üretmek!

“Kaliteli içerik pazarlamasının ilk şartı kaliteli içerik üretmektir” Dijital dünyanın en önemli mihenk...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Https Önemli Mi?
Https Önemli Mi?

Geçtiğimiz yazılarda Google arama sonuçlarında HTTPS kullanan sitelerin oldukça artmasından bahsetmiştik Google son...

20 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar