Simultane ne demek?


Ne Demek 6 Şubat 2022 136 views 0 Yorum

Simultane Ne Demek ?

Simultane kelimesi dilimize Fransızcadan girmiştir ve ( eş zamanlı, anında, aynı anda yapılan, aynı anda gerçekleşen, aynı anda olan, uyuşan ) anlamlarına gelen bir sıfattır. İki işin aynı anda yapıldığını, aynı anda başlayıp bittiğini de anlatır.

Genel kullanım alanı çeviri ile ilgili alanlardır. Eş zamanlı yapılan sözlü çevirilere “simültane çeviri” denilir.
Kelimenin kökeni Latince “bir, beraber” anlamlarına gelen “simul” kelimesidir. Türkçede birebir karşılığı “eş zamanlı” olarak geçer. Türk Dil Kurumu’na göre doğru yazımı “simultane” olarak kabul edilse de bu kelimeyi “simültane” şeklinde kullananlar da vardır.

Simultane kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. Birkaç farkı şehirde simultane olarak bombalar patlamıştı.
2. Simultane biçimde çalışıyorlar ve aynı anda mola veriyorlardı.
3. Simultane çeviri yapabilmek için iki yıllık bir yüksek lisans eğitimi almış.

Yukarıdaki Örneklerde de Genel kullanım olarak Simultane Kelimesini kullandık ancak Simültane de desek olabilirdi herhangi bir anlam değişikliği olmazdı.

Simultane çeviri nedir?

Simultane çeviri, eş zamanlı çeviridir ve oldukça zor bir çeviri türüdür. Genellikle konferanslarda icra edilir. Simultane çeviride çevirmen, konuşan kişinin söylediklerini birkaç saniye ara ile, anında çevirir ve telaffuz eder.

Konferanslarda simultane çevirmenler genellikle ses geçirmeyen bir kabinde oturur ve eş zamanlı olarak konuşmacının söylediklerini dinler ve çevirir, konuşmacıyı kulaklık ile dinler. Simultane çeviriye konferans çevirmenliği de denir.

Bu çeviri türü genellikle uluslararası yıllık toplantılar, konferanslar gibi yüksek seviye toplantılarda kullanılır. Siyasette, medyada, ticarette simultane çeviri sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Oldukça yetenek gerektiren bir iştir ve çeviri alanında büyük tecrübe kazanmış olmak gerekir. Simultane çeviri için özel ekipmanlar ve dikkatli planlama gerekir.

Simultane kelimesinin İngilizcesi

Simultaneous

Ayrıca yaygın olarak interpretation Kelimesi ile birlikte Kullanılır.

Online Uzaktan Simültane Çeviri Nasıl Yapılır?

Online uzaktan simültane çeviri hizmeti, internet ortamında yararlanılan görüntülü video konferans sistemleri vasıtasıyla gerçekleşen etkinliklerde bu faaliyetin yapılmasıdır. Uzman simültane çevirmen tıpkı bir etkinlikte fiziksel olarak hazır bulunurmuş gibi online olarak da simültane çeviri için gerekli ekipmanları ile hazır halde yer almaktadır. Bazı özel yazılımlar simultane çeviri kabinini ve çok kanallı ses iletimi sistemini sanal ortamda da başarıyla hayata geçirmişlerdir. Simültane çevirmen, online ortamda gerçekleşecek herhangi bir toplantı, konferans veya semineri kaynak dilden dinleyici kitlesinin konuştuğu hedef dile o anda hatasız bir şekilde çevirmek için faaliyet göstermektedir. Burada yine dikkat edilmesi gereken ana unsur simültane çevirmenin kaynak ve hedef dile son derece hâkim olması ve anlık olarak çeviri işlemini gerçekleştirebilme kabiliyetidir. Batı Avrupa Dillerinin pek çoğunun akraba diller olduğunu ve bu nedenle simultane çevirmenlerin sözdiziminden kaynaklanabilecek sorunları pek yaşamadığını söyleyebiliriz ancak Türkçenin sondan eklemeli gramer özellikleri ve sözdizimindeki esnekliği nedeniyle konuşmacının sözü bitmeden çeviriye başlaması neredeyse olanaksızdır. Bir cümle bittiğinde çeviriye başlayan çevirmen aynı anda bir sonraki cümleyi dinleyip onu da aklında çevirmeye başlaması gerekir. Bu süreç dört çekirdekli iki işlemcinin aynı anda çalışmasına benzetilebilir. Simultane çevirmenlerin çok özel bir eğitim sürecinden geçen çok özel zihinsel süreçleri yürütebilen kişiler olduğunu bilmemiz gerekir.

Simültane Gerektiren işlerin Zorluk Derecesi

Simültane çevirmenler ne kadar deneyimli, birikimli, yetenekli olurlarsa olsunlar bir saatlik bir çalışma süresinde bile olağan üstü yorulurlar ve hata yapma olasılıkları artar. Bu yüzden 45 dakika – bir saatlik süreleri aşan simultane çeviri işleri için en az iki çevirmenin hazırlanması gerekmektedir. Simultane çeviri işlerine çevirmenlerin nasıl hazırlandığı da ayrıca ayrıntılı olarak işlenmesi gereken bir konudur.

Online uzaktan simültane çeviri önümüzdeki yıllarda çok daha sık bir şekilde uygulanacak bir çeviri hizmeti gibi görünmektedir. Bu anlamda simültane çevirmenlerin de kendilerini online ortamlarda çeviri yapabilecek yönde geliştirmeleri gerekmektedir.

simultane sahne İng. simultaneous stage

Zamandaş bir oyun alanı üzerinde birden çok yerin aynı anda gösterilmesi. Böylece oyun için bir oyun yerinden öbürüne geçmek ara vermeden yapılabilir. Simültane sahne düzeni ilk kez olarak Ortaçağın dinsel oyunlarıyla ortaya çıkmıştır.

 

Sizlere Ne Demektir Bölümümüzde Simultane yada Diğer Kullanımı ile birlikte Simültane Kelimesinin ne Demek olduğunu açıkladık. Kaynakça arayanlar için Belirli tek bir kaynağım yoktu araştırma yaparak edindiğim bilgiler doğrultusunda, internetteki bölük pörçük edilmiş Anlamı değiştirilmiş, kullanım alanı farklılaştırılmış bu kelimenin; Aslında ne olduğunu Derleyip toparladım bu yazımda.

Bu Kelimeyi ilk defa duyanları Yorumlar kısmına Bekliyoruz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Kuyruklu Yıldız Nedir? Nereden Gelir?
Kuyruklu Yıldız Nedir? Nereden Gelir?

Kuyruklu yıldızlar güneş sisteminde hareket eden genellikle donmuş gazlar ve az oranda kaya ile tozdan oluşan düzensiz...

17 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Politeizm (Çoktanrıcılık) Nedir?
Politeizm (Çoktanrıcılık) Nedir?

Politeizm, çoktanrıcılıktır Birden çok tanrıya farklı görevler atfedilmiştir Toplumlar, kendi tanrılarına çeşitli...

17 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Pelagianizm Nedir? (Tarihi, Öğretileri)
Pelagianizm Nedir? (Tarihi, Öğretileri)

Pelagianizm, dördüncü ve beşinci yüzyıllarda etkili olan teolojik bir akımdır Hıristiyanlığın “ilk günah”...

17 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Ünitaryenizm Nedir? (Tarihi, Öğretileri)
Ünitaryenizm Nedir? (Tarihi, Öğretileri)

Ünitaryenizm, yüksek bir hümanist sistemdir Adalet, merhamet ve hakkaniyeti vurgular “Teslis” doktrinini reddederek,...

17 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar