Slavoj Zizek Kimdir?


Karışık Kaset 5 Mayıs 2022 58 views 0 Yorum

Slavoj Zizek Kimdir?

1949 yılında Slovenya‘da doğdu. Felsefe alanında doktora yaparak, Alman idealist felsefesi üzerine araştırmalar yaptı. Daha sonra ise psikanalist alanına yönelerek çeşitli makaleler kaleme aldı. 1970 yılında Paris’te psikanaliz çalışmalarını genişletmek amacı ile Jacques Alain Miller ile tanıştı. Lacancı psikanaliz üstüne derinlemesine incelemeler yaptı. Felsefe, politika, film gibi popüler sanatlar üzerine ayrıntılı şekilde Lacancı analizleri tüm kitaplarında yer etmiştir. Onun için Hegel ve Lacan tartışmak adeta nefes almaktır. Lacancı psikanalizi kullanıp farklı alanlara sürekli müdahale etmesi ve kendini tekrar etmekten çekinmemesi okuyucuyu çoğu kez rahatsız etse de, kitapları dünya üzerinde birçok dile çevrilmiştir. Takipçileri günden güne artmakta fakat onun en büyük endişesi ise insanlar tarafından kabul görmektir.
Yugoslavya’nın bölünmesinden sonra Slovenya halkının bağımsızlığını ve mevcut rejimin yıkılması süreçlerinde aktif rol aldı. 1990 yılında ki cumhurbaşkanı seçimlerinde Liberal Demokrasi Partisi’nden aday oldu. Öğretim üyesi olarak Lübnan Üniversitesinde görev yapmaktadır.

 

Slavoj Zizek Kimdir?

Hollywood sineması üzerine derinlemesine analizler yaparak bunları Lacancı mantık ile irdeleyen Zizek, günümüzde en büyük sinema eleştirmeni olarak görülmektedir. Marksist çözümlemelerden faydalanarak, popüler kültür kuramlarını analiz eder. Kuramsal olarak derinlikli ve çok boyutlu analiz metinleri olarak okuyucuya sunmaktadır. Felsefenin güncel politikaya uygulanmasının kaçınılmaz sonucudur.
Zizek kendisi için sınırlı anlamda bir komünist ve radikal bir solcu olarak nitelendirmiştir. ABD başta olmak üzere dünyanın bir çok yerinde söyleşileri merakla takip edilmektedir. Kendisi radikal solun önde gelen temsilcisi olarak kabul görmektedir.
Eserleri:
*Gülünç Yücenin Sanatı 2001
*İdeolojinin Yüce Nesnesi, 2001
*Kırılgan Temas, 2002
*Yamuk Bakmak, 2004
*Ödünç Alınan Irak Çaydanlığı, 2004
*Lenin Üzerine, 2004
*Gıdıklanan Özne, 2005
*Kıyametin Versiyonları
*Hitchkok
*Olumsuzla Oyalanma
*Sanat Konuşan Kafalar
*İdeolojinin Aile Miti

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar