Şok rapor! Şenol Güneş Stadı çöküyor!


Spor 7 Şubat 2022 144 views 0 Yorum

Trabzonspor’un maçlarını oynadığı Şenol Güneş Stadyumundan kötü haber geldi. Avrupa Uzay Ajansı Sentinel-1 uydusundan alınan verilere dayanan uluslararası makaledeki verileri yorumlayan Prof. Dr. Osman Bektaş, stadyumda çatlamalar, kırıklar ve ayrılmalar tespit ettiklerini stadyumdaki deformasyonun 2016’dan bu yana devam ettiğininin ortaya çıktığını açıkladı.

Stadyum ve hastane risk altında

Sözcü’nün haberine göre Akyazı dolgu alanı üzerinde daha önce inşa edilen Şenol Güneş Spor Kompleksi’nin hemen yanında, aynı dolgu alanı üzerinde Türkiye’nin en büyük hastanelerinden biri yapılacak. 900 yataklı Trabzon Şehir Hastanesi’nin maliyeti 1.1 milyar lira olarak açıklandı.

Makale olayın gerçeklerini yüzüstüne çıkardı. 3 ay önce 3 Kasım 2021 tarihinde “Geocarto International” adlı dünya çapındaki en üst düzey bilimsel dergide yayımlanan bir makale, hem 40 bin kişilik stadyumun bulunduğu kompleksin, hem de bu dev hastanenin ciddi risk altında olduğunu bilimsel olarak ortaya koydu.

Stadyumda yoğun çökme ve yükselmeler var

Yapılan araştırmalar sonucunda Avrupa Uzay Ajansı’na ait uydudan alınan verilerden stadyumun bulunduğu bölgede yoğun çökme ve yükselme olduğu, bazı alanların yılda 9.7 milimetre çöktüğü; bazı alanların ise yılda 3.9 milimetreye kadar yükseldiği tespit edildi. Çok yakın mesafelerde bile oldukça değişken farklı deformasyon oranları tespit edildi. Bu deformasyonlardan en yüksek çökme oranlarından biri stadyumun batısında görüldü.

Jeoloji uzmanı Prof. Dr. Osman Bektaş: Stadyum deforme oluyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin duayen öğretim üyelerinden emekli jeoloji uzmanı Prof. Dr. Osman Bektaş açıklamalarda bulundu. Bektaş “İster uydudan ölçüm, ister yerden ölçüm, hangisi olursa olsun değişmeyen bir sonuç var: Stadyum deforme oluyor. Stadyumun, binanın içine girdiğiniz zaman, duvarlarda, yerlerde açılmalar çatlaklar var. Bunları gördük tespit ettik. Bu çatlakları müteahhidin sıvayla kapatmaya çalıştığını da biliyoruz.Şimdi önemli olan şu, bu deformasyon ne kadar devam edecek, azalacak mı, yoksa artacak mı? Artarsa stadın, yıkılmasına sebebiyet verebilir. Eğer bu oturmalar devam ederse binada müthiş bir şekilde kırılmalar çökmeler başlar. Dolayısıyla bu oturmaların sürekli olarak kontrol edilmesi lazım.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Spor dünyasından Rusya’ya tepki!

Rusya Ukrayna krizi sonunda savaşa dönüştü Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla savaşa dönüşen olay herkes...

28 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

Canlı Maç Sonuçları

Canlı Maç Sonuçları Canlı Maç Sonuçları Aşağıda listelenmişedir Lütfen Sitenin alt kısmında bulunan UYARI...

11 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti, Euro 2028’e aday

AJANSSPOR - HABER İngiltere Futbol Federasyonu, FA internet sayfasında yaptığı açıklamada İskoçya, Galler, Kuzey...

7 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

Yürüyüş Ağrısı Nedir?

Yürüyüş ağrısı terimini; çok kısa mesafeli yürüyüşlerde bile oluşabilen, dinlenmekle geçen, fakat hareketle...

3 Şubat 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar