Spordan Önceki Isınma Hareketlerinin Önemi


Karışık Kaset 3 Mayıs 2022 38 views 0 Yorum

Spordan Önceki Isınma Hareketlerinin Önemi

Spor yapmadan önce veya herhangi bir egzersiz yapmadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmak gerekir. Egzersiz sırasında oluşabilecek sakatlanma ya da yaralanmaları en aza indiren ısınma hareketleri Vücut sıcaklığını yükseltmek ve egzersizlerle daha fazla Efor sarf etmek için yapılması gerekir. Aynı zamanda eklem ve kasları spor ya da egzersiz için hazırlar. Isınma hareketleri yaparken ilk adım […]

Spor yapmadan önce veya herhangi bir egzersiz yapmadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmak gerekir. Egzersiz sırasında oluşabilecek sakatlanma ya da yaralanmaları en aza indiren ısınma hareketleri Vücut sıcaklığını yükseltmek ve egzersizlerle daha fazla Efor sarf etmek için yapılması gerekir. Aynı zamanda eklem ve kasları spor ya da egzersiz için hazırlar. Isınma hareketleri yaparken ilk adım statiktir. Isınma hareketleri belli bir sıra ile yapılmalıdır. İlk olarak boyun kasları ısınmalı Daha sonra ise kollar ve kalça döndürülerek ısınmalıdır. Daha sonra ise öne doğru eğilerek ayak parmakları Dokunma hareketi yapılmalıdır. Isınma hareketleri arasında en önemli hareketleri. Aynı zamanda Dizler döndürülerek kalça kasları ısınır. Bu hareketler ile tüm vücudu ısıtmak mümkündür. Statik kısmı bittikten sonra dinamik kısma geçmek gerekir. Dinamik kısımda dirsek ile dizlere dokunarak ya da zıplayarak aynı anda bacakları açıp ısınma hareketleri yapmak mümkündür.

Doğru Bir Isınma İçin Yapılması Gerekenler

Isınma hareketleri yaklaşık 25 dakika sürmektedir. Fakat bu süre fiziksel duruma egzersiz yapma sıklığına ve yaşa göre değişiklik gösterir. İlk olarak basit statik esnemeler ile ısınma hareketlerine başlamak gerekir. Bu hareketler bittikten sonra daha yoğun bir ısınma hareketi yapmanız gerekir. Bu şekilde tüm kartlar üzerinde genel bir ısınma sağlanabilir. Fakat bölgesel kas çalışacak olan kişilerin çalışacakları kasları ayrı bir ısınma hareketi ile daha fazla ısıtması gerekir. Yapacağınız ısınma hareketleri egzersiz türlerine ve yapılacak spora göre değişebilir. Aynı zamanda ısınma hareketleri yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus esneklik sağlayan kasları ısıtmak gerektiğidir. Bu hareketin önemi çok fazladır. Çünkü Kas ve kemikleri koruma sağlar ve spor esnasında yaralanma kırık ve çıkık oluşumunu engeller. Isınma hareketlerinin amacı vücut ısısını arttırmaktır. Bunun için iyi bir tempo ile çalışmak gerekir. İyi bir tempo ile yapılan ısınma hareketleri sonucu terlemeler görülür. Terleme ısınma hareketlerinin doğru bir şekilde yaptığının göstergesidir. Vücudun ısınması gibi zihninde ısınması çok önemli bir noktadır. Isınma hareketleri yaparken hedefinizi ve yapmak istediğiniz şeyi Düşünmeniz gerekir.

Doğru Bir Isınma İçin Yapılmaması Gerekenler

Isınma sırasında dikkat edilmesi gereken şeylerden en önemlisi ısınma esnasında vücutta herhangi bir acı hissetmemektir. Bu aynı zamanda Spordan Önceki Isınma Hareketlerinin Önemiegzersizden sonra yapılan etmemi hareketlerinde de geçerlidir. Isınma hareketleri ya da esneme hareketleri sırasında herhangi bir acı hissedilme durumunda yanlış bir şeyler yapıldığını gösterir. Herhangi bir ağrı ya da acı durumunda hemen egzersizleri bırakmak gerekir. Yapılan ısınma ya da esneme hareketleri Vücudun ve kasların daha çok gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda vücudu spora ve spor sonrasına hazırlar. Bu durumların aksini sağlayacak ya da vücuda zarar verebilecek hareketlerden kaçınmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli şey ise yapılması gereken ısınma hareketinden daha fazla hareket yapmak ya da yapılan süreden daha fazla süre ısınma hareketi yapmak vücuda zarar verecektir. Isınma hareketi vücudu sporu hazırlayacağı için o esnada vücudu yormamak gerekir. Spordan önce mutlaka ısınma hareketleri ve Spordan sonra mutlaka esneme hareketleri yapılmalıdır. Bunu yaparken kişi kendini çok yorma malı ve yanlış hareketlerden kaçınmalıdır. Aksi takdirde vücuda kalıcı zararlar vermesi ya da kırık çıkık gibi durumların yaşanması söz konusudur.

Unutulmaması Gerekenler

Egzersize başlamak için ısınma hareketlerinin bitmesi gerekir. Antrenman bittiğinde ısınma hareketleri ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Antrenman bittikten sonra 10 dakikalık bir esneme hareketleri yapmak vücuda çok iyi gelecektir. Esneme hareketlerinin amacı egzersiz yapmadan önce yapılan ısınma hareketlerinin etkili olup olmadığını anlamaktır. Aynı zamanda esneme hareketleri ile kaslarda meydana gelebilecek kasılmaları önlemeye yardımcı olur. Antrenmanlardan sonra esneme için yapılabilecek hareketler daha çok sırt kalça ve arka bacak içindir. Bu esneme hareketleri ile daha az acı ve kas ağrısı çekilir. Aynı zamanda antrenmanlarda daha çok hangi kaslar çalışıyorsa o kasları esneme hareketi yapmak çok önemlidir. Sağlık için mi kaslar için en önemli hususlardan biri de ısınma hareketi gibi esneme hareketidir. Her spor öncesi nasıl ısınma hareketleri oluyorsa Spor Sonrasında da esneme hareketleri yapmak çok önemlidir. Bu şekilde hem kasların hem de kemiklerin sporla sonrası rahatlamasını sağlar.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek
Adolf Hitler Hakkında 9 Korkunç Gerçek

Adolf Hitler Hakkında 25 Şaşırtıcı Bilgihttps://wwwneolducom/adolf-hitler-hakkinda-sasirtici-bilgiler-479hhtmBilinmeyen...

8 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
Muhammed Ali Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Dünya boks sporuna yeni bir soluk getiren, alışılmışın dışında bir başarı sağlamasının yanında özel hayatıyla...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Sigmund Freud Kimdir?
Sigmund Freud Kimdir?

Özellikle felsefe ve psikoloji meraklıları öncelikli olmak üzere dünyada birçok kişi tarafından bilinen Sigmund Freud...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Josê Saramago Kimdir?
Josê Saramago Kimdir?

Portekizli ünlü yazar Josê Saramago Körlük, Mağara, Görmek gibi birçok romana imza atmıştır Yazarın en önemli...

5 Mayıs 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar