SSL Nedir? SSL Neden Önemlidir?


Yazılım & Program 11 Mayıs 2022 37 views 0 Yorum

SSL Nedir? SSL Neden Önemlidir?

HTTP ’den HTTPS ’ye geçişlerde önemi bir kez daha vurgulanan SSL, web sitenizin güvenli bir site olduğunu kullanıcılara sunmanız açısından gereklidir. Peki SSL Nedir? Hangi Özelliklere Sahiptir? HTTP ’den HTPPS ’ye geçişlerde sıkça duyduğumuz ve Google tarafından zorunlu hale getirilen SSL hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

SSL Nedir?

SSL, güvenli giriş katmanıdır. Alıcı yani kullanıcı ve server arasında kurulan etkileşim sırasında tüm verilerin şifrelenerek güvenli tutulmasını sağlamaktadır. Standart algoritmadan oluşur. Web sitesi ve kullanıcı arasında kurulan iletişimin güvenliğini sağlamaktadır.

Hem kullanıcıların hemde web sitenizin korunması ve güvenli veri alışverişi için gereklidir. Bu kadar önemli bir rolü üstelenen SSL ’in aktif çalışması için web site sahiplerinin SSL sertifikasına ihtiyacı vardır. Ayrıca server içinde bir anahtar olması gerekir. En önemli özelliği kullanıcılara bir web sitesinde güvenli deneyim sağlamasıdır. Diğer özellikleri ise;

1- Verilerin şifre çözme ve kodlaması için gizlilik ve güvenlik sağlar. 2- SSL sayesinde verilerin ulaştığı ve gönderildiği alan güvenli olduğu ve doğru yere ulaştığını onaylar. 3- Döküman arşivinin oluşturulmasına yardımcı olur. Ayrıca dökümanların tarih ve zaman doğrulamasını da yapar.

 SSL Hangi Yöntemle Nasıl Çalışır?

Public Key/ Private Key anahtarları ile çalışan bir kodlama sistemi vardır. Ayrıca iki anahtara sahiptir. Dijital ortamda kodlanarak oluşturulan yazılımlardan oluşan anahtarlardan birinin güvenliğini sağladığı ve kitlediği veri yalnızca diğer anahtar tarafından açılabilir. Bu anahtarlardan birisi sizde kalırken birisi bağlantı kuracak kullanıcılarda olur. Sizde kalan anahtar “private key” bağlantı kuran kullanıcıya gönderilen anahtar ise “public key” olarak adlandırılır. Kullanılan türüne bağlı olarak 40 veya 128 bit şifreleme kullanılır. Ne kadar güçlü bit teknik kullanılırsa kullanılsın şifrelemenin çözülmesi bir hayli güç olacaktır. Bu anlamda veri alışverişi sırasında üçüncü kişilerin verilere müdahale etmesi, kullanıcıların önemli ve gizli kişisel bilgilerinin ele geçirilmesini engellemektedir. Özellikle e-ticaret siteleri, ürün veya hizmet satışını online gerçekleştirilen sitelerde kullanıcıların kart bilgileri ve diğer gizli bilgilerin güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlar.

SEO Üzerindeki Etkisi

HTTPS ’ye geçiş konusunda Google ’ın yapmış olduğu duyuruda SSL ’in bir web sitesi için önemli olduğunu vurgulamıştı. Bir web sitesinin güvenli olması her şeyden önce kullanıcılar için çok fazla anlam ifade eder. Kullanıcının önemli ve gizli bilgileri vermesi için öncelikle sitenin güvenli olması şart. Aksi taktirde kullanıcılar web sitenizin güvenli olmadığını bilecek ve sizinle kurduğu etkileşimi sonlandıracaktır. Özellikle e-ticaret ve benzeri sitelerde ilk şart elbette ki güvenlik. Güvenli olmadığına dair izlenim veren bir siteye kullanıcılar kart bilgileri gibi önemli bilgilerini elbette ki vermeyecektir.

Google, HTTPS protokolü kullanan web siteleri diğer web sitelerinden daha güvenli olarak kabul edilecek. Bu durum haliyle sıralamalara da yansıyacak. Kısa dönemde pek etki yaratmayacağını düşünseniz de uzun dönemde bu durum web sitenizin arama motorlarında elde ettiği sıralama üzerinde maalesef olumsuz etki yaratacak.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


Turbo Photo
Turbo Photo

Turbo Photo, tüm dijital kamera sahiplerine, fotoğraflarını, düzenleme, geliştirme, rötuş yapma, bakma, yazdırma ve...

16 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

LüToShop
LüToShop

LüToShop, dijital resimleriniz üzerinde oynama yapabileceğiniz ücretsiz ve Türkçe bir resim düzenleme programıdır...

16 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

ABBYY Screenshot Reader
ABBYY Screenshot Reader

ABBYY Screenshot Reader, bilgisayardan görüntü almak için tasarlanmış ekran görüntüsü alma ve dönüştüme...

16 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

MAGIX Photo Manager
MAGIX Photo Manager

MAGIX Photo Manager, tüm fotoğraflarınızı kolayca yönetmenize, sunmanıza, organize etmenize ve düzenlemenize olanak...

9 Haziran 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar