Tüketici Özelliklerindeki Değişiklikler


Finans 28 Nisan 2022 101 views 0 Yorum

Tüketici Özelliklerindeki Değişiklikler

Psikografik bir yaklaşımın önemi, geleneksel ve modern pazarlarda dolaşan çeşitli ürün markalarının ve hizmetlerinin tüketicileri olarak insanların yaşam tarzının altında neyin yattığını bulmaktır. Tüketicinin iç görüsünü oluşturan örüntü, alışveriş tarzlarıyla ifade edilen etkinlikler, istekler ve düşüncelerden bilinmeli ve anlaşılmalıdır. Temel olarak, bu algı, çevrelerindeki insanlara istediklerini elde etmenin farklı yolları olduğunu göstermenin bir yoludur. Bu […]

Psikografik bir yaklaşımın önemi, geleneksel ve modern pazarlarda dolaşan çeşitli ürün markalarının ve hizmetlerinin tüketicileri olarak insanların yaşam tarzının altında neyin yattığını bulmaktır. Tüketicinin iç görüsünü oluşturan örüntü, alışveriş tarzlarıyla ifade edilen etkinlikler, istekler ve düşüncelerden bilinmeli ve anlaşılmalıdır. Temel olarak, bu algı, çevrelerindeki insanlara istediklerini elde etmenin farklı yolları olduğunu göstermenin bir yoludur. Bu anlayış, ürün ve hizmetlerin kolaylaştırılmasında kolaylık sağlayan teknolojik gelişmelerle birlikte gelişmeye devam ediyor. Bu yazıda, tüketicilerin psikografik segmentlerine dayalı tipolojilerini ve çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlarda yüksek hedefli satın alımlarda teknoloji eğilimlerinin etkisini üzerine bilgiler bulunmaktadır.
Geleneksel pazarların koşuşturmacası ve tüketicilerin kalbini kazanma yarışında modern pazarlara giriş, süpermarket ve alışveriş merkezi işletmecileri tarafından talep görmeye devam eden bir alana dönüştürdü. Bu modern işletme biçimleri hızla tüketicilerin kalbini kazanmakta ve pazar paylarını genişletmektedir. Modern mağazalar konseptindeki değişiklikler ve geçişler, neredeyse tüm bölgeye dağılmış mini market işletmelerinin uygulayıcıları ile rekabet edebilmek için yerel işletmelere de nüfuz etti. Sergilenen modern satış noktaları, tüketicilerin lüks, zarif, hızlı ve güler yüzlü görünen sosyal sınıfının değerini profesyonel yönetimle birlikte artırmak için daha fazlasını sunar.
Tüketici Özelliklerindeki DeğişikliklerBunların hepsi, geleneksel satış noktaları görünüme göre farklıdır; bu nedenle, geleneksel iş adamlarının neredeyse çoğu rekabetten elenir. Topluluklarda sınıf ilerlemesinde sosyal değer üzerinde ortaya çıkan bir diğer faktör, evden çıkmak için zaman kaybetmeye gerek kalmadan çevrimiçi hizmet alışverişi yaparak tüketicileri şımartabilecek çevrimiçi ulaşımın ortaya çıkmasıdır. Modern iş adamları, lojistik konularında işbirliği yapmak için bu çevrimiçi taşımacılığın ortaya çıkışına hızlı ve duyarlı bir şekilde hareket ediyor. Geleneksel iş adamları, sürekli gelişen durumlara ve iş koşullarına katılmaya başlamalarına rağmen, buna yanıt vermekte yavaş görünüyorlar.
Alışveriş tarzındaki değişiklikler, Endonezya‘da interneti kolaylaştırmak için giderek daha fazla rekabet eden internet operatörlerinin rolünden ayrılamaz, böylece ülkenin köşelerinden çevrimiçi alışverişi birçok işletmenin desteğiyle uyumlu hale getirebilirler. Lojistik operatörler tüketicileri adeta şımartmak için işlev görmektedirler.

Psikografikler

Psikografi tamamen yeni bir kavram değildir çünkü birçok araştırmacı yıllardır psikografik ölçümler uygulamaktadır, ancak bunu bilmiyorlardı. Yapılan anket sonuçlarına dayanarak, Psikografinin metin yazarları için büyük bir değeri olduğunu tespit edilmiş, çünkü onlara iletişim kurmaya çalıştıkları kişinin ayrıntılı bir portresini sunmaktadır. Psikografi, tüketiciyi anlamak için yeni bir yaklaşım sunar ve tüketiciyle iletişim kurma görevi olanlar tarafından daha tam olarak anlaşılır. Ortak bir psikografik tanıma duyulan ihtiyaç aşikar olsa da, tek bir tanım genel kabul görmemiştir. Ancak pazarlama pratisyenine psikografik yöntemlerin, güvenilirlik ve geçerlilik konusunda yapılacak çok iş olmasına rağmen, alternatif yöntemlere göre birçok avantajı olan tüketicileri tanımlamanın bir yolunu sundu.
Daha genel ilgi alanlarına sahip araştırmacılar için, psikografik yöntemler eski problemlere bakmanın yeni yollarını, trendleri çizmek için yeni boyutlar ve tüketici tipolojilerinin tanımlanabileceği yeni bir kelime hazinesi sunuyor. Pazarlama camiasında psikografinin yayılma hızından, keskin bir şekilde hissedilen bir ihtiyacı karşıladıkları anlaşılıyor. Şu anki sorun, öncü olmak değil, en iyi çalışan tekniklerin sıralanmasıdır. Bu süreç ilerledikçe, yapılan bir ankette 1000 başvurana postalanmış ve bunlardan 233’ü banka kredi kartı bankacılığı hizmetlerinden sorumlu olan kişilerdir. Araştırma sonuçlarının eski bir soruna bakmanın yeni bir yolu olarak psikografinin potansiyel rolünü vurguladığını bulunmuştur.
Bu nedenle, pazar bölümlemesinin, bir pazarı, farklı pazarlama karışımları aracılığıyla ürün ihtiyaçlarını karşılamak için farklı ihtiyaç ve özelliklere ve davranışlara sahip farklı alıcılardan oluşan birkaç gruba ayırma etkinliği olduğunu anlamak gerekir. 1 yıllık bir zaman aralığında psikografik ölçümlerin güvenilirliği üzerine yaptıkları çalışmalar, bu enstrümanın bireysel tüketicinin yaşam tarzının kesin bir ölçüsü olarak kullanılmasını desteklememektedir. Pazarlamada, tüketici boş zaman etkinliği katılımı hakkında fikir edinmenin en yaygın yöntemi, etkinlik ve ilgi öğelerinin veya psikografiklerin kullanımı olmuştur.

Yeni Pazarlama Segmentleri

Tüketici Özelliklerindeki DeğişikliklerYeni trend teknolojisinin öncekinden daha yüksek beklentileri vardır. Bu da kaç takipçinin veya abonenin çevrimiçi ve çevrimdışı Entegre ettiği dışında büyük bir istek duyan cep telefonlarında arama yaptığıdır. Yapılan araştırma sonuçları internet kullanım kalıpları, çevrimiçi tüketici pazarı genellikle yaygın olarak kullanılan üç bölümlemeden oluşur: bu temel iletişim modelinde bölümlemedir. Bu bölümdeki tüketiciler interneti öncelikle e-posta yoluyla iletişim kurmak için kullanır, daha sonra ticaret bölümü veya alışveriş bölümü gelir. Bu segmentte tüketiciler çevrimiçi mağazalarda gezinmek için interneti kullanıyor ve üçüncü segment sosyal ilişkiler ve zevk için internettedirler.
Bu segmentte tüketiciler interaktif özellikleri kullanarak sohbet ederek, blog yazarak, video yayınlayarak, oyun oynayarak etkileşimli özellikleri kullanarak interneti kullanıyor, takip ve indirme yapıyorlardır. Yapılan araştırmalara göre, yöneticiler veya işletme sahipleri ve çevrimdışından çevrimiçine iki pazarlama sistemi yürüten KOBİ yöneticileriyle ilgili olarak, aktörlerin dinamik yeteneklerinin, katılımının ve performansının araştırma sonuçları arasında hala bir çelişki olduğu üzerinedir. Ek olarak, hem çevrimdışı hem de çevrimiçi pazarlama sistemlerinde KOBİ’lerde iş performansının artmasında hala bir boşluk olgusu vardır.
Özetlendiği üzere tüketici tipolojisi, ilk olarak tüketicilerin genel karakterini tanımlamayan en son anketin sonucudur, ancak tüketicilerin davranışlarını tanımlamak ve anlamak, özellikle benimsemek önemlidir. Bu da toplumdaki eğilimlere dikkat edilerek yapılır. Müşteri Tutumu, yaşam tarzı ve kolaylaştırıcı teknoloji eğilimleri ile ilgili analizi verilerinden yola çıkarak, son zamanlarda tüketici eğilimleriyle ilgili bir dizi iç görülerden beş tip tüketici özelliği olduğu belirlenmiştir.

Yüksek Beklentili Tüketiciler

Şimdiki tüketiciler öncekinden daha yüksek beklentilere sahiplerdir. Tüketiciler artık bir an için zengin bir insan gibi hissedebilir, ancak aynı zamanda anında fakir de hissedebilirler. Bu duygu çok kolay ve hızlı bir şekilde değişebilir.

“F” Faktörü

İkinci sorun “F” faktörüdür (Hayranlar, takipçiler, arkadaşlar ve aile ilişkileri). İnsanlar varlıklarının kaç reklam kanalına ulaşabilecekleri olduğunu düşünürlerse, şimdi bu varlıklar kaç takipçiye veya aboneye sahip olduklarına ve etkileşimlerinin ne kadar yüksek olduğuna göre değişir.

Kendiliğinden Keşif

Nüfusların yaklaşık % 96’sı TV’den etkileniyor ve bunların% 52’si televizyon izlerken cep telefonlarından arama yapıyor. Günümüzde tüketiciler kolayca bir şeyler bulabilir durumdadırlar. İçeriği televizyonda görebilir ve o anda televizyonda gördüklerini cep telefonu aracılığıyla arayabilirler. İşletmeler, UPC Barkodları veya QR Kodları gibi temel olanlardan Konum Tabanlı Hizmetler, NFC, Dijital Cüzdan ve Artırılmış Gerçeklik gibi gelişmişlere kadar değişen sensör teknolojisini kullanarak bu davranışa yanıt verebilirler.

Özelleştirme Talepleri Yüksek

Tüketici Özelliklerindeki DeğişikliklerTeknoloji ne kadar gelişmişse, tüketicilerin istekleri de o kadar çeşitli oluyor. Dahası, kentsel alanlardaki genç tüketiciler çok etkileyici ve kendilerini vurgulamak için büyük istekleri var. Anahtar müşteri analizinde yatmaktadır.

Çevrimdışı Deneyim Hala Önemlidir

Dünya daha dijital hale geldikçe, tüketiciler çevrimdışının rolünü giderek daha fazla özlüyor. Bunun için çözüm bir insan ara yüzüdür. Hiçbir kanalı küçümsenmemeli çünkü fırsatlar kaçırılmamalıdır.
Tüketici davranışının pazar bölümlendirmesinin haritalanması değişti. Başlangıçta, tüketici davranışının özellikleri hala lüks mallara dayanıyordu ve göz alıcı markalara odaklanıyordu, kalitesi uygun bir fiyata değişiyordu. Önceki anketin sonuçlarında ortaya çıkmayan, tüketici davranışlarının bulgularının, ürünlerin yukarıdan aşağıya doğru sertifikalı olmasını talep ettiği yeni şeyler olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, istenen ürünlerin sertifikalı olmasının ve geleneksel değerler içerdiğini tüketiciler tarafından güvenli olduğunu düşünmesini sağlamaktadır.
İlk başta televizyon medyası tarafından sunulan, çevrimiçi medyaya dönüştürülen reklam ve tanıtım medyasında tüketici davranışının segmentasyonu da değişti. Bu, bir ürünün tanıtımının ve reklamının sosyal medya ve çevrimiçi olarak daha etkili bir şekilde yapılmasının temeli haline geldi.

Bu içerik Sizlere alemsin.org farkıyla sunulmuştur Bu konu hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Beni Değerlendir post

Benzer Yazılar


İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları
İnternet Bankacılığının Avantaj ve Dezavantajları

Özellikle salgın nedeni ile internet üzerinden yapılan işlemler daha önemli hale geldi Bunların en başında da online...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?
Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin 3 Ocak 2009 ‘da dijital ortamda yazılmış ve günümüzde de kullanılan elektronik para birimidir Daha detaylı...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları
Hassas Tarımda Son Teknoloji Otomasyon Uygulamaları

Tarımda otomasyonla ilgili son teknolojiyi birçok gelişmeler yaşanmıştır Bu tarımdaki otomasyona yönelik gelişmeler...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yakıtta Kalite Kriterleri
Yakıtta Kalite Kriterleri

Bir yakıtın kalitesi, motorlarda iyi performans göstermesini sağlamak için gerekli olan, bir dizi özellik ve ilgili...

28 Nisan 2022 tarihinde eklendi.

Yorum Yap


Yorumlar